Fotelik samochodowy z bazą

Fotelik samochodowy z bazą to nie tylko wygodne, ale i bezpieczne rozwiązanie. Znacznie ułatwia montaż, a dzięki temu minimalizuje ryzyko błędów. Tymczasem poprawnie zamontowany fotelik dla dziecka oznacza znacznie większe bezpieczeństwo podczas wypadku. Chociaż foteliki montowane pasem samochodowym również pozytywnie wypadają w testach i codziennym użytkowaniu, to ich zapięcie w samochodzie zjada mnóstwo czasu. Właśnie dlatego najlepszy fotelik samochodowy z bazą to idealne rozwiązanie dla rodziców, którzy się tego obawiają lub często przekładają fotelik między samochodami.

Wybór odpowiedniego siedziska do samochodu to kluczowa kwestia, jeśli chodzi o bezpieczeństwo naszego malucha w razie wypadku. Zapraszamy więc do poradnika, w którym podpowiadamy, jaki fotelik samochodowy z bazą jest najlepszy. Prezentujemy dostępne opcje i pomagamy wybrać tę, która najbardziej pasuje do trybu życia Waszej rodziny.

Fotelik samochodowy z bazą Ranking
Jaki Fotelik samochodowy z bazą?
Ranking najlepszych >>>

Co wyróżnia fotelik samochodowy z bazą?

Zgodnie z przepisami nasza pociecha powinna podróżować w foteliku aż do 150 cm wzrostu. Od tej zasady są oczywiście wyjątki, jednak warto zainwestować w dobre siedzisko samochodowe, które ochroni kruche ciałko naszego dziecka. Pamiętajmy, że nawet jeśli jeździmy powoli i ostrożnie, wszystkich sytuacji na drodze nie jesteśmy w stanie przewidzieć, warto więc minimalizować ryzyko.

Fotelik samochodowy z bazą
Fotelik samochodowy z bazą / Cena, ranking najlepszych, opinie

Chyba nikogo nie zaskoczymy, jeśli powiemy, że najlepszy fotelik samochodowy z bazą wyróżnia oczywiście obecność bazy. Jest to element fotelika, który sprawia, że siedzisko nie znajduje się bezpośrednio na siedzeniu samochodowym. Po co takie rozwiązanie? Po pierwsze, baza ułatwia montaż, po drugie, zyskujemy dodatkowe funkcje, takie jak możliwość pochylania fotelika do spania czy obracania go przodem do drzwi. Baza może być od fotelika odłączana lub też zamontowana na stałe, bez możliwości wyjęcia siedziska.

Zobacz też: Fotelik obrotowy

Jaki fotelik samochodowy z bazą wybrać i kupić?

Nie da się wprost określić, jaki fotelik samochodowy z bazą jest najlepszy. Nie istnieje jeden uniwersalny model, który dopasujemy do każdego dziecka, każdego samochodu i potrzeb wszystkich rodziców. Dlatego to my, z pomocą specjalisty ze sklepu, powinniśmy się zastanowić, jaki konkretnie model odpowiada naszym oczekiwaniom oraz zapewni najwyższy poziom bezpieczeństwa naszej pociesze.

Najważniejsze kwestie, które musimy wziąć pod uwagę, by to ustalić, to:

 • Sposób montażu,
 • Rodzaj bazy,
 • Kierunek jazdy,
 • Kategoria wagowa,
 • Testy zderzeniowe.

Sprawdź także: Siedzisko samochodowe

Sposób montażu fotelika samochodowego z bazą

Dominująca większość fotelików samochodowych z bazą to modele montowane za pomocą systemu ISOFIX. Jest to ujednolicony system montażu fotelików samochodowych a pojazdach osobowych (i nie tylko). Został wdrożony w latach dziewięćdziesiątych, jednak największą popularność zyskał po 2006 roku, kiedy stał się opcją obowiązkową w każdym nowo projektowanym samochodzie. Z tego powodu znajdziemy go głównie w nowszych samochodach, choć zdarza się również w starszych rocznikach.

ISOFIX to przede wszystkim ogromna wygoda. Są to specjalne metalowe rurki, znajdujące się na styku oparcia kanapy i siedziska w samochodzie. Są przytwierdzone na stałe do pojazdu. Kiedy chcemy wpiąć w nie fotelik, umieszczamy na nich specjalne zaczepy. Głośne kliknięcie oraz zielony kolor w okolicach tegoż zaczepu mówi nam, że proces przebiegł pomyślnie.

Jaki fotelik samochodowy z bazą
Jaki fotelik samochodowy z bazą jest najlepszy?

Jednak na rynku znajdziemy także fotelik samochodowy z bazą na pasy. Montujemy go trzypunktowym pasem bezpieczeństwa. Dzięki temu jest on bardziej uniwersalny, sprawdza się zarówno w samochodach starszych, jak i nowszych, a także w samochodach transportowych, na przykład w busach czy na przednim siedzeniu, gdzie nie ma zaczepów ISOFIX. Najczęściej dotyczy to fotelików dla noworodka.

Rodzaj bazy pod fotelik

Foteliki samochodowe z bazą możemy też podzielić ze względu na rodzaj bazy. Na tej podstawie wyróżniamy modele:

 1. Z obrotowym siedziskiem – baza pozwala na to, by odwrócić dziecko przodem do drzwi. Ułatwia to jego włożenie i wyciągnięcie. Obrotowa baza bardzo przydaje się zwłaszcza w samochodach trzydrzwiowych.
 2. Modularną – jest to baza, w której fotelik możemy odpiąć od podstawy. Po łupince dla noworodka na tę samą bazę można przypiąć fotelik samochodowy dla starszego dziecka, najczęściej do 18 kilogramów.
 3. Zintegrowaną – taka baza jest na stałe przymocowana do fotelika i nie ma możliwości ich rozłączenia. Tak to wygląda w fotelikach obrotowych, a także siedziskach dla starszych dzieci.

Może Cię zainteresować: Fotelik samochodowy z funkcją spania 0-25 kg

Fotelik samochodowy z bazą a kierunek jazdy

Decydując się na najlepszy fotelik samochodowy z bazą, często mamy możliwość zmiany kierunku jazdy. Pamiętajmy, że zgodnie z przepisami do 15 miesiąca życia powinniśmy wozić dzieci w fotelikach RWF, czyli tyłem do kierunku jazdy. Specjaliści zalecają jednak, by czas ten wydłużyć nawet do 4 roku życia – dziecko w pierwszych latach ma dużą głowę, dlatego ewentualny wypadek może spowodować uszkodzenie kręgosłupa na odcinku szyjnym, a w efekcie paraliż lub śmierć. Foteliki FWF, czyli przodem do kierunku jazdy, najlepiej sprawdzają się u dzieci mających co najmniej 3,5 roku.

Jaki fotelik samochodowy z bazą jest najlepszy? Kategoria wagowa

Niezwykle istotna kwestia przy zakupie to kategoria wagowa. Najlepszy fotelik samochodowy z bazą powinien pasować do wagi naszego dziecka i dawać nam pewien zapas. Z drugiej strony pamiętajmy, by nie przesadzać dziecka za wcześnie i wykorzystać cały limit fotelika, zwłaszcza jeśli chodzi o te mniejsze modele.

Pod względem kategorii wagowej foteliki samochodowe z bazą możemy podzielić na takie:

 • Do 13 kilogramów – tak zwana łupina, mały i lekki fotelik dla noworodka oraz niemowlaka. Dziecko powinno w nim jeździć, dopóki nie zacznie samodzielnie siedzieć. Łupinę montujemy zawsze tyłem do kierunku jazdy. Po podróży możemy zabrać ją wraz z dzieckiem do domu, a nawet przypiąć na stelaż wózka.
 • Od 0 lub 9 kg do 18 kg – to fotelik samochodowy z bazą dla dziecka do 4 roku życia. Najlepiej, by był montowany tyłem do kierunku jazdy. Poza systemem ISOFIX, baza posiada nogę stabilizującą.
 • Do 23 kg – niedawno pojawiły się na rynku foteliki samochodowe z bazą, montowane tyłem do kierunku jazdy, które wystarczają nawet dla 6-letniego dziecka. Są one na stałe zamontowane do zintegrowanej bazy.
 • Od 9 do 36 kg – najczęściej montowane z pomocą ISOFIX i Top Tether. Może posiadać pasy pięciopunktowe wewnętrzne do 15, 18, 21, a nawet 25 kilogramów, natomiast powyżej zapinamy dziecko pasem samochodowym.

Zobacz również: Fotelik samochodowy 15-36 kg z funkcją spania

Fotelik samochodowy z bazą a testy zderzeniowe

Poza dobraniem modelu do samochodu i dziecka, najważniejsze przy zakupie są testy zderzeniowe. Każdy produkt dopuszczony do sprzedaży posiada podstawowe testy, jednak nie gwarantuje to wcale bezpieczeństwa. Fotelik, który ma tylko homologację, nazywamy antymandatem, gdyż chroni nas przed grzywną za nieprawidłowe przewożenie dziecka, ale tak naprawdę nie wiemy, jak się zachowa w razie wypadku.

Najlepszy fotelik samochodowy z bazą
Najlepszy fotelik samochodowy z bazą

Najlepszy fotelik samochodowy z bazą powinien zaliczyć Test Plus (szwedzki test dla fotelików tyłem do kierunku jazdy), a także posiadać ocenę ADAC. Pamiętajmy, że testy te mają miejsce jakiś czas po wejściu na rynek. Jeśli więc model fotelika jest nowy i nie posiada wymienionych testów, ale producent słynie z bezpiecznych rozwiązań, a sprzedawca poleca nam fotelik, nie musimy skupiać się wyłącznie na gwiazdkach.

Gdzie kupić fotelik samochodowy z bazą?

Skoro wiemy już, w jaki mniej-więcej model celujemy, dobrze byłoby przymierzyć go do swojej pociechy, samochodu i porozmawiać na jego temat ze sprzedawcą. Renomowane sklepy z fotelikami umożliwiają taki właśnie proces, a do tego oferują darmowy montaż i instruktaż oraz oferują wyłącznie bezpieczne foteliki. Jeśli nie mamy podobnego sprzedawcy w okolicy, możemy skorzystać ze sklepów internetowych. Producenci to na przykład Britax Romer, Axkid, Lionelo, Maxi-Cosi, Cybex, Recaro i inni.

Cena fotelika samochodowego z bazą

Ile kosztuje fotelik samochodowy z bazą? Cena zależy od renomy sprzedawcy, zastosowanych rozwiązań i możliwości zamontowania kolejnego fotela. Bezpieczny, atestowany fotelik niestety bywa drogi – najtańszy kupimy za około 800 zł, najdroższy nawet za ponad 3000 zł. Pamiętajmy jednak, że zdrowie i życie naszej pociechy jest bezcenne.

Fotelik samochodowy z bazą – opinie

Nie dziwi nas, czemu tak wielu rodziców decyduje się na podobne rozwiązanie – jest ono bezpieczne, a przy tym wygodne. Pamiętajmy jednak, by nie upierać się przy nim na siłę. Jeśli wykwalifikowany sprzedawca twierdzi, że model bez bazy sprawdzi się u naszej pociechy lepiej, to na taki właśnie się zdecydujmy. A co Wy sądzicie o tym udogodnieniu? Mieliście okazję je wykorzystać? Czekamy na opinie o fotelikach samochodowych z bazą!

Fotelik samochodowy z bazą / Ranking najlepszych

Przygotowaliśmy dla Was także ranking najlepszych fotelików samochodowych z bazą! Pamiętajcie jednak, że poniższe zestawienie to tylko wskazówka, a modele z czołowych pozycji mogą nie pasować do Waszego pojazdu czy dziecka. Polecamy więc sprawdzić to przed zakupem!

Dodaj opinie na forum