Przewożenie dzieci w samochodzie czyli jak wozić dziecko w samochodzie prawidłowo?

Przewożenie dzieci w samochodzie nieodłącznie rodzi pytania o ich bezpieczeństwo, atesty, przepisy i zasady. Od 11 sierpnia 2017 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące przewożenia dzieci, dlatego tym bardziej warto wiedzieć, co w trawie piszczy.

Kiedy dziecko powinno być przewożone w foteliku bezpieczeństwa? Jakie są wyjątki od reguły? Jak powinien być montowany fotelik samochodowy i w jakich pojazdach?

Dziś rozwiewamy wszelkie wątpliwości dotyczące wożenia dzieci w samochodzie.

Przewożenie dzieci w samochodzie
Przewożenie dzieci w samochodzie / Jak prawidłowo wozić dziecko w samochodzie?

Przepisy dotyczące przewożenia dziecka w foteliku

Jeszcze do niedawna obowiązywała zasada mówiąca, iż dzieci powinny być przewożone w fotelikach do 12 roku życia lub też do momentu, gdy osiągną wzrost 150 centymetrów.

Obecnie przepisy nie mówią już, do ilu lat obowiązuje przewożenie małych pasażerów – dziecko musi jeździć w foteliku, jeśli nie przekracza 150 centymetrów wzrostu.

Co ważne:

Dotyczy to też nastolatków aż do 18 roku życia.

W jakich pojazdach musi być montowany fotelik dla dziecka?

Wspomniana zasada dotyczy pojazdów określonych kategorii:

 1. Kategoria M1 (pojazdy przeznaczone do przewozu nie więcej niż 8 osób i mające co najmniej 4 koła),
 2. Kategoria N1 (pojazdy do przewozu ładunków o całkowitej masie nieprzekraczającej 3,5 t),
 3. Kategoria N2 (pojazdy przeznaczone do przewozu ładunków o masie całkowitej 3,5 – 12 t),
 4. Kategoria N3 (pojazdy do przewozu ładunków o masie całkowitej ponad 12 t).

Bezpieczny fotelik dla dziecka

Zgodnie z przepisami, fotelik bezpieczeństwa powinien odpowiadać masie i wzrostowi dziecka, a także musi spełniać warunki techniczne określone w przepisach UE lub regulaminach EKG ONZ.

Dziecko w aucie
Dziecko w aucie / Przewożenie dziecka w foteliku z przodu i z tyłu. Do ilu lat dziecko w foteliku?

Montaż fotelika musi być zgodny z zaleceniami producenta. Obecnie mamy dwa różne sposoby mocowania fotelika do siedzenia samochodu:

 1. Przy pomocy pasów bezpieczeństwa oraz
 2. Przy pomocy uchwytów ISOFIX.

Jaki powinien być fotelik samochodowy dla dzieci?

Za najbezpieczniejsze uznaje się foteliki z pięciopunktowymi pasami bezpieczeństwa (dodatkowo mamy tu pas biodrowy). Takie pasy powinny być wytrzymałe, ale również miękkie, by zapewnić dziecku komfort.

Konieczna jest też możliwość regulacji.

Uwaga!
Jeśli pasy są zbyt krótkie, by zapewnić ich prawidłowe zapięcie, to znak, że jak najszybciej trzeba zmienić fotelik na większy.
Foteliki dla noworodków i niemowlaków po zamontowaniu do siedzenia powinny na całej długości podstawy stykać się z siedziskiem samochodu.

Montaż fotelika – przodem czy tyłem do kierunku jazdy?

Wyniki wszelkich testów fotelików samochodowych wskazują niezaprzeczalnie na fakt, iż przewożenie dzieci w fotelikach montowanych tyłem do kierunku jazdy znacznie zwiększa ich bezpieczeństwo.

Dlaczego?

Dziecko przewożone przodem do kierunku jazdy jest bardziej narażone na urazy kręgosłupa i szyi. Natomiast w przypadku fotelika zamontowanego tyłem do kierunku jazdy, siły działające podczas zderzenia rozkładają się bardziej równomiernie.

Podstawka a fotelik samochodowy

Foteliki dla dzieci o wadze 15 – 36 kilogramów dają zwykle możliwość rozmontowania w ten sposób, że uzyskujemy oddzielnie oparcie i siedzisko. Większość rodziców starszych dzieci używa samej podstawki do ich przewożenia – i ma to sens, o ile w całym foteliku dziecko się już nie mieści. Warto jednak przewozić małego pasażera w pełnym foteliku tak długo, jak to możliwe.

Dziecko w samochodzie
Dziecko w samochodzie

Kiedy nie trzeba przewozić dziecka w foteliku?

Istnieje kilka przypadków, w których przepisy zezwalają na przewożenie dziecka bez fotelika samochodowego.

Oto one:

 • Dziecko ma zaświadczenie od lekarza o przeciwwskazaniach do zapięcia w foteliku,
 • Choć dziecko ma mniej niż 150 centymetrów wzrostu, to ze względu na jego masę nie jest możliwe zakupienie dla niego odpowiedniego fotelika. W takim przypadku należy jednak pamiętać, że mały pasażer musi siedzieć z tyłu i mieć zapięte pasy.
 • W samochodzie nie można zamontować trzech fotelików, a przewozimy trójkę dzieci. W takim przypadku jedno z dzieci może siedzieć pomiędzy fotelikami, ale musi mieć przynajmniej 3 lata. Obowiązkowo też trzeba pamiętać o zapięciu mu pasów.

Dzieci mogą być przewożone bez fotelików również w taksówce, w specjalistycznych środkach transportu sanitarnego oraz w pojazdach Straży Miejskiej, Straży Granicznej, czy też Policji.

Zakazy dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie

Przepisy dotyczące przewożenia dzieci w foteliku obejmują też zakazy.

Najważniejsze z nich to:

 1. Nie wolno przewozić dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, jeśli na wyposażeniu samochodu znajduje się poduszka powietrzna dla pasażera.
 2. Dziecko w wieku poniżej 3 lat nie może być przewożone w samochodzie, w którym brakuje pasów bezpieczeństwa. Dotyczy to głównie aut zabytkowych, z lat siedemdziesiątych.

Na koniec dodajmy, iż przewożenie dziecka bez fotelika samochodowego grozi mandatem w wysokości 150 złotych i przyznaniem 6 punktów karnych.

Dużo gorsze od mandatu i punktów karnych jest jednak narażanie dziecka na niebezpieczeństwa związane z ryzykiem wystąpienia kolizji czy wypadku drogowego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat obecnie obowiązujących przepisów na temat przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych to zapraszamy na stronę komendy powiatowej w Wieluniu, która opisała to w dość przystępny sposób.

Zapraszamy Was do dzielenia się swoimi opiniami i doświadczeniami w tym zakresie.

2 opinie na forum “Przewożenie dzieci w samochodzie czyli jak wozić dziecko w samochodzie prawidłowo?”

 1. Bezpieczeństwo dziecka najważniejsze i warto o to należycie zadbać. Ja dla swego pięciolatka nawet jadąc taksówką mam należyte rozwiązanie w postaci Smart Kid Belt, które należycie dba o jego bezpieczny przejazd. Jest male poręczne więc mieści się w torebce i nie sprawia problemów z mobilnością.

  Odpowiedz
 2. Wow, Inka, dzięki, nawet nie wiedziałam, że coś takiego istnieje do przewożenia dzieci w samochodzie. Super pomysł i na pewno z tego skorzystam.

  Odpowiedz

Dodaj opinie na forum