Siedzisko samochodowe jest jednym ze sposobów zapewnienia dziecku bezpieczeństwa w samochodzie. Alternatywą dla niego jest pełny fotelik, który polecamy jako najlepszą opcję, jednak czasem siedzisko to jedyne wyjście, które sprawdzi się w specyficznych sytuacjach. Nie ma jednak sensu podejmować tej decyzji dość pochopnie, ponieważ rozwiązanie to ma spore ograniczenia i zakup powinien być obwarowany wieloma warunkami – dla dobra naszego dziecka.
O jakie dokładnie warunki chodzi? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? A przede wszystkim, jakie siedzisko samochodowe jest najlepsze i dlaczego? Zapraszamy do lektury naszego poradnika, a wszystko stanie się jasne!
Co to jest siedzisko samochodowe dla dzieci?
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest siedzisko samochodowe dla dzieci. Bywa także nazywane boosterem, lub – bardziej swojsko – poddupnikiem. Jest to podstawka samochodowa, która podwyższa dziecko w pojeździe. Może nieco przypominać fotelik, tyle że bez oparcia. Zazwyczaj jest wykonana ze styropianu, choć najlepsi producenci stosują także dodatkowe materiały w celu zapewnienia dodatkowej trwałości. Pociągnięta jest tapicerką.

Od kiedy stosować siedzisko samochodowe dla dzieci?
Stosowanie siedziska samochodowego dla dzieci to dość trudny temat. Większość tego typu urządzeń posiada wyłącznie testy homologacyjne, czyli dopuszczające je do sprzedaży, ale bez testów bezpieczeństwa z prawdziwego zdarzenia. Są to „foteliki” z kategorii 15-36 kg, czasem bez górnego limitu wagowego. Producenci polecają je dla dzieci od 3 roku życia, jednak my odradzamy wprowadzanie ich tak wcześnie. Dziecko do 4 roku życia powinno jeździć tyłem do kierunku jazdy, a później, ile się da, w bezpiecznym foteliku przodem do kierunku jazdy.
Zobacz też: Fotelik samochodowy z funkcją spania 0-25 kg
Siedzisko samochodowe a fotelik
Dlaczego odradzamy siedzisko samochodowe w większości sytuacji? Rodzice często sięgają po nie bez powodu, z chęci oszczędności. Trzeba się jednak liczyć z tym, że takie siedzisko samochodowe nie zapewni naszemu dziecku maksimum bezpieczeństwa. Nie posiada ono osłony bocznej, więc w razie uderzenia w bok pojazdu głowa malucha i jego tułów nie są niczym chronione. Nawet najlepsze siedzisko samochodowe dla dzieci pozwala tylko prawidłowo poprowadzić pas. Podwyższając dziecko sprawia, że pas biodrowy przebiega po kościach biodrowych, a nie po brzuchu, natomiast pas naramienny nie uciska szyi.
Kiedy warto kupić siedzisko samochodowe?
Są jednak sytuacje, gdy dobre siedzisko samochodowe dla dzieci okazuje się naprawdę przydatne. Mowa tutaj o szczególnych okolicznościach, które wykluczają użycie fotelika. Przede wszystkim, chodzi o duże dzieci, które nie mieszczą się już w bezpiecznym foteliku do 36 kg, ale nie osiągnęły jeszcze 150 cm wzrostu – to właśnie jest ustalona prawem granica. Booster, czyli siedzisko samochodowe, pozwala u nich poprowadzić pas prawidłowo.
Może Cię zainteresować: Fotelik samochodowy 15-36 kg z funkcją spania
W jakich jeszcze okolicznościach może się przydać dobre siedzisko samochodowe? Polecamy je kupić także wtedy, gdy przedszkolak często jeździ na wycieczki autokarem. Prowadzenie pasa w takim autobusie, gdy dziecko siedzi bezpośrednio na siedzeniu, pozostawia wiele do życzenia, a trudno wymagać od nauczycielek przedszkola, by montowały prawidłowo foteliki wszystkim dzieciom. Wtedy sprawdza się mała i lekka podstawka samochodowa, która przynajmniej częściowo zapewnia bezpieczeństwo. Podobnie sprawa się ma, gdy często musimy przekładać fotelik między samochodami, a dziecko jest już odpowiednio duże.

Kiedy nie warto kupować siedziska samochodowego?
Wielu rodzicom wydaje się, że siedzisko samochodowe dla dzieci zastąpi bezpieczny fotelik, a do tego jest tańsze i zajmuje mniej miejsca w samochodzie. To zgubna droga. Pamiętajmy, że maluch ma jeszcze niewykształcony kościec, a nawet niewielki wypadek samochodowy może skończyć się tragicznie dla delikatnego ciałka. Dlatego, jeśli mamy taką możliwość, lepiej nie przesadzać dziecka z fotelika samochodowego na siedzisko samochodowe dla dzieci tak długo, jak długo damy radę. Im później, tym większe prawdopodobieństwo, że nasze dziecko wyjdzie z wypadku bez szwanku.
Siedzisko samochodowe a zjawisko nurkowania
Wydawałoby się, że siedzisko samochodowe będzie miało identyczną skuteczność, co fotelik, w przypadku uderzenia czołowego. Raz, że statystyka świadczy jednak, że większość samochodów zostaje uderzona z boku lub z tyłu, a dwa, że może dochodzić do tak zwanego zjawiska nurkowania. O co dokładnie chodzi? Problem polega na tym, że pasem samochodowym podtrzymywane jest jedynie dziecko, natomiast siedzisko samochodowe – nie.
Sprawdź także: Fotelik samochodowy od 10 kg
Kiedy dochodzi do zderzenia, dziecko zostaje przytrzymane pasem, natomiast podstawka leci do przodu wskutek sił działających na wszystko, co znajduje się samochodzie. Gdy już podstawka wyjedzie, ciało dziecka nie ma oparcia i wjeżdża pod pas, może wręcz całkowicie się z niego wydostać. To bardzo niekorzystna sytuacja, która czasem doprowadza wręcz do zgonu malucha. Czołowi producenci minimalizują to ryzyko, stosując odpowiednią konstrukcję siedziska samochodowego dla dzieci i zabezpieczenia, które przypominają te stosowane w fotelikach.
Jakie siedzisko samochodowe jest najlepsze?
By wybrać najlepsze siedzisko samochodowe dla dziecka, musimy zwracać uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo malucha, a także jego (i naszą) wygodę. W tym celu weźmy pod uwagę takie kwestie, jak:
- Konstrukcja – powinna obejmować podłokietniki, w których znajduje się prowadnica pasa biodrowego, czyli miejsce, które ma za zadanie przytrzymać pas, by nie doszło do nurkowania.
- Montaż – kolejne zabezpieczenie przed wypadnięciem siedziska samochodowego to możliwość montażu na isofix.
- Materiały – obecność styropianu jest nieodzowna, jednak najlepsze siedzisko samochodowe to takie, które posiada dodatkowe elementy z tworzyw sztucznych, wzmacniające konstrukcję.
- Dodatkowe atuty – maluch na pewno doceni ładną tapicerkę, ale upewnijmy się, że jest ona niepalna. Przydaje się także uchwyt na napój, do którego dziecko może włożyć nie tylko butelkę, lecz także różne drobiazgi, przydatne w podróży.
Zobacz również: Fotelik samochodowy dla noworodka
Pamiętajmy jednak, by nie podążać za modą i chęcią oszczędności, i decydujmy się na siedzisko samochodowe dopiero wtedy, gdy jest to rzeczywiście konieczne.
Gdzie kupić siedzisko samochodowe?
W przeciwieństwie do fotelików, siedzisko samochodowe dla dzieci kupimy w większości sklepów, zarówno dziecięcych, jak i marketach oraz sklepach internetowych. Starajmy się jednak w miarę możliwości wybrać się do profesjonalnego sklepu z fotelikami – tam sprzedawca zdecyduje, czy siedzisko samochodowe w naszej sytuacji rzeczywiście jest dobre i potrzebne. Producenci to na przykład Peg Perego lub Maxi-Cosi.

Cena siedziska samochodowego
Najtańsze siedzisko samochodowe dla dzieci kupimy już za około 30 zł. Zastanówmy się jednak, czy rzeczywiście na tyle wyceniamy bezpieczeństwo naszego dziecka w razie wypadku. Producenci, którzy oferują bezpieczne opcje, wzmocnione dodatkowymi elementami, sprzedają swoje produkty za około 120-250 zł.
Siedzisko samochodowe – opinie
W wielu sytuacjach możemy uniknąć stosowania podstawki samochodowej dla dzieci i korzystać wyłącznie z fotelika. Jeśli jednak jest to konieczne, warto kierować się nie tyle zdaniem innych rodziców, którzy nie mają doświadczenia, co sprzedawców zajmujących się sprzedażą fotelików, jak również analizą wypadków samochodowych z udziałem dzieci. Ich opinie o siedziskach samochodowych dla dzieci będą niezwykle cenne podczas zakupu.
Siedzisko samochodowe / Ranking najlepszych
Jak już wspomnieliśmy, taki zakup czasem jest konieczny, warto się więc do niego solidnie przygotować. Poniżej znajdziecie więc ranking najlepszych siedzisk samochodowych dla dzieci.