Fotelik samochodowy od 13 kg

Fotelik samochodowy od 13 kg to model, który wybieramy najczęściej jako drugi (zwykle po modelu 0-13 lub 0-18 kg). Dziecko o wadze około 13 kg to roczny maluch, którego będzie można z łatwością posadzić na siedzisku fotelika, sprawdzając, czy jest mu wygodnie. Jednak wygoda to nie jedyny aspekt, który będziemy brać pod uwagę, wybierając fotelik od 13 kg.

Jakie więc jeszcze czynniki będą decydować? Co może zaważyć na naszej decyzji?

Jeśli właśnie jesteś w trakcie szukania dobrego fotelika i zastanawiasz się, co jest w tym wypadku ważne, a co nie ma większego znaczenia, to świetnie trafiłaś/trafiłeś!

Dowiesz się tutaj wszystkiego, co warto wiedzieć na ten temat, więc pozostań z nami i sprawdź!

Fotelik samochodowy od 13 kg Ranking
Jaki Fotelik samochodowy od 13 kg?
Ranking najlepszych >>>

Jaki fotelik od 13 kg wybrać?

Jak już wspomnieliśmy, fotelik od 13 kg wybieramy w momencie, gdy modele 0-13 kg lub 0-18 kg są zbyt małe (lub też niewygodne albo uszkodzone). W takiej sytuacji będziemy mieć do wyboru foteliki 9-18 kg, które jednak będzie można używać dość krótko, bądź też foteliki 9-25 kg albo 9-36 kg. I to właśnie o tych modelach będziemy tutaj mówić.

Jak długo używa się fotelików od 13 kg (9-25 kg i 9-36 kg)?

Wybierając fotelik samochodowy dla dziecka 9-25 kg, możemy liczyć na to, że posłuży naszemu dziecku do około 6. roku życia. Z kolei fotelik 9-36 kg to najczęściej ostatni model, jaki trzeba będzie zakupić, ponieważ wystarczy dziecku do około 12. roku życia, co jak wiadomo jest granicznym wiekiem, do którego zgodnie z przepisami należy przewozić dziecko w foteliku.

Jak to możliwe, że jeden fotelik samochodowy od 13 kg może tak długo służyć dziecku, skoro przez kilka lat zarówno jego waga, jak wzrost, ulegają dużej zmianie?

Wielkość fotelika można dopasowywać do wielkości dziecka dzięki specjalnym wkładkom redukcyjnym (materacykom), dzięki którym fotelik „rośnie razem z dzieckiem”.

Zobacz też jaki fotelik samochodowy 0 13 kg wybrać i kupić.

Fotelik samochodowy od 13 kg
Fotelik samochodowy od 13 kg / Jaki wybrać? Gdzie kupić? Ranking, cena i opinie

Rozmiary fotelików samochodowych

W przypadku fotelików samochodowych dla dzieci w naszym kraju obowiązują dwa podziały (dwie rozmiarówki). Starsza dzieli je ze względu na wagę dziecka, natomiast nowsza ze względu na jego wzrost (i-Size, powstała w 2013 roku). Obie rozmiarówki mają zarówno swoje wady, jak i zalety, jednak w rzeczywistości – oprócz wzrostu czy wagi dziecka – należy również wziąć pod uwagę jego budowę. Dlatego też, szukając dobrego fotelika od 13 kg, trzeba pamiętać o kilku zasadach mówiących, że to najwyższa pora na zmianę fotelika na większy.

A oto one:

 • Jeśli w dotychczas używanym foteliku samochodowym nie można prawidłowo zapiąć pasów (na tyle ciasno, by zapewnić bezpieczeństwo i na tyle luźno, by zapewnić dziecku swobodę).
 • Jeśli w „starym” foteliku u siedzącego dziecka linia oczu znajduje się powyżej linii oparcia,
 • Jeśli nasze dziecko wierci się, wysuwa lub płacze, być może jest mu po prostu niewygodnie i pora zmienić model fotelika.

Montaż fotelika od 13 kg: przodem czy tyłem do kierunku jazdy?

Specjaliści są zgodni co do tego, że montaż fotelika samochodowego tyłem do kierunku jazdy zapewnia dziecku większe bezpieczeństwo, niż w przypadku montażu tyłem. Dlatego też zaleca się, by zmieniać montaż na przodem do kierunku jazdy najpóźniej jak się da. Obecnie na polskim rynku znajdziemy zarówno foteliki samochodowe od 13 kg przeznaczone do montażu przodem, tyłem oraz przodem i tyłem.

Fotelik od 13 kg z ISOFIX

Wspomniana już homologacja i-Size obejmuje foteliki samochodowe z ISOFIX. Jest to system mocowania fotelików samochodowych, na który składają się dwie główne części: zaczepy i uchwyty. Uchwyty znajdują się na wyposażeniu samochodu, pomiędzy siedziskiem a oparciem tylnej kanapy. Zaczepy z kolei zintegrowane są z fotelikiem od 13 kg. Aby zamocować fotelik z ISOFIX, wystarczy wpiąć zaczepy w uchwyty. Taki prosty montaż niweluje niebezpieczeństwo nieprawidłowego zamocowania fotelika, co z kolei może wpłynąć negatywnie na ochronę dziecka podczas ewentualnego zderzenia.

Dodajmy tu, że montaż fotelików od 13 kg bez ISOFIX polega najczęściej na przekładaniu pasów bezpieczeństwa znajdujących się na wyposażeniu samochodu przez kilka wyznaczonych w foteliku punktach. Takie rozwiązanie jest jednak nie tylko dość uciążliwe i czasochłonne, ale również uważane za mniej bezpieczne.

Sprawdź także fotelik samochodowy 9 18 kg.

Dodatkowe udogodnienia i funkcje w fotelikach samochodowych od 13 kg

Foteliki samochodowe od 13 kg mogą być wyposażone w wiele nowoczesnych udogodnień i funkcji, dzięki którym używanie fotelika staje się nie tylko bardziej komfortowe, ale również bezpieczniejsze.

Zobaczmy, jakie funkcje mogą okazać się nam bardzo pomocne:

 • Regulacja wysokości oparcia,
 • Dodatkowa prowadnica pasa biodrowego,
 • System SICT,
 • System Pivot Link,
 • Dodatkowy zagłówek zapewniający większą stabilizację główki w czasie snu dziecka,
 • Uprząż zapobiegająca zsuwaniu się pasów bezpieczeństwa,
 • Dodatkowy system ochrony bocznej,
 • System AirProtect,
 • System VARIOSIZE,
 • System Easy In,
 • Uchwyt na kubek.
Jaki Fotelik samochodowy od 13 kg
Jaki Fotelik samochodowy od 13 kg wybrać? Gdzie kupić najlepszy? Opinie, ranking i cena

Fotelik od 13 kg a przewożenie dziecka w samochodzie

Przewożąc małe dziecko w samochodzie, warto pamiętać o kilku sprawach, które mogą zaważyć na bezpieczeństwie naszej pociechy.

 • Dziecko w foteliku nie może być przewożone na miejscu, przy którym znajduje się poduszka powietrzna. Jej uruchomienie może spowodować nieodwracalne uszkodzenia ciała u dziecka.
 • Najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie to środek tylnej kanapy. Jeśli więc to tylko możliwe, to właśnie tutaj należy montować fotelik. Jeśli to niemożliwe, najlepiej zamontować go za pasażerem.
 • Każdy fotelik dostępny w Polsce musi zawierać homologację europejską, która świadczy o spełnianiu przez dany model podstawowych wymogów bezpieczeństwa. Jeżeli jednak szukamy fotelika od 13 kg, który będzie zapewniał wyższe standardy bezpieczeństwa, to warto wybrać model z dodatkowymi homologacjami takich instytucji jak DEKRA, OAMTC czy ADAC.

Wybierz najlepszy fotelik samochodowy 9 36 kg.

Najlepszy Fotelik od 13 kg
Najlepszy Fotelik od 13 kg

Gdzie kupić fotelik od 13 kg? Lista producentów

Producenci, którzy w swojej ofercie mają foteliki od 13 kg, to między innymi Recaro, Chicco, Maxi-Cosi, Britax & Romer, Cybex.

Cena fotelika samochodowego od 13 kg

Foteliki samochodowe mogą mieć bardzo zróżnicowaną cenę. Tani fotelik od 13 kg kupimy już za około 200 złotych. Cena najdroższych może sięgać 2000 złotych.

Opinie o fotelikach samochodowych od 13 kg

Masz doświadczenie związane z wyborem fotelika od 13 kg i chcesz się nim podzielić? W takim razie zapraszamy do naszej sekcji komentarzy, w której można zamieszczać swoje porady, wskazówki i opinie.

Fotelik samochodowy od 13 kg / Ranking najlepszych

Dla wszystkich, którzy szukają dobrego fotelika od 13 kg, przygotowaliśmy ranking. Zawiera on modele, które obecnie cieszą się największą popularnością wśród kupujących, a do tego zapewnia on wygodne porównanie cen i danych technicznych fotelików od 13 kg.

1.
Caretero Ibiza ciemno szary
Fotelik samochodowy od 13 kg Caretero
2.
Sparco SK6000I Evo (9-25 kg) szary
Fotelik samochodowy od 13 kg SPARCO
3.
Sparco SK6000I Evo (9-25 kg) czerwony
Fotelik samochodowy od 13 kg SPARCO
5.
Caretero Sport Turbo Fix 9-25kg Czarny
Fotelik samochodowy od 13 kg Caretero

Dodaj opinie na forum