Fotelik samochodowy dla rocznego dziecka

Fotelik dla rocznego dziecka to ważny wybór, który czeka na nas, gdy maluch wyrasta z tak zwanej „łupiny”, czyli fotelika 0-13 kg, lub po prostu jest mu w nim niewygodnie. Często stresujemy się zakupem, w końcu chodzi o bezpieczeństwo naszego dziecka, ale zupełnie niepotrzebnie – wystarczy odrobina wiedzy, by dokonać dobrego wyboru.

Nasz poradnik przybliży Wam wszystko, co musicie wiedzieć o fotelikach dla rocznego dziecka: na co zwrócić uwagę, jaki wybrać i który będzie najlepszy.

Fotelik samochodowy dla rocznego dziecka Ranking
Jaki Fotelik samochodowy dla rocznego dziecka?
Ranking najlepszych >>>

Jaki fotelik dla rocznego dziecka wybrać i kupić?

Jak już wspomnieliśmy, znalezienie najlepszego fotelika dla rocznego dziecka wcale nie jest trudne.

Pod uwagę musimy brać:

 1. Zakres wagowy,
 2. Kierunek jazdy,
 3. Sposób montażu,
 4. Testy,
 5. Dodatkowe funkcje.
Fotelik samochodowy dla rocznego dziecka
Fotelik samochodowy dla rocznego dziecka / Jaki wybrać? Ranking, cena i opinie / Gdzie kupić?

Zakres wagowy fotelika dla rocznego dziecka

Zazwyczaj maluchu na roczek przekraczają już wagę 9 kilogramów, dlatego podczas zakupu fotelika dla rocznego dziecka możemy celować w któryś z poniższych zakresów:

 1. Fotelik dla rocznego dziecka 0-18 kg,
 2. Fotelik dla rocznego dziecka 9-18 kg,
 3. Fotelik dla rocznego dziecka 9-25 kg,
 4. Fotelik dla rocznego dziecka 9-32 kg,
 5. Fotelik dla rocznego dziecka 0-36 kg,
 6. Fotelik dla rocznego dziecka 9-36 kg.

Jak łatwo się domyślić, foteliki do 18 kg posłużą nam najkrócej, bo do około 4 roku życia dziecka, podczas gdy te do 25 lub 32 kg wystarczą nawet do 7 roku życia dziecka. Zakres sięgający do 36 kg wydaje się co prawda dobrym pomysłem na zaoszczędzenie pieniędzy, bo wystarczy do końca okresu fotelikowania, czyli około 12 roku życia, ale jest uważany za znacznie mniej bezpieczny.

Waga to nie jedyny wymiar dziecka, który bierzemy pod uwagę, szukając najlepszego fotelika dla rocznego dziecka. Podczas zakupu nowoczesnego fotela z normą i-Size bierzemy pod uwagę także – a wręcz przede wszystkim – wzrost malucha.

Zobacz też fotelik samochodowy 0 13 kg.

Kierunek jazdy w foteliku dla rocznego dziecka

Najbezpieczniejszy fotelik dla rocznego dziecka to ten montowany tyłem do kierunku jazdy, czyli RWF – to nie podlega dyskusji. Dzieje się tak, ponieważ proporcje ciała takiego malucha są zupełnie inne, niż w przypadku starszego dziecka czy osoby dorosłej. Głowa wciąż stanowi bardzo dużą część ciężaru ciała, dlatego szyja nawet przy lekkiej stłuczce narażona jest na duże przeciążenia. Fotelik RWF dla rocznego dziecka minimalizuje to ryzyko.

Wyraźnie widać tę różnicę na poniższym filmie, przygotowanym przez Volvo.

Co zrobić, gdy maluch rozpacza w foteliku RWF dla rocznego dziecka? Najłatwiejszym rozwiązaniem jest zamontowanie lusterka na zagłówku, by nasza pociecha widziała nas za kierownicą. Jeśli i to nie podziała, możemy spróbować siedzieć z dzieckiem z tyłu lub zamontować fotelik na przednim siedzeniu, oczywiście po wyłączeniu poduszek powietrznych i upewnieniu się, że kierowca widzi lusterka.

Dopiero kiedy nic nie przynosi efektu, a wymioty lub płacz dziecka uniemożliwiają bezpieczną jazdę, myślimy o zamontowaniu fotelika dla rocznego dziecka przodem do kierunku jazdy.

Fotelik dla rocznego dziecka
Fotelik dla rocznego dziecka / Jaki wybrać? Gdzie kupić najlepszy? Opinie, cena i ranking

Fotelik dla rocznego dziecka a sposób montażu

Jak zamontować fotelik dla rocznego dziecka? Zazwyczaj wykorzystuje się do tego jeden z dwóch systemów:

 • ISOFIX – mocowanie znajdujące się w oparciu tylnej kanapy. Jest bardzo proste do zastosowania, ponieważ fotelik wyposażony jest w odpowiednie zaczepy, które chwytają poziomą rurkę i się na niej blokują. ISOFIX domyślnie montuje się w nowszych samochodach. Jeśli nie możemy go znaleźć samodzielnie, warto zadzwonić lub podjechać do ASO albo poprosić o pomoc specjalistę ze sklepu z fotelikami.
 • Trzypunktowe pasy bezpieczeństwa – to bardzo uniwersalny sposób montażu dobrych fotelików dla rocznego dziecka, ponieważ większość samochodów jeżdżących obecnie po drogach posiada trzypunktowe pasy. Takie foteliki pasują zarówno do nowszych, jak i starszych aut, a wcale nie są mniej bezpieczne. Zazwyczaj (choć nie zawsze) starczają też na dłużej.

Na rynku znajdują się także nieliczne modele, które można montować również pasem dwupunktowym.

Pozostaje jeszcze pytanie, gdzie zamontować fotelik dla rocznego dziecka? Choć kiedyś mówiło się, że najlepiej za kierowcą, gdyż w razie wypadku ratuje on siebie, obecnie ten mit upada. Najbardziej optymalnym miejscem jest środek tylnej kanapy, gdyż maluch jest tam najbardziej odsunięty od wszystkich stref zgniotu, co znacznie zwiększa szanse wyjścia z wypadku bez szwanku.

Nie zawsze jednak da się to zrobić. Wtedy warto zamontować fotelik dla rocznego dziecka za pasażerem – kierowca ma dużą swobodę w odsuwaniu fotela, a dziecko nie wysiada z samochodu na ulicę, lecz na chodnik.

Zobacz także fotelik samochodowy do 25 kg.

Testy fotelika dla rocznego dziecka

Najlepsze foteliki dla rocznego dziecka przechodzą szereg testów, nie tylko podstawową homologację. Podczas zakupów zwracamy uwagę na dwa z nich:

 1. ADAC – wynik podawany jest w gwiazdkach. Nas najbardziej powinna interesować ocena za bezpieczeństwo;
 2. Test Plus – przeprowadzany przez Szwedów, a jak wiadomo, Skandynawowie są ekspertami w bezpieczeństwie na drodze. Jest tak rygorystyczny, że przechodzą go tylko najlepsze foteliki RWF dla rocznych dzieci. Gdy fotel go posiada, mamy dużą dozę pewności, że dziecko ma szanse przeżyć nawet poważny wypadek.
Jaki fotelik dla rocznego dziecka
Jaki fotelik dla rocznego dziecka wybrać? Opinie, ranking i cena

Jaki fotelik dla rocznego dziecka jest najlepszy? Dodatkowe funkcje

Najlepsze foteliki dla rocznego dziecka wyposażone są w szereg dodatkowych funkcji, na przykład:

 1. Możliwość pochylenia do spania,
 2. Szeroki zakres regulacji zagłówka,
 3. Obracanie przodem i tyłem do kierunku jazdy,
 4. Możliwość odwrócenia bokiem w celu wygodnego włożenia dziecka,
 5. Uchwyt na kubek,
 6. Możliwość odsunięcia od oparcia kanapy, by zrobić więcej miejsca na nogi.

Czy warto inwestować w dobry fotelik dla rocznego dziecka?

Wielu rodziców zastanawia się, czy warto kupować dobry fotelik dla rocznego dziecka, skoro i tak szybko z niego wyrośnie, a w marketach znajdziemy propozycje za 100-200 zł. Pamiętajmy jednak, że to zakup kluczowy dla bezpieczeństwa malucha. Choć my sami byliśmy wożeni bez fotelików, trzeba wziąć pod uwagę, że trzydzieści lat temu po drogach poruszało się mniej samochodów, rozwijane prędkości były mniejsze – a i tak ginęło na drogach znacznie więcej dzieci.

Bierzmy więc przykład ze Skandynawów, którzy ogromną wagę przywiązują do bezpiecznych fotelików dla rocznego dziecka, a maluchy do czwartego roku życia jeżdżą u nich tyłem. Tamte okolice mogą się pochwalić bardzo małą ilością zgonów dzieci po wypadkach.

Gdzie kupić fotelik dla rocznego dziecka?

Dobry fotelik dla rocznego dziecka znajdziemy w profesjonalnych sklepach z fotelikami, sklepach dziecięcych, a nawet salonach samochodowych. Do producentów bezpiecznych foteli należą na przykład Axkid, Avionaut, Britax-Romer, Klippan, Nuna, Maxi-Cosi, BabySafe, Concord, Joie i inni.

Jak wybrać najlepszy fotelik samochodowy do 36 kg.

Cena fotelika dla rocznego dziecka

Ile kosztuje bezpieczny fotelik dla rocznego dziecka? Chcąc mieć pewność, że zrobiliśmy wszystko, by zapewnić maluchowi bezpieczeństwo, musimy wydać co najmniej 500 zł. Ceny najdroższych modeli sięgają nawet 3000 zł.

Fotelik dla rocznego dziecka – opinie

Jesteśmy ciekawi, w jakim wieku Wasze maluszki przesiadły się do fotela następnego i jaki wybraliście? Co przesądziło o takim wyborze? Czekamy na Wasze opinie o fotelikach dla rocznego dziecka.

Fotelik dla rocznego dziecka / Ranking najlepszych

Chcecie mieć pewność, że wybieracie sprawdzony, chętnie kupowany model? Sprawdźcie nasz ranking najlepszych fotelików dla rocznego dziecka!

[skapiec-popular id=”2107″ filtr=”2.0.2″ amount=10]

1.
Maxi-Cosi Pebble Plus 0-13kg brakbieski
Fotelik dla rocznego dziecka Maxi-Cosi
2.
Kiddy Evoluna i-Size 2 0-13kg-Summer Blue
Fotelik dla rocznego dziecka Kiddy
3.
Concord Air Safe 0-13kg Tomato red
Fotelik dla rocznego dziecka Concord
4.
Kiddy Evoluna i-Size 2 0-13kg-Chili Red
Fotelik dla rocznego dziecka Kiddy
5.
Cybex GB Artio 0-13 kg Satin Black
Fotelik dla rocznego dziecka Cybex
6.
Maxi-Cosi Dorel Citi 0-13kg Concrete Grey
Fotelik dla rocznego dziecka Maxi-Cosi
8.
Maxi-Cosi Citi 0-13kg Robin Red
Fotelik dla rocznego dziecka Maxi-Cosi
9.
Cybex Aton M i-Size 0-13 kg Autumn Gold
Fotelik dla rocznego dziecka Cybex
10.
Cybex Aton Q Plus 0-13kg Khaki
Fotelik dla rocznego dziecka Cybex

Dodaj opinie na forum