Fotelik samochodowy dla 5 latka

Fotelik samochodowy dla 5 latka to ważna inwestycja w bezpieczeństwo dziecka podczas podróży. Wymaga tego nie tylko zdrowy rozsądek, ale i prawo, ponieważ maluch powinien podróżować w foteliku do osiągnięcia 150 cm wzrostu i 36 kg wagi. Skoro i tak musimy ponieść stosowny wydatek, warto postarać się o jak najbezpieczniejszą opcję.

Jaki fotelik samochodowy dla 5 latka jest najlepszy i na co zwrócić uwagę? Wszystko stanie się jasne po zapoznaniu się z dalszą częścią tekstu.

Fotelik samochodowy dla 5 latka Ranking
Jaki Fotelik samochodowy dla 5 latka?
Ranking najlepszych >>>

Dlaczego warto kupić fotelik samochodowy dla 5 latka?

Dobry fotelik samochodowy dla 5 latka nie tylko pozwala uniknąć mandatu. Jego główną rolą jest zapobieganie tragicznym następstwom wypadku.

Dobrze dobrany, sprawia, że:

 1. Pas biodrowy przebiega po kolcach biodrowych dziecka i podczas zderzenia czołowego nie uszkodzi narządów wewnętrznych,
 2. Pas piersiowy nie przetnie szyi dziecka,
 3. Głowa dziecka nie uderzy w drzwi lub boczną szybę,
 4. Maluch pozostanie na miejscu, nie wypadnie z samochodu, co znacznie zwiększa jego szanse na przeżycie.
Fotelik samochodowy dla 5 latka
Fotelik samochodowy dla 5 latka / Jaki wybrać? Gdzie kupić? Opinie, ranking i cena

Jaki fotelik samochodowy dla 5 latka wybrać i kupić?

Skoro już wiemy, dlaczego nasza pociecha powinna podróżować w bezpiecznym foteliku samochodowym dla 5 latka, zastanówmy się teraz, jak go wybrać. Najbardziej polecaną grupą wagową dla takich dzieci jest grupa 3, czyli 18-36 kg.

Podczas zakupu bierzmy pod uwagę:

 • Kierunek jazdy,
 • Sposób montażu,
 • Testy bezpieczeństwa,
 • Przebieg pasów,
 • Ochronę głowy i tułowia.

Zobacz także jak wybrać najlepszy fotelik samochodowy dla 4 latka.

Kierunek jazdy w foteliku samochodowym dla 5 latka

Okolice piątych urodzin to dobry moment, by przestawić malucha z fotelika tyłem do kierunku jazdy (RWF) na jazdę przodem (FWF). Kościec dziecka, jego mięśnie i ścięgna są już na tyle wykształcone, że nie ma aż tak dużego ryzyka uszkodzenia kręgosłupa, co w przypadku mniejszych dzieci. Właśnie dlatego foteliki samochodowe dla 5 latka montowane są przodem do kierunku jazdy.

Jeśli nasz maluch nie jest przyzwyczajony do jazdy przodem, na początku może trochę marudzić. Jeśli tak się stanie, możemy zadbać o jego komfort, dokupując do fotelika dla 5 latka dodatkowe akcesoria: podnóżek, pozwalający na swobodne oparcie stóp, by nie drętwiały nogi oraz uchwyt na tablet, bezpiecznie montowany na zagłówku fotela przed dzieckiem.

Sposób montażu fotelika samochodowego dla 5 latka

Najbardziej uniwersalne foteliki samochodowe dla 5 latka są montowane trzypunktowym pasem samochodowym, który jednocześnie trzyma i fotelik, i dziecko. Jeśli przewozimy w samochodzie siedzisko bez malucha w środku, i tak powinno ono być przypięte pasem, by nie ulec przypadkowo uszkodzeniu i nie zrobić nam krzywdy w czasie wypadku.

Dobre foteliki samochodowe dla 5 latka mogą być również montowane przy pomocy ISOFIX i TopTether. Uważa się to za najlepszy i najbezpieczniejszy sposób montażu, ponieważ ISOFIX trzyma fotelik na miejscu i zapobiega jego przesuwaniu się na kanapie samochodu, a TopTether nie pozwala, by oparcie podczas wypadku uległo działającym siłom i „zgniotło” dziecko między sobą a siedziskiem.

Pamiętajmy jednak, że by wybrać fotelik samochodowy dla 5 latka z montażem na ISOFIX i TopTether, musimy najpierw upewnić się, że takie systemy znajdują się w naszym samochodzie. W tym celu poszukajmy ich sami, sprawdźmy instrukcję, a w ostateczności upewnijmy się w ASO lub w profesjonalnym sklepie z fotelikami.

Jeśli te systemy posiadamy, naprawdę warto je wykorzystać przy montażu bezpiecznego fotelika samochodowego dla 5 latka. Dlaczego? Zobacz na filmie na przykładzie samego tylko systemu TopTether.

Jaki Fotelik samochodowy dla 5 latka
Jaki Fotelik samochodowy dla 5 latka wybrać? Ranking, cena i opinie

Jaki fotelik samochodowy dla 5 latka – testy

Każdy fotelik samochodowy dla 5 latka przechodzi testy, nim dostanie homologację. Nie są one jednak zbyt restrykcyjne, dlatego warto patrzeć na dodatkowe osiągnięcia siedziska w niezależnych instytucjach badawczych.

Jednym z najpopularniejszych i dość miarodajnych systemów ocen jest niemiecki ADAC. Chcąc kupić bezpieczny fotelik samochodowy dla 5 latka, sprawdźmy, ile uzyskał gwiazdek, a przede wszystkim, jaką zdobył ocenę za bezpieczeństwo.

Jak wybrać najlepszy fotelik samochodowy dla 6 latka.

Fotelik samochodowy dla 5 latka a przebieg pasów

Nie każdy dobry fotelik samochodowy dla 5 latka będzie pasował do naszego dziecka. Dlaczego? Maluchy mają różne proporcje ciała, a kanapy w samochodzie dodatkowo różnią się kształtem, dlatego najważniejszy jest przebieg pasów bezpieczeństwa. Jako że dziecko jest już zapięte trzypunktowym pasem samochodowym, a nie uprzężą wewnętrzną, musimy zadbać, by nie zrobił on dziecku krzywdy.

Najważniejsze, by pas biodrowy w foteliku samochodowym dla 5 latka nie przebiegał po brzuchu dziecka. W takiej sytuacji w razie wypadku siły działające na ciało sprawią niestety, że narządy wewnętrzne malucha ulegną zmiażdżeniu. Pas powinien przebiegać po kolcach biodrowych, a wtedy oprze się na kości i nie wywoła takiego spustoszenia.

To nie wszystko. Pas piersiowy nie powinien przebiegać po szyi dziecka, lecz po obojczyku. Źle poprowadzona uprząż może nawet przeciąć skórę i tkanki podskórne dziecka w razie mocnego szarpnięcia.

Szukając bezpiecznego fotelika samochodowego dla 5 latka wybierzmy więc taki, gdzie znajduje się prowadnica pasa biodrowego i piersiowego, tak aby ich położenia nie trzeba było co chwilę poprawiać.

Ochrona głowy i tułowia w foteliku samochodowym dla 5 latka

Obecnie wiele osób wybiera podkładki (tak zwane boostery lub poddupniki) zamiast fotelika samochodowego dla 5 latka. W awaryjnych sytuacjach może to być rozwiązanie, ale pod warunkiem, że booster jest zamontowany na ISOFIX i posiada prowadnicę pasa biodrowego, by zapobiec zjawisku nurkowania.

Czym ono jest? Chodzi o sytuację, gdy podkładka wskutek sił działających podczas wypadku wysuwa się spod pupy dziecka, a przez to ono samo wypada z pasów i leci do przodu samochodu.

Zobaczcie na filmie, jak kolosalna jest różnica między dzieckiem siedzącym w foteliku, a na podkładce.

Bezpieczny fotelik dla 5 latka powinien posiadać oparcie i zagłówek. Pozwala to nie tylko poprawnie poprowadzić wszystkie pasy, ale także zapewnia dodatkową osłonę tułowia, kręgosłupa i głowy przy zderzeniu bocznym, czego nie zapewni żadna podkładka ani adapter do pasów.

Najlepszy Fotelik samochodowy dla 5 latka
Najlepszy Fotelik samochodowy dla 5 latka

Jaki fotelik samochodowy dla 5 latka jest najlepszy?

Najlepszy fotelik samochodowy dla 5 latka powinien być przede wszystkim bezpieczny, ale również wygodny. By podobał się maluchowi, warto wybrać preferowany przez niego kolor tapicerki. Można pokusić się o dodatkowe funkcje, jak możliwość pochylenia do spania czy podstawka pod kubek.

Dobre foteliki samochodowe dla 5 latka rosną razem z dzieckiem. Większość modeli pozwala na regulację wysokości pasów, a nawet poszerzanie siedziska w miarę, jak maluch rośnie. To inwestycja na lata, prawdopodobnie aż do momentu, gdy pociecha będzie już mogła podróżować bez fotelika, a więc do 12-13 roku życia. Nie ma co oszczędzać na bezpieczeństwie.

Pamiętajmy również, że nawet inwestycja w najdroższy i najlepszy fotelik samochodowy dla 5 latka nie zda się na nic, jeśli niepoprawnie go zamontujemy i źle zapniemy dziecko. Nigdy nie mamy pewności, czy nawet na krótkim odcinku drogi nie zdarzy się wypadek, dlatego zawsze róbmy to z należytą starannością.

Gdzie kupić fotelik samochodowy dla 5 latka?

Dobry fotelik samochodowy dla 5 latka możemy kupić w profesjonalnych sklepach z takim sprzętem, gdzie doradcy klienta przymierzą go do samochodu i do dziecka. Gdy nie mamy takiej możliwości i zamawiamy fotelik w sieci, przymierzmy go do dziecka, a w razie złego przebiegu pasów możemy skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy i odesłać go w ciągu 14 dni.

Producenci dobrych fotelików samochodowych dla 5 latka to na przykład Be Safe, Takata, Poled, Axkid, Britax, Cybex, Maxi-Cosi, Recaro, Concord, Avionaut i inni.

Jak wybrać fotelik samochodowy do 25 kg.

Cena fotelika samochodowego dla 5 latka

Dobry fotelik samochodowy dla 5 latka, bezpieczny i z testami, kosztuje co najmniej 300 zł. Modele z najwyższej półki cenowej sięgają pułapu nawet 2000 zł.

Fotelik samochodowy dla 5 latka – opinie

Jak Wasze maluchy znoszą zmianę siedziska w samochodzie oraz przestawienie się na jazdę przodem do kierunku jazdy? Który model sprawdził się w Waszym przypadku? Czekamy na opinie o fotelikach samochodowych dla 5 latka.

Fotelik samochodowy dla 5 latka / Ranking najlepszych

W poszukiwaniu sprawdzonych rozwiązań warto sprawdzić nasz ranking najlepszych fotelików samochodowych dla 5 latka.

1.
Caretero Puma boster isofix 15-36kg Graphite
Fotelik samochodowy dla 5 latka Caretero
2.
Kinderkraft Junior Fix 2 I-Size 15-36kg czarny
Fotelik samochodowy dla 5 latka KinderKraft
3.
LIONELO Hugo Leather Grey
Fotelik samochodowy dla 5 latka Lionelo
4.
kidwell baxter 15-36kg czarny
Fotelik samochodowy dla 5 latka KIDWELL
5.
KinderKraft Unity 15-36 kg Isofix Black
Fotelik samochodowy dla 5 latka KinderKraft
6.
Nuna AACE Frost 15-36 kg
Fotelik samochodowy dla 5 latka Nuna
8.
Graco Junior Maxi 15-36kg Clover
Fotelik samochodowy dla 5 latka Graco
9.
Recaro Monza Nova EVO 15-36kg ISOFIX Xenon Blue
Fotelik samochodowy dla 5 latka Recaro
10.
Caretero Puma boster isofix 15-36kg Green
Fotelik samochodowy dla 5 latka Caretero

1 opinia na forum “Fotelik samochodowy dla 5 latka”

 1. Fotelik i bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy autem to dla mnie sprawa pierwszorzędna. Z tego też powodu od momentu ukończenia przez nie 5 lat gdy tylko wsiadam z dzieckiem do taksówki czy autokaru mam ze sobą Smart Kid Belt. Jest to urządzenie, które jest doskonałą alternatywą do fotelików dbającą o bezpieczną podróż dziecka.

  Odpowiedz

Dodaj opinie na forum