Fotelik samochodowy dla noworodka

Fotelik samochodowy dla noworodka stanowi kompromis między zdrową pozycją dziecka a jego bezpieczeństwem podczas wypadku. Ma on przede wszystkim minimalizować ewentualne obrażenia, dlatego trzeba go odpowiednio wybrać i zawsze użytkować zgodnie z instrukcją. Możliwości jest sporo, jednak niektóre z nich są bardziej komfortowe z perspektywy rodzica, inne mniej, różnią się także poziomem bezpieczeństwa – a na tym przecież najbardziej nam zależy.

Jeśli właśnie kompletujecie wyprawkę i brakuje Wam fotelika, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem. Podpowiadamy w nim, na co zwracać uwagę przy zakupie, a także jaki fotelik samochodowy dla noworodka jest najlepszy.

Fotelik samochodowy dla noworodka Ranking
Jaki Fotelik samochodowy dla noworodka?
Ranking najlepszych >>>

Co wyróżnia fotelik samochodowy dla noworodka?

Dobry fotelik samochodowy dla noworodka bezwzględnie musi być zamontowany tyłem do kierunku jazdy. Jeśli przewozimy malucha na przednim siedzeniu samochodu, należy też wyłączyć poduszki powietrzne, które w razie wypadku mogłyby przynieść więcej szkody niż pożytku. W foteliku dla noworodka powinny się znaleźć wkładki, które nieco „pomniejszą” wnętrze fotela tak, by dobrze dopasowało się ono do małego ciałka dziecka. Są w stanie między innymi usztywnić główkę, której dziecko jeszcze nie umie trzymać samodzielnie w jednej pozycji.

Fotelik samochodowy dla noworodka
Fotelik samochodowy dla noworodka / Jaki wybrać? Ranking, cena i opinie

Sprawdź też fotelik samochodowy z funkcją spania.

Kiedy kupić fotelik samochodowy dla noworodka?

Najlepszym momentem na to, by kupić dobry fotelik samochodowy dla noworodka, jest około 7-8 miesiąc ciąży. Choć teoretycznie może zrobić to sam tata, warto, by do sklepu pojechała również mama. Sprzedawca przymierzy fotelik do samochodu i sprawdzi, czy kąt oparcia jest odpowiedni dla tak małego dziecka, a także przeszkoli rodziców z montażu samego fotelika i zapinania pasów na dziecku. To ważne umiejętności, które przydadzą nam się, gdy będziemy z maluchem wychodzić ze szpitala.

Jaki fotelik samochodowy dla noworodka kupić i wybrać?

Zakup najlepszego fotelika samochodowego dla noworodka to najważniejsze zadanie podczas kompletowania wyprawki. Wózek, ubranka, kosmetyki – nietrafiony wybór będzie się wiązał co najwyżej z mniejszą wygodą i ochotą na wymianę. Tymczasem źle dobrany fotelik, który zawiedzie w krytycznej sytuacji, może skutkować poważnymi urazami u dziecka. Dlatego właśnie powinniśmy zwrócić uwagę na:

 1. Grupę wagową,
 2. Sposób montażu,
 3. Testy bezpieczeństwa,
 4. Prawidłowe użytkowanie.

Grupa wagowa fotelika samochodowego dla noworodka

Wydawałoby się, że poszukiwania dobrego fotelika samochodowego dla noworodka obejmują wszystkie fotele, których grupa wagowa zaczyna się od 0 kg. Może się jednak okazać, że nic bardziej mylnego. Noworodek to nie kilkumiesięczne niemowlę, jego anatomia jest zupełnie inna, a nieprawidłowa pozycja może skutkować poważnymi konsekwencjami w przyszłości. I nie mamy tu tylko na myśli efektów wypadku samochodowego, który zdarza się stosunkowo rzadko, ale też wady postawy.

Najlepszym wyjściem, jeśli chodzi o dobry fotelik samochodowy dla noworodka, jest model z przedziału 0-13 kg. Wystarcza on do około roczku. Ma kształt „łupiny” orzecha, dlatego czasem jest tak nazywany. Posiada daszek i rączkę do przenoszenia, można go też zamontować na stelażu wózka 3w1, jeśli tylko posiadamy odpowiednie adaptery. W przypadku dzieci poniżej 3 miesiąca należy stosować specjalną wkładkę noworodkową, dołączoną do konkretnego modelu.

Czy bezpieczny fotelik samochodowy dla noworodka można także kupić w innym przedziale? Radzimy unikać 0-36 kg, gdyż coś, co jest dobre dla nastolatka, niekoniecznie będzie dobre dla nowonarodzonego dziecka. Można jednak się pokusić o dobry fotelik tyłem do kierunku jazdy z nowoczesnymi wkładkami noworodkowymi dedykowanymi dla konkretnego modelu, jeśli tylko kąt oparcia będzie odpowiedni. Takiego fotela nie wyjmiemy jednak z samochodu razem z dzieckiem, dlatego lepiej nie omijać etapu łupiny i używać jej przynajmniej do 6 miesiąca życia dziecka.

Jaki Fotelik samochodowy dla noworodka
Jaki Fotelik samochodowy dla noworodka wybrać i kupić? Opinie, ranking i cena

Sposób montażu fotelika samochodowego dla noworodka

Przeważająca część tak zwanych „łupin”, czyli fotelików samochodowych dla noworodka z grupy 0-13 kg mocowana jest na pas bezpieczeństwa. To uniwersalne rozwiązanie, które pasuje do każdego samochodu osobowego. Jeśli jednak posiadamy w swoim pojeździe złącza ISOFIX, można zastanowić się nad dodatkowym zakupem w postaci bazy.

Jest to wydatek rzędu kilkuset złotych, który stanowczo poprawia komfort rodzica, gdyż wpinanie łupiny trwa ledwie kilka sekund. Pamiętajmy, że baza musi być odpowiednio dobrana do konkretnego modelu fotelika samochodowego dla noworodka i nie mamy gwarancji, że późniejsze fotele, które na nią pasują, sprawdzą się w przypadku naszego dziecka. Prawidłowy montaż na pas jest równie bezpieczny, co na ISOFIX.

Zobacz też jak wybrać fotelik samochodowy dla rocznego dziecka.

Testy bezpieczeństwa w foteliku samochodowym dla noworodka

Często wydaje nam się, że wózek 3w1, który zawiera fotelik samochodowy dla noworodka, będzie odpowiednim rozwiązaniem. Sprawdźmy jednak, jakie testy bezpieczeństwa ma za sobą łupina dołączona do takiego zestawu. Nie zależy nam przecież, by fotelik pasował kolorystycznie do wózka i był tani, a na bezpieczeństwie naszego malucha.

Dobry fotelik samochodowy dla noworodka posiada nie tylko homologację, pozwalającą używać go w samochodach na terenie Europy. Powinien przejść także niezależne konsumenckie testy bezpieczeństwa. Sprawdźmy między innymi ilość gwiazdek ADAC za bezpieczeństwo, a także testy OAMTC i innych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem ruchu drogowego. Lepiej kupić samą gondolę lub 2w1 i do tego bezpieczny fotelik samochodowy dla noworodka z adapterami pod konkretny stelaż wózka.

Prawidłowe użytkowanie fotelika samochodowego dla noworodka

Nawet najbezpieczniejszy fotelik samochodowy dla noworodka nie zda się na nic, jeśli nie będziemy go prawidłowo użytkować. Przed narodzinami dziecka oboje rodziców powinno zapoznać się z instrukcją. Ponadto, zwracajmy uwagę na takie rzeczy, jak:

 • Prawidłowe dociągnięcie trzypunktowych pasów samochodowych, którymi montujemy fotelik samochodowy dla noworodka. Powinien on być maksymalnie stabilny i nie ruszać się na kanapie. Pasy muszą też odpowiednio przebiegać przez prowadnice w foteliku, dlatego kilkukrotnie upewnijmy się, że zrobiliśmy to poprawnie.
 • Zaciągnięcie trzy- lub pięciopunktowych pasów bezpieczeństwa na dziecku – choć wydaje się kruche, nie bójmy się. Nic mu się nie stanie, a luźne pasy mogą sprawić, że dziecko wypadnie z fotelika podczas wypadku.
 • Rozłożenie rączki do przenoszenia do prawidłowej pozycji – sprawdźmy ją w instrukcji i na naklejkach na skorupie fotelika. Prawidłowo rozłożona rączka zapobiega wgnieceniu buzi dziecka w kanapę podczas ewentualnego wypadku i pełni rolę pochłaniacza energii.
 • Prawidłowe ubranie dziecka – nie wolno przewozić maluchów w kurtkach i kombinezonach, unikajmy też kapturów, które mogą wypchać głowę z zagłówka. Nawet zimą ubierzmy dziecko do łupiny tak, jak do domu, dołóżmy czapeczkę, rękawiczki i gruby koc lub zaopatrzmy się w specjalny śpiworek do fotelika samochodowego.
 • Naramienniki i osłona pasa krokowego – nie wolno przewozić dzieci bez tych elementów, naramienniki powinny się znajdować na ramionach dziecka, a nie jego klatce piersiowej.
 • Luźne przedmioty w samochodzie – zabezpieczmy wszelkie ciężkie ładunki, które w razie wypadku mogłyby poruszać się bezwładnie po pojeździe i spowodować dodatkowe obrażenia, uderzając na przykład w głowę dziecka. Tak, tablet z bajkami też się tu wlicza.
 • Wyciąganie dziecka podczas jazdy – nie wolno rozpinać pasów i wyciągać dziecka w trasie. Nakarmienie piersią czy butelką, przebranie pieluszki oraz inne czynności wymagające rozpięcia pasów wykonujemy tylko na postoju.
Najlepszy Fotelik samochodowy dla noworodka
Najlepszy Fotelik samochodowy dla noworodka

Jaki fotelik samochodowy dla noworodka jest najlepszy?

Jak widzicie, zakup fotelika samochodowego dla noworodka nie jest tak skomplikowaną sprawą, jak się wydaje. Najlepiej zaufać specjalistom i dobrze dobrać bezpieczną łupinę do samochodu, a najważniejsze to nauczyć się bezpiecznego montażu fotelika i zapinania dziecka. Najbezpieczniejszy fotelik samochodowy dla noworodka posiada testy bezpieczeństwa. Może też wyróżniać się dodatkowymi atutami, na przykład rozkładanym daszkiem przeciwsłonecznym czy adapterami do naszego wózka.

Sprawdź też jak wybrać nosidełko samochodowe dla dziecka i niemowlaka.

Gdzie kupić fotelik samochodowy dla noworodka?

Miejscem, w którym najlepiej kupić bezpieczny fotelik samochodowy dla noworodka, są specjalistyczne sklepy z fotelikami, w których eksperci doradzą najlepsze rozwiązanie i przymierzą je do samochodu. Możemy także udać się do sklepu dziecięcego lub sprawdzić sklep internetowy. Producenci bezpiecznych fotelików grupy 0 to na przykład BeSafe, Axkid, Maxi-Cosi, Avionaut, Cybex i inni.

Cena fotelika samochodowego dla noworodka

Najtańszy fotelik samochodowy dla noworodka kupimy już za około 200 zł, nie ma jednak sensu oszczędzać na bezpieczeństwie dziecka. Dobry fotelik z testami to koszt od 450 zł w górę.

Fotelik samochodowy dla noworodka – opinie

Czym Wy kierujecie się, kupując taki fotelik? Bezpieczeństwem, to jasne, ale czym jeszcze? Wyglądem, oddychającą tapicerką, czy może niską wagą, która pozwoli przenieść dziecko bez przemęczania się? Czekamy na Wasze doświadczenia i opinie o fotelikach samochodowych dla noworodka, które możecie zostawić w sekcji komentarzy.

Fotelik samochodowy dla noworodka / Ranking najlepszych

Szykujecie się do zakupu i nie wiecie, na jakie modele warto zwracać uwagę oraz na jaki budżet się przygotować? W takim razie sprawdźcie nasz ranking najlepszych fotelików samochodowych dla noworodka.

1.
Maxi-Cosi Pebble Plus 0-13kg brakbieski
Fotelik samochodowy dla noworodka Maxi-Cosi
2.
Kiddy Evoluna i-Size 2 0-13kg-Summer Blue
Fotelik samochodowy dla noworodka Kiddy
3.
Kiddy Evoluna i-Size 2 0-13kg-Chili Red
Fotelik samochodowy dla noworodka Kiddy
4.
Concord Air Safe 0-13kg Tomato red
Fotelik samochodowy dla noworodka Concord
5.
Cybex GB Artio 0-13 kg Satin Black
Fotelik samochodowy dla noworodka Cybex
6.
Maxi-Cosi Dorel Citi 0-13kg Concrete Grey
Fotelik samochodowy dla noworodka Maxi-Cosi
8.
Maxi-Cosi Coral Essential 0-13 kg Black
Fotelik samochodowy dla noworodka Maxi-Cosi
9.
Kiddy Evoluna i-Size 2 0-13kg -Spring Green
Fotelik samochodowy dla noworodka Kiddy
10.
Nuna ARRA System Next 0-13kg Hazelwood
Fotelik samochodowy dla noworodka Nuna

1 opinia na forum “Fotelik samochodowy dla noworodka”

 1. Zastanawiałam się kiedyś, czy warto kupować fotelik samochodowy 0-13 kg. Przecież są takie 0-18, albo nawet 0-36 kg, ale teraz widzę, że noworodek w nich bardzo źle leży. Zwłaszcza polecam bazę isofix – klik i już fotelik zamontowany, nie trzeba się męczyć z pasami.

  Odpowiedz

Dodaj opinie na forum