Fotelik samochodowy do 50 kg

Fotelik do 50 kg pozwala na bezpieczne przewożenie dzieci przewyższających wagą standardowe, ostatnie foteliki do 36 kg. Czy jednak w polskich sklepach można bez problemu kupić taki model? Jak ma się do tego przewożenie dziecka na podstawce, którą odczepia się zwykle od fotelika 15-36 kg? Jeśli waga dziecka przekracza 36 kg, to czy lepiej dalej przewozić je w foteliku do 36 kg, czy też wybrać podstawkę? A może najlepiej poszukać fotelika do 50 kg?

Pozostań z nami i sprawdź!

Fotelik samochodowy do 50 kg. Kilka słów wstępu o przepisach dotyczących przewożenia dzieci

Polskie przepisy wymagają, by dzieci przewożone były w fotelikach samochodowych do 12. roku życia lub też do chwili, gdy osiągną wzrost 150 cm. Na polskim rynku zdecydowana większość fotelików zawiera homologację europejską do 36 kg (ECE-R44/04 lub ECE-R44/03). Istnieją jednak sytuacje, w których dziecko, mimo wieku poniżej 12 lat, przekracza wyznaczoną wagę 36 kg.

Co robić w takim przypadku?

Zgodnie z przepisami dziecko, które przekroczyło wagę 36 kg, a jego wzrost nie przekracza 135 cm, można przewozić w foteliku do 36 kg. Dodajmy tu, że przewozić można je wówczas na tylnej kanapie. Z kolei w przypadku, gdy wzrost dziecka przekracza 150 cm, można je przewozić również na przednim siedzeniu.

Fotelik samochodowy do 50 kg
Fotelik samochodowy do 50 kg / Jaki najlepszy? Ranking, cena i opinie rodziców

Przewożenie dzieci na podkładce samochodowej

Jeśli dziecko przekroczyło wagę 36 kg i nie osiągnęło wzrostu 150 cm, to dobrym rozwiązaniem jest również przesadzenie go na podstawkę. Tu jednak warto najpierw sprawdzić dokładnie, czy rzeczywiście odłączenie oparcia jest konieczne. Oznaczać będzie bowiem brak osłon bocznych, chroniących naszą pociechę w czasie ewentualnego zderzenia bocznego.

Zobacz też jaka jest najlepsza podstawka samochodowa dla dziecka.

Podkładka, fotelik do 50 kg i prawidłowe zapięcie pasów

Jak wiadomo, prawidłowe zapięcie pasów w foteliku ma szczególne znaczenie. Tu jednak ich bieg wyznaczają specjalne prowadnice (lub też, jak w przypadku ISOFIX, zapięcie polega na prostym wpięciu zaczepów w uchwyty). Jeśli jednak przesadzamy dziecko na podkładkę samochodową, to warto zwrócić uwagę na to, by miała ona prowadnicę pasa biodrowego. Element taki sprawia, że w czasie ewentualnego zderzenia okolice brzucha nie będą uciśnięte, a co więcej, zapobiega on wyślizgnięciu się dziecka z pasa. Dodajmy tu, że podstawka z systemem ISOFIX zapewnia solidny montaż, zmniejszający nacisk pasów samochodowych na narządy wewnętrzne oraz gwarantujący, że dziecko nie zmieni pozycji w czasie gwałtownego hamowania czy ewentualnego zderzenia.

Sprawdź też fotelik samochodowy powyżej 36 kg.

Jaki fotelik do 50 kg wybrać?

Obecnie wybór fotelików samochodowych do 50 kg jest dość ograniczony. Nie oznacza to jednak, że go nie ma. Dobrym rozwiązaniem jest znalezienie fotelika wyprodukowanego zgodnie z normą i-Size, biorącą pod uwagę nie wagę, ale wzrost dziecka. W tym wypadku wszystkie takie modele przeznaczone są dla dzieci do 150 cm wzrostu. Dodajmy tu jeszcze kilka słów na temat fotelików dla dzieci niepełnosprawnych. Ich zakres wagowy sięga 50 kg, a ponadto cechuje je wiele dodatkowych funkcji i duży zakres regulacji poszczególnych elementów.

Ich cena jednak jest znacznie wyższa, niż w przypadku zwykłych fotelików, bo może nawet przekraczać 6000 złotych.

Jakie dodatkowe funkcje można spotkać w fotelikach do 50 kg?

Jak na nowoczesne wyposażenie przystało, foteliki do 50 kg mogą zawierać wiele pomocnych funkcji. Dzięki nim zwiększa się zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo jazdy.

A oto kilka przykładowych funkcji:

  • Wysuwany system wzmacniający bezpieczeństwo w razie kolizji bocznej,
  • Regulowany zagłówek,
  • System kanałów wentylacyjnych w oparciu i w siedzisku,
  • Regulowana szerokość oparcia,
  • Boki wzmocnione aluminium i pokryte pianką absorbującą energię powstającą w trakcie zderzenia bocznego,
  • Wysokie oparcie,
  • Ochrona boczna na zewnętrznej obudowie fotelika.
Fotelik do 50 kg
Fotelik do 50 kg / Gdzie kupić? Jaki wybrać? Opinie rodziców, ranking i cena

Gdzie kupić fotelik do 50 kg?

Warto wiedzieć, że jeśli mamy do czynienia z fotelikiem przeznaczonym do 36 kg, a potrzebujemy takiego do 50 kg, to dobrze jest wysłać zapytanie do producenta, sprawdzając, czy wybrany model przeszedł testy również dla cięższych dzieci. Alternatywą może też być zamówienie fotelika do 50 kg z rynku amerykańskiego. Prawo bowiem nie zabrania stosowania fotelików z inną niż europejska homologacją.

Jak sprawdzić, czy fotelik do 50 kg spełnia swoją funkcję?

Fotelik do 50 kg będzie już ostatnim modelem, jaki będzie nam prawdopodobnie potrzebny dla dziecka. Tym bardziej należy wybrać go bardzo ostrożnie.

Na co zwrócić uwagę?

  1. Czy wybrany fotelik wyposażony jest w prowadnicę pasa biodrowego?
  2. Czy fotelik ten jest dopasowany do siedziska samochodu (dzięki temu nie będzie się przesuwał podczas jazdy)?
  3. Czy wybrany fotelik do 50 kg jest łatwy w montażu?

Producenci fotelików samochodowych do 50 kg

Foteliki samochodowe do 50 kg mają w swojej ofercie między innymi tacy producenci, jak BeSafe, Maxi-Cosi, Britax Romer, Recaro czy Monterey.

Cena fotelików do 50 kg

Foteliki samochodowe do 50 kg mają podobną cenę, jak wszystkie inne modele, czyli od 200 do 2500 złotych. Inaczej sprawa ma się z rehabilitacyjnymi fotelikami do 50 kg, których cena może sięgać, jak już wspomnieliśmy, nawet 6000 złotych.

Opinie o fotelikach do 50 kg

Stosowałaś/stosowałeś lub też stosujesz obecnie dla dziecka dobry fotelik do 50 kg? Możesz go polecić? A może chcesz odradzić jakiś model? Zapraszamy do sekcji komentarzy i do zamieszczania w niej swoich uwag, spostrzeżeń, wskazówek i porad. Wszystkie opinie są tu na wagę złota, bo nic tak nie pomaga w wyborze fotelika, jak pomoc innych rodziców. Być może to właśnie Twoja opinia sprawi, że komuś uda się wybrać dobry fotelik do 50 kg dla swojego dziecka.

Foteliki samochodowe do 50 kg / Ranking najlepszych

Mnóstwo przejrzanych stron z modelami fotelików do 50 kg i nadal nie wiesz, jaki fotelik wybrać? To wcale nie takie proste, jednak u nas znajdziesz duże ułatwienie! Zajrzyj do naszego rankingu fotelików do 50 kg. Przygotowaliśmy w nim zestawienie modeli, które obecnie cieszą się największą popularnością wśród kupujących. Co więcej, w wygodny sposób porównasz w nim zarówno dane techniczne, jak i ceny fotelików do 50 kg.

1 opinia na forum “Fotelik samochodowy do 50 kg”

Dodaj opinie na forum