Fotelik samochodowy od 10 kg

Fotelik samochodowy od 10 kg to rozwiązanie dla starszych niemowlaków i dzieci około roczku, które już zaczynają wyrastać z tak zwanej łupiny, czyli fotelika 0-13 kg lub 0-10 kg. Do wyboru mamy całkiem sporo modeli o różnych właściwościach, jednak podstawowym kryterium, którym musimy się kierować, jest oczywiście bezpieczeństwo.

Tylko jak to ocenić na etapie zakupu, zwłaszcza jeśli nie posiadamy żadnego doświadczenia? Na co zwracać uwagę w sklepie i jaki fotelik samochodowy od 10 kg jest najlepszy? Zapraszamy do lektury naszego poradnika, w którym podpowiadamy, jak to dokładnie wygląda.

Fotelik samochodowy od 10 kg Ranking
Jaki Fotelik samochodowy od 10 kg?
Ranking najlepszych >>>

Kiedy kupić fotelik samochodowy od 10 kg?

Zastanawiacie się, kiedy przychodzi moment na najlepszy fotelik samochodowy od 10 kg? Odpowiedź zależy od tego, w czym jeździ dziecko, jak duże jest i jak szybko się rozwija. Jeśli dotychczas przewoziliśmy je w bezpiecznym foteliku z grupy „0” i nie przekroczyło jeszcze 13 kg ani granicy wzrostowej, można zaczekać, aż usiądzie samodzielnie, a nawet dłużej. Jeśli jednak nasza łupina nie posiada niezależnych testów bezpieczeństwa i jest tak zwanym antymandatem, dołączanym do niektórych zestawów wózków – to czas najwyższy to zmienić. Zapoznajcie się z poniższym poradnikiem, przymierzcie różne możliwości i zadbajcie o bezpieczne przewożenie swoich pociech.

Zobacz także fotelik samochodowy 9 18 kg.

Fotelik samochodowy od 10 kg
Fotelik samochodowy od 10 kg / Jaki wybrać? Ranking, cena i opinie

Jaki fotelik samochodowy od 10 kg wybrać i kupić?

By znaleźć najlepszy, bezpieczny fotelik samochodowy od 10 kg, powinniśmy zwrócić uwagę na takie aspekty, jak:

  1. Grupa wagowa,
  2. Kierunek jazdy,
  3. Montaż,
  4. Niezależne testy bezpieczeństwa,
  5. Dodatkowe atuty.

Grupa wagowa fotelika samochodowego od 10 kg

Jeśli chodzi o bezpieczny fotelik samochodowy od 10 kg, mamy do wyboru kilka grup wagowych. Możemy wybrać fotelik od 9 kg lub też zdecydować się na taki od 0 kg, przeznaczony dla mniejszych niemowląt, które już wyrastają z łupiny lub z innego powodu chcemy ją wymienić, ale wciąż nie osiągnęły pułapu 9 kg. A co z górną granicą? W przypadku dzieci drobniejszych warto celować w jak najwęższy zakres wagowy, do 18 kg. Nieco większe możemy bezpiecznie umieścić w foteliku do 23 kg lub do 25 kg.

Raczej unikajmy szerokich rozpiętości, w rodzaju fotelika samochodowego 0-36 kg lub 9-36 kg. W myśl zasady „jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego”, jeden fotelik nie ma szans sprawdzić się tak samo dobrze u rocznego i u dwunastoletniego dziecka. W dodatku to tylko pozorna oszczędność, gdyż te foteliki samochodowe od 10 kg są węższe i mają krótsze siedzisko od modeli 15-36 kg, więc prawdopodobnie i tak będziemy zmuszeni kupić kolejny fotelik.

Sprawdź też jak działa fotelik samochodowy 9 36 kg.

Jaki Fotelik samochodowy od 10 kg
Jaki Fotelik samochodowy od 10 kg wybrać i kupić? Ranking, cena i opinie

Kierunek jazdy w foteliku samochodowym od 10 kg

Jako że do fotelika samochodowego od 10 kg przesadzamy nawet kilkunastomiesięczne maluchy, trzeba jeszcze uważniej zadbać o ich bezpieczeństwo. Takie dziecko ma zupełnie inne proporcje ciała niż osoba dorosła. Posiada większą głowę, która wskutek uderzenia czołowego lub gwałtownego hamowania leci bezwładnie do przodu i słabe mięśnie szyi nie są w stanie jej utrzymać. Może to doprowadzić do poważnych urazów kręgosłupa, a nawet śmierci. Chyba że…

No właśnie, na szczęście jest na to rozwiązanie.

A brzmi ono: fotelik samochodowy od 10 kg tyłem do kierunku jazdy. Dobry fotelik RWF, bo o nim mowa, jest nawet cztery razy bezpieczniejszy od fotelika przodem o podobnie solidnej konstrukcji. Warto się zdecydować na to bezpieczne rozwiązanie, zwłaszcza że wiele mitów, które wokół niego narosły i miałyby przedstawiać wady fotelików samochodowych od 10 kg montowanych tyłem to nieprawda.

Obawiacie się tego rozwiązania, a raczej tego, że trzeba będzie kupić kolejny fotelik samochodowy do 10 kg, tym razem przodem, gdy dziecku nie spodoba się RWF? Prawda jest taka, że jeśli nie pokażemy dziecku, że można jeździć inaczej, ono nie będzie się domagało innego rozwiązania. Ale ostatecznie można się zdecydować na bezpieczny obrotowy fotelik samochodowy od 10 kg, który nie tylko umożliwia zmianę kierunku jazdy, ale też ułatwia wkładanie dziecka do środka.

Montaż fotelika samochodowego od 10 kg

Jeśli mamy kilkuletni samochód lub często musimy przesiadać się między różnymi pojazdami, najbardziej uniwersalna opcja to bezpieczny fotelik samochodowy od 10 kg montowany na pas. Zazwyczaj wykorzystuje się do tego trzypunktowe pasy bezpieczeństwa, a w niektórych modelach fotelików nawet sam pas biodrowy. W fotelikach RWF tego typu znajdziemy także nogę stabilizującą oraz pasy kotwiczące, przywiązywane do przedniego fotela.

Jeśli jednak posiadamy w swoim samochodzie system ISOFIX, zdecydowanie polecamy jego użycie. Co prawda, fotelik samochodowy od 10 kg tak montowany jest równie bezpieczny, co ten na pasy, ale łatwiej to zrobić i jest mniejsze ryzyko niepoprawnego montażu. Trwa to dosłownie kilka minut, a kolorowe wskaźniki podpowiedzą nam, czy wszystko poszło gładko.

Testy bezpieczeństwa fotelika samochodowego od 10 kg

Czy sama homologacja wystarczy, by mieć pewność, że nasz fotelik samochodowy od 10 kg jest bezpieczny? Nowa homologacja i-size ma co prawda bardziej wyśrubowane normy, ale dla nas i tak najważniejsza powinna być opinia specjalistów oraz niezależne testy bezpieczeństwa. Najpowszechniejszym i najbardziej cenionym jest ADAC, w którym warto sprawdzić wynik za bezpieczeństwo wybranego modelu. W przypadku fotelika samochodowego od 10 kg tyłem do kierunku jazdy, sprawdźmy też, czy zaliczył szwedzki Test Plus.

Jaki fotelik samochodowy od 10 kg jest najlepszy? Dodatkowe atuty

Najlepszy fotelik samochodowy od 10 kg ma przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo, dlatego główne atuty takiego siedziska będą związane właśnie z tym aspektem. Należą do nich dodatkowa ochrona boczna, pochłaniająca energię przy uderzeniu w drzwi pojazdu, zabudowany zagłówek, a także sprawnie działające trzy- lub pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. Warto także zwrócić uwagę na oddychającą tapicerkę fotelika, daszek przeciwsłoneczny czy uchwyt na kubek, jednak nie są to najważniejsze aspekty bezpiecznego przewożenia naszej pociechy.

Jak wybrać fotelik samochodowy 15 36 kg?

Gdzie kupić fotelik samochodowy od 10 kg?

By fotelik samochodowy od 10 kg spełnił swoją rolę, musi być odpowiednio dobrany do auta i do dziecka. Warto więc się udać na zakupy do profesjonalnego sklepu. W ostateczności odpowiednie siedzisko możemy też kupić u sprzedawcy akcesoriów dziecięcych lub w sklepie internetowym. Producenci fotelików samochodowych od 10 kg to na przykład Axkid, Maxi-Cosi, Cybex, BeSafe, Britax-Roemer, Recaro, Graco i inni.

Najlepszy Fotelik samochodowy od 10 kg
Najlepszy Fotelik samochodowy od 10 kg

Zobacz też fotelik samochodowy od 9 kg.

Cena fotelika samochodowego od 10 kg

Na bezpieczeństwie swojej pociechy nie ma co oszczędzać, gdyż nigdy nie wiemy, kiedy wydarzy się wypadek. Nawet jeśli sami jeździmy bezpiecznie, nie mamy pojęcia, jak zachowają się inni kierowcy. Bezpieczny fotelik samochodowy od 10 kg to koszt od około 350 zł do nawet 2500 zł.

Fotelik samochodowy od 10 kg – opinie

Kiedy przesadziliście swoje dzieci do kolejnego fotelika i czym kierowaliście się przy wyborze? Czekamy na Wasze opinie o fotelikach samochodowych od 10 kg.

Fotelik samochodowy od 10 kg / Ranking najlepszych

Przypominamy, że siedzisko do samochodu najlepiej dobrać do kształtu kanap i proporcji ciała dziecka. Warto się jednak rozeznać w temacie, dlatego przed zakupami koniecznie sprawdźcie nasz ranking najlepszych fotelików samochodowych od 10 kg.

1.
Caretero Sport Turbo Fix
Fotelik samochodowy od 10 kg Caretero
2.
Caretero Sport Turbo Fix 9-25kg Czarny
Fotelik samochodowy od 10 kg Caretero

Dodaj opinie na forum