Fotelik samochodowy z funkcją spania

Fotelik samochodowy z funkcją spania to maksimum wygody, a jednocześnie bezpieczeństwo naszego dziecka. Chyba każdy maluch lubi się czasem zdrzemnąć w samochodzie, a jednocześnie jako rodzice widzimy, że pozycja naszej pociechy podczas snu nie jest ani wygodna, ani bezpieczna. Dziecko często „wisi” na pasach z głową w dół.

Na szczęście temu problemowi można zaradzić. Jak? Jaki jest najlepszy fotelik samochodowy z funkcją spania? Zapraszamy do lektury poradnika, w którym rozwiejemy wszystkie wasze wątpliwości.

Fotelik samochodowy z funkcją spania Ranking
Jaki Fotelik samochodowy z funkcją spania?
Ranking najlepszych >>>

Jak wybrać fotelik samochodowy z funkcją spania?

Choć fotelik samochodowy z funkcją spania kojarzy nam się przede wszystkim z wygodą, nie możemy zapominać, do czego służy. Ma on przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo podczas wypadku i minimalizować ryzyko urazów. Okazuje się jednak, że nieprawidłowa pozycja podczas snu realnie zagraża naszemu dziecku.

Wisząca głowa śpiącego dziecka – rodzice, którzy nie znają tego widoku, mają ogromne szczęście, gdyż najprawdopodobniej udało im się wybrać dobry fotelik samochodowy z funkcją spania. Problem tkwi jednak nie tylko w wygodzie. Bardzo groźny jest fakt, że u małego dziecka w takiej pochylonej pozycji zmniejsza się saturacja i może dojść nawet do niedotlenienia. Głowa wystająca poza obrys fotelika sprawia także, że podczas zderzenia może dojść do dodatkowych urazów, gdyż nie będzie ona odpowiednio osłonięta przez zagłówek.

Jak w takim razie sobie z tym poradzić? Naprzeciw naszym potrzebom wychodzą producenci, oferujący fotelik samochodowy z funkcją spania.

Fotelik samochodowy z funkcją spania
Fotelik samochodowy z funkcją spania / Jaki wybrać? Ranking, cena i opinie

Sprawdź też: Fotelik samochodowy 0-36 kg.

Jak działa fotelik samochodowy z funkcją spania?

Rozwiązanie, jakim jest fotelik samochodowy z funkcją spania, okazuje się bardzo proste. Najlepiej przymierzyć go przed zakupem, by upewnić się, że oparcie i siedzisko tworzą odpowiedni kąt, gdyż opadającą podczas snu głowę powoduje przede wszystkim zbyt pionowa pozycja. Dobre foteliki samochodowe z funkcją spania są nieco odchylone do tyłu, by maluch mógł komfortowo oprzeć głowę o zagłówek. Niektóre modele można nawet płynnie pochylić podczas jazdy, gdy dziecko zaśnie.

Jak jeszcze zminimalizować ryzyko opadającej głowy i poprawić pozycję dziecka podczas snu? W tak zwanej łupinie, czyli foteliku 0-13 kg, należy przysunąć pupę dziecka maksymalnie do pasa krokowego. W pozostałych fotelach wręcz odwrotnie – pupa dziecka powinna być możliwie dosunięta do oparcia, by nie składało się jak scyzoryk. Przed jazdą pamiętajmy, by z całej siły naciągnąć pasy. Nie bójmy się, że zrobimy dziecku nimi krzywdę – pozbierajmy luzy z bioder i ciągnijmy mocno pas regulujący ich długość. Jeśli oba te kroki nie przyniosą efektów, wygląda na to, że pora wymienić dotychczasowe siedzisko na fotelik samochodowy z funkcją spania.

Jaki fotelik samochodowy z funkcją spania wybrać i kupić?

Jak już się zapewne domyślacie, rekomendujemy, by podczas zakupu fotelika samochodowego z funkcją spania, kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem naszej pociechy.

W tym celu musimy uwzględnić:

  1. Kierunek jazdy,
  2. Grupę wagową,
  3. Sposób montażu,
  4. Testy bezpieczeństwa,
  5. Dodatkowe atuty.

Jak wybrać najlepszy fotelik samochodowy dla rocznego dziecka?

Kierunek jazdy w foteliku z funkcją spania

Jeśli nasze dziecko ma mniej niż cztery lata, najlepiej byłoby, gdyby podróżowało ono w foteliku tyłem do kierunku jazdy. RWF, gdyż takim skrótem określa się tę grupę foteli, zapewnia maksimum bezpieczeństwa, a jednocześnie dużo wygody. Podczas gwałtownego hamowania głowa dziecka nie leci bezwładnie do przodu, nawet podczas snu. Dość dodać, że foteliki tyłem są około cztery razy bezpieczniejsze, niż foteliki przodem, i przestaniemy się zastanawiać nad zmianą kierunku jazdy w przypadku młodszego dziecka.

Kiedy nasz maluch przekroczy 18, 23, 25 lub 32 kg (w zależności od rodzaju fotelika), przyjdzie czas na przesadzenie go przodem. W FWF (to z kolei skrót określający „zwykły” kierunek jazdy) uzyskanie dobrej pozycji do snu jest nieco trudniejsze, a przy hamowaniu głowa może lecieć do przodu. Rozwiązaniem okazuje się dobry fotelik samochodowy z funkcją spania, a czasami dodatkowo poduszka na kark dziecka.

Jaki Fotelik samochodowy z funkcją spania
Jaki Fotelik samochodowy z funkcją spania wybrać i kupić? Opinie, ranking i cena

Grupa wagowa fotelika samochodowego z funkcją spania

Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie dziecka, musimy przewozić je, ściśle przestrzegając instrukcji fotelika samochodowego z funkcją spania, a zwłaszcza jego homologacji. Chodzi przede wszystkim o grupę wagową – jeśli nasz maluch przekracza dozwoloną wagę choćby o 200 gramów, czas wymienić fotelik, gdyż może on nie zapewnić pełni bezpieczeństwa.

Od niedawna na rynku pojawiają się także foteliki samochodowe z funkcją spania, homologowane zgodnie z normą i-size. Tam oczywiście przestrzegamy zaleceń wagowych, zwłaszcza w przypadku ISOFIX, jednak najważniejszy jest podany zakres wzrostu. Nie ma jednak sensu na przykład dla rocznego malucha kupować na zapas fotelika 9-36 kg, gdyż trudno stworzyć konstrukcję, która będzie równie dobrze uwzględniać anatomię rocznego, jak i dwunastoletniego dziecka. Lepiej zakupić trzy foteliki: 0-13 kg, 0-18 kg lub 9-25 kg, 15-36 kg. Dzięki trzem różnym grupom wagowym mamy pewność, że na każdym etapie fotelik samochodowy z funkcją spania jest dobrze dopasowany do dziecka.

Jak dopasować fotelik samochodowy dla 5 latka?

Sposób montażu fotelika samochodowego z funkcją spania

Najbardziej uniwersalnym sposobem montażu fotelika samochodowego z funkcją spania są trzypunktowe pasy bezpieczeństwa w samochodzie. Obecnie znakomita większość pojazdów poruszających się po naszych drogach jest w nie wyposażona, dlatego taki fotel będzie pasował do niemal każdego samochodu.

Jednak montaż na pasy jest mniej intuicyjny i daje węższe pole regulacji. W przypadku fotelika samochodowego z funkcją spania typu RWF do wyboru mamy zazwyczaj dwie pozycje – zwykła i nieco pochylona. W fotelikach FWF jest jeszcze gorzej, ponieważ owszem, można pochylić oparcie, ale tylko na tyle, by dopasować je do profilu kanapy.

Optymalnym rozwiązaniem okazuje się fotelik samochodowy z funkcją spania montowany na ISOFIX. To rodzaj zaczepów, które znajdziemy w prawie każdym samochodzie wyprodukowanym po 2006 roku oraz w wielu młodszych modelach. Znajduje się na styku tylnej kanapy z oparciem. Fotelik samochodowy dla dzieci z funkcją spania jest przymocowany do czegoś w rodzaju bazy i po zamontowaniu jej za pomocą złączy ISOFIX (a w przypadku fotelików przodem z uprzężą wewnętrzną – także Top Tether) możemy często odchylać siedzisko w kilku pozycjach.

Testy bezpieczeństwa fotelika samochodowego z funkcją spania

Każdy dobry fotelik samochodowy z funkcją spania przeszedł podstawowe testy homologacyjne. To jednak nie wystarczy, byśmy mieli pewność, że jest całkowicie bezpieczny. Zwracajmy więc uwagę na niezależne testy konsumenckie. W przypadku fotelików tyłem do kierunku jazdy najbardziej miarodajny jest Test Plus, natomiast w przypadku pozostałych fotelików warto patrzeć na ocenę ADAC za bezpieczeństwo.

Jaki fotelik samochodowy z funkcją spania jest najlepszy? Dodatkowe atuty

Najlepszy fotelik samochodowy z funkcją spania jest wart każdej złotówki, którą na niego wydamy. Może być nie tylko bezpieczny, ale i wyposażony w wiele dodatkowych atutów. Wśród nich najważniejszym jest oczywiście możliwość płynnego pochylenia do spania, ale także przewiewna tapicerka na lato, uchwyt na kubek, dodatkowa ochrona boczna, wkładki dla mniejszych dzieci, kolorowe lub świetlne wskaźniki poprawnego montażu.

Gdzie kupić fotelik samochodowy z funkcją spania?

Dobry fotelik samochodowy dla dzieci z funkcją spania najlepiej kupić w sklepie stacjonarnym, w którym ekspert nie tylko doradzi nam, ale i pomoże dobrać odpowiednie rozwiązanie do naszego samochodu, a także dziecka. Sprzedażą bezpiecznych fotelików zajmują się także sklepy internetowe. Producenci siedzisk dla dzieci z funkcją spania to na przykład Britax-Roemer, Axkid, Swandoo, Concord, Cybex, Joie i inni.

Najlepszy Fotelik samochodowy z funkcją spania
Najlepszy Fotelik samochodowy z funkcją spania

Gdzie kupić fotelik samochodowy dla 4 latka?

Cena fotelika samochodowego z funkcją spania

Choć najtańszy fotelik samochodowy z funkcją spania kupimy już za około 250 zł, na bezpieczeństwie dziecka nie ma co oszczędzać. Rozwiązanie z niezależnymi testami będzie nas kosztować od około 500 zł do maksymalnie 2500 zł.

Fotelik samochodowy z funkcją spania – opinie

Czy mieliście okazję testować podobne siedzisko dla dziecka? Jak się sprawdziło i który model możecie polecić lub odradzić? Czekamy na Wasze opinie o fotelikach samochodowych z funkcją spania.

Fotelik samochodowy z funkcją spania / Ranking najlepszych

W poniższym zestawieniu znajdziecie modele, które łączą w sobie bezpieczeństwo oraz komfort dziecka i rodzica. Przed zakupem polecamy sprawdzić nasz ranking najlepszych fotelików samochodowych z funkcją spania.

1.
Britax Romer KID II BLACK SERIES 15-36 kg Storm Grey
Fotelik samochodowy z funkcją spania Britax
2.
Britax Dualfix M i-Size obrotowy 0-18 kg Storm Grey
Fotelik samochodowy z funkcją spania Britax
3.
Maxi-Cosi Axiss Authentic 9-18 kg Grey
Fotelik samochodowy z funkcją spania Maxi-Cosi
4.
Gb EVERNA-FIX 9-36KG Sweet Pink
Fotelik samochodowy z funkcją spania GB
5.
Chicco Key 2-3 15-36kg Elegance
Fotelik samochodowy z funkcją spania Chicco
6.
Chicco Go-One 9-18kg Moon
Fotelik samochodowy z funkcją spania Chicco
7.
BabySafe Westie 0-18kg Black
Fotelik samochodowy z funkcją spania BABYSAFE
8.
Maxi-Cosi Tobi 9-18kg Concrete Grey
Fotelik samochodowy z funkcją spania Maxi-Cosi
9.
MAXI-COSI TITAN PRO I-SIZE 9-36kg Authentic Graphite
Fotelik samochodowy z funkcją spania Maxi-Cosi
10.
KinderKraft Comfort Up 9-36kg Pink
Fotelik samochodowy z funkcją spania KinderKraft

Dodaj opinie na forum