Fotelik samochodowy dla 8 latka

Fotelik dla 8 latka to prawdopodobnie model, który będzie nam potrzebny jako ostatni. Dziecko, które osiąga wiek 12 lat lub też wzrost 150 cm, zgodnie z polskimi przepisami, nie musi już jeździć w foteliku samochodowym i może być przewożone przypięte pasami bezpieczeństwa znajdującymi się na wyposażeniu auta. Zanim więc wybierzemy fotelik dla naszego 8 latka, warto dobrze się rozeznać w ofercie dostępnej na rynku, aby zakup okazał się trafiony, co przede wszystkim oznacza: bezpieczny i wygodny w użytkowaniu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając taki fotelik? O czym warto wiedzieć?

Fotelik samochodowy dla 8 latka Ranking
Jaki Fotelik samochodowy dla 8 latka?
Ranking najlepszych >>>

Jaki fotelik dla 8 latka wybrać?

Dziewczynki w wieku 8 lat ważą średnio od 20 do 40 kg, natomiast chłopcy od 20 do 41 kg. Oznacza to, że możemy wybrać fotelik spośród kilku rozmiarów: 15-25 kg, 18-25 kg (te dwa raczej posłużą nam bardzo krótko) lub też 15-36 kg i 18-36 kg. Jak widzimy, najbardziej opłacalną opcją będzie wybór pomiędzy dwoma ostatnimi modelami. Przypinamy je za pomocą pasów bezpieczeństwa zintegrowanych z samochodem lub też przy pomocy systemu ISOFIX (o czym będziemy jeszcze mówić szerzej za chwilę).

Przodem czy tyłem do kierunku jazdy w foteliku dla 8 latka?

Chociaż dzieci w wieku 8 lat są już oczywiście zbyt duże, by sadzać je tyłem do kierunku jazdy, to należy wspomnieć, że model 15-36 kg może być stosowany na przykład także u 4 latków. W tym wypadku najlepiej przewozić dziecko jak najdłużej tyłem do kierunku jazdy, ponieważ wszyscy specjaliści są zgodni co do tego, że taki montaż zapewnia większe bezpieczeństwo dziecku podczas ewentualnego zderzenia (powstające siły pochłaniane są przez skorupę fotelika).

Uwaga!

W sklepach znajdziemy wiele modeli fotelików dla 8 latków typu 360, co oznacza, że siedzisko umieszczone jest na bazie ISOFIX i można je obracać o 360 stopni. To znaczne ułatwienie dla rodziców zwłaszcza wtedy, gdy muszą sami podsadzać swoją pociechę do fotelika (wystarczy przekręcić siedzisko i posadzić na nim dziecko).

Fotelik samochodowy dla 8 latka
Fotelik samochodowy dla 8 latka / Jaki wybrać? Cena i Opinie / Gdzie kupić? Ranking

Fotelik dla 8 latka a podstawka samochodowa

Foteliki samochodowe dla 8 latków składają się w większości z dwóch modułów. Gdy dziecko osiąga odpowiednią wagę lub wzrost (mówiąc wprost: nie mieści się w pełnym foteliku), rozmontowujemy oba moduły, zyskując oparcie, które nie będzie już potrzebne, i podstawkę samochodową, na której dziecko może być przewożone aż do wymaganego przepisami czasu (dla przypomnienia: gdy osiągnie wzrost 150 cm lub wiek 12 lat).

Dodajmy tu jeszcze, że uznaje się, iż dziecko należy przesadzić na podstawkę jak najpóźniej, ponieważ nie zapewnia ona takiej ochrony w razie kolizji, jak pełny fotelik dla 8 latka.

Zobacz przy okazji jaka podstawka samochodowa dla dziecka sprawdzi się najlepiej.

Jaki fotelik dla 8 latka wybrać?

Wspominaliśmy już o tym, że foteliki dla 8 latka można znaleźć w wersji z ISOFIX lub też bez ISOFIX. Pora przyjrzeć się temu bliżej. System ISOFIX składa się z dwóch części: uchwytów zintegrowanych z samochodem, które znajdują się pomiędzy siedziskiem tylnej kanapy a jej oparciem oraz z zaczepów, które znajdują się przy foteliku ISOFIX i które wpina się w uchwyty.

Na czym polega montaż fotelika dla 8 latka z ISOFIX?

Nic prostszego!

Zaczepy wystarczy wpiąć w uchwyty, by fotelik był stabilnie i bezpiecznie zamocowany do samochodu. Montaż fotelików z tradycyjnym zapięciem może się odbywać na dwa sposoby. Modele dla mniejszych dzieci zwykle wymagają przeciągania pasów bezpieczeństwa przez kilka wyznaczonych punktów. Modele dla dzieci starszych nie wymagają specjalnego montażu. Dziecko przypina się do samochodu razem z fotelikiem.

Zobacz także fotelik samochodowy dla 7 latka.

Fotelik dla 8 latka
Fotelik dla 8 latka / Jaki najlepszy? Ranking, cena i opinie

Fotelik ISOFIX dla 8 latka

ISOFIX to system mocowania fotelików, który wprowadzony został stosunkowo niedawno. Rekomendowany jest też przez normę i-Size, która dzieli foteliki na rozmiary, biorąc pod uwagę wzrost dzieci, nie ich wagę. Fotelik ISOFIX dla 8 latka zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa w podróży. W przypadku zderzenia bocznego mniej przesuwa się na boki, dzięki czemu zmniejszają się siły działające na głowę dziecka.

Z kolei przy zderzeniu czołowym konstrukcja i sposób zapięcia fotelika zmniejszają siły działające na brzuch i biodra.

Bezpieczny fotelik dla 8 latka

Bezpieczeństwo to najważniejszy czynnik, na jaki zwracamy uwagę, wybierając fotelik dla 8 latka. Wszystkie modele dostępne w Polsce muszą mieć homologację unijną, która gwarantuje spełnianie podstawowych wymogów bezpieczeństwa fotelika.

Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że wybrany przez nas fotelik dla 8 latka zapewnia lepszą ochronę, warto poszukać modelu, który będzie miał certyfikat jednej z niezależnych instytucji, jak ADAC lub ÖAEMTC.

Zobacz także fotelik samochodowy 15 36 kg.

Na co zwrócić uwagę, wybierając fotelik dla 8 latka?

Fotelik dla 8 latka będzie nam służył około 4 lat i niekiedy dziecko będzie spędzać w nim długie godziny podczas podróży, dlatego o wyborze danego modelu mogą zaważyć szczegóły.

Na przykład:

  • Osłony boczne, chroniące dziecko przed zranieniem w razie zderzenia bocznego
  • Długość siedziska. Zbyt krótkie siedzisko może sprawić, że w czasie dłuższej podróży dziecku będą cierpnąć nogi.
  • Możliwość regulacji kąta nachylenia oparcia i wysokości zagłówka.
  • Łatwa do zdjęcia i wyczyszczenia, a równocześnie przewiewna tapicerka.

Cena fotelików dla 8 latków

Tani fotelik dla 8 latka kupimy już za około 200 złotych. Najdroższe modele osiągają cenę 2500 złotych.

Zobacz także fotelik samochodowy do 36 kg.

Jaki Fotelik samochodowy dla 8 latka
Jaki Fotelik samochodowy dla 8 latka najlepszy?

Gdzie kupić foteliki samochodowe dla 8 latków? Lista producentów

Foteliki samochodowe dla 8 latków znajdziemy w ofercie między innymi takich producentów jaka Chicco, Britax Romer, Recaro, Klippan, Caretero, BabySafe, Concord, Cybex czy Maxi-Cosi.

Opinie o fotelikach dla 8 latków

Zapraszamy do dzielenia się swoimi doświadczeniami i opiniami związanymi z wyborem i użytkowaniem fotelików dla 8 latków. Każda wskazówka, porada czy opinia jest tu na wagę złota. Dzięki nim komuś uda się być może wybrać najlepszy dla swojego dziecka model!

Fotelik samochodowy dla 8 latka / Ranking najlepszych

Wszystkich, którzy szukają dobrego fotelika dla 8 latka, zachęcamy do przejrzenia naszego rankingu. Znajdują się w nim modele, które obecnie cieszą się największą popularnością wśród kupujących. Dodatkowo można w nim porównać dane techniczne i ceny poszczególnych modeli fotelików dla 8 latków.

1.
Caretero Puma boster isofix 15-36kg Graphite
Fotelik samochodowy dla 8 latka Caretero
2.
Chicco Key 2-3 15-36kg Elegance
Fotelik samochodowy dla 8 latka Chicco
3.
Kinderkraft Junior Fix 2 I-Size 15-36kg czarny
Fotelik samochodowy dla 8 latka KinderKraft
4.
LIONELO Hugo Leather Grey
Fotelik samochodowy dla 8 latka Lionelo
5.
kidwell baxter 15-36kg czarny
Fotelik samochodowy dla 8 latka KIDWELL
6.
KinderKraft Unity 15-36 kg Isofix Black
Fotelik samochodowy dla 8 latka KinderKraft
7.
Nuna AACE Frost 15-36 kg
Fotelik samochodowy dla 8 latka Nuna
9.
Graco Junior Maxi 15-36kg Clover
Fotelik samochodowy dla 8 latka Graco
10.
PEG PEREGO VIAGGIO 2-3 SUREFIX 15-36kg Forest
Fotelik samochodowy dla 8 latka Peg Perego

Dodaj opinie na forum