Fotelik samochodowy dla 4 latka

Fotelik samochodowy dla 4 latka ma być wygodny, ładny i funkcjonalny, jednak jego najważniejszym zadaniem jest zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa naszemu przedszkolakowi. Do wyboru mamy kilka opcji, związanych ze wzrostem, wagą i dojrzałością naszego dziecka.

Jaki fotelik samochodowy dla 4 latka wybrać? Na co zwrócić uwagę? Jak dopasować go do dziecka? Poniższy poradnik zakupowy odpowiada na Wasze pytania.

Fotelik samochodowy dla 4 latka Ranking
Jaki Fotelik samochodowy dla 4 latka?
Ranking najlepszych >>>

Fotelik samochodowy dla 4 latka a przepisy

Czy 4-latek może jeździć bez fotelika? To pytanie, które wciąż niestety zadają rodzice. Oczywiście, pytać jest rzeczą ludzką, jednak z punktu widzenia prawa, jak i bezpieczeństwa odpowiedź jest oczywista. Do 150 cm wzrostu i/lub 36 kg wagi dziecko powinno podróżować w foteliku.

Jest jeden wyjątek. Jeśli mamy trójkę dzieci i na tylnej kanapie zmieszczą się tylko dwa foteliki, dziecko co najmniej 3-letnie może podróżować bez fotelika, jedynie w pasach samochodowych. Mimo wszystko, starajmy się, by nasz przedszkolak podróżował w dobrym foteliku samochodowym dla 4 latka.

Fotelik samochodowy dla 4 latka
Fotelik samochodowy dla 4 latka / Jaki wybrać? Opinie, ranking i cena / Gdzie kupić?

Zobacz też jaki fotelik samochodowy dla 3 latka wybrać.

Fotelik samochodowy dla 4 latka a podkładka

Przepisy pozwalają na przewożenie malucha na specjalnej podkładce, nazywanej też boosterem lub pieszczotliwie „poddupnikiem”. Nie jest to jednak najbezpieczniejsze rozwiązanie. W porównaniu z dobrym fotelikiem samochodowym dla 4 latka, podkładka pozbawiona jest ochrony bocznej, a także zachodzi ryzyko „nurkowania”, czyli wysunięcia się dołem z pasów bezpieczeństwa.

Najbardziej obrazowo pokazuje to poniższy film, porównujący dobry fotelik dla 4 latka z podkładką samochodową.

Jaki fotelik samochodowy dla 4 latka wybrać?

Zastanawiając się, jaki fotelik samochodowy dla 4 latka kupić, musimy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

 • Waga dziecka,
 • Kierunek jazdy,
 • Sposób montażu,
 • Testy zderzeniowe,
 • Dodatkowe funkcje i wyposażenie.

Waga dziecka a fotelik samochodowy dla 4 latka

Gabaryty dziecka to jedno z najważniejszych kryteriów, które bierzemy pod uwagę przy wyborze najlepszego fotelika samochodowego dla 4 latka. Na rynku znajdziemy różne grupy wagowe, natomiast wzrost każdorazowo musimy sprawdzać w instrukcji.

Do najpopularniejszych należą foteliki samochodowe dla 4 latka:

 • 0-18 kg,
 • 9-25 kg,
 • 0-36 kg,
 • 9-36 kg,
 • 9-32 kg.

Jeżeli dziecko jest drobne, wciąż może jeździć w foteliku samochodowym dla 4 latka w grupach 0-18 czy 9-25 kg. Jeśli natomiast ani wzrostowo, ani wagowo dziecko się nie mieści, musimy kupić fotelik do 32 lub 36 kg.

Jaki Fotelik samochodowy dla 4 latka
Jaki Fotelik samochodowy dla 4 latka wybrać? Gdzie kupić najlepszy? Ranking, cena i opinie

Fotelik samochodowy dla 4 latka a kierunek jazdy

Większość dzieci w tym wieku można już bezpiecznie przesadzić przodem do kierunku jazdy. Nie ma jednak sensu się z tym śpieszyć – jazda tyłem jest bezpieczniejsza również w foteliku samochodowym dla 4 latka. W razie wypadku na szyję przedszkolaka działają mniejsze obciążenia i ryzyko poważnych urazów nie jest aż tak duże.

Jeśli chcemy kupić bezpieczny fotelik dla 4 latka tyłem do kierunku jazdy, możemy się zdecydować na model 9-25 kg. W przypadku drobnego dziecka posłuży on jeszcze przez około 2-3 lata.

Jeśli chcemy coś na dłużej, od niedawna na rynku znalazł się bardzo dobry fotelik samochodowy dla 4 latka typu RWF. Maluch może być w nim przewożony do osiągnięcia 32 kg wagi i aż 125 cm wzrostu. Prekursorem, wprowadzającym takie rozwiązanie na rynek, była firma Klippan na przełomie 2020 i 2021 roku.

Jak wybrać najlepszy fotelik samochodowy od 15 kg?

Sposób montażu fotelika samochodowego dla 4 latka

Bezpieczny fotelik samochodowy dla 4 latka może wykorzystywać różne sposoby montażu.

Należą do nich:

 • Pasy samochodowe i specjalne pasy kotwiczące (w zestawie) – fotelik jest zamocowany bardzo stabilnie, siedzi jak „przymurowany”. Pasy kotwiczące mocuje się do przedniego fotela. Jest to rozwiązanie stosowane głównie w fotelikach tyłem.
 • ISOFIX – specjalny system bezpiecznego mocowania fotelików, przypomina gruby drut widoczny w otworach w tylnej kanapie.
 • Top Tether – używany wspólnie z ISOFIXem do montowania fotelików przodem do kierunku jazdy. Zakotwicza się na nim specjalny pas, zapobiegający pochylaniu oparcia do przodu podczas wypadku, dzięki czemu dziecko może uniknąć uderzenia głową w przednie siedzenie.
 • Trzypunktowe pasy samochodowe – bez żadnych dodatków.

Jak widzicie, przy wyborze fotelika samochodowego dla 4 latka musimy się przyjrzeć nie tylko dostępnym modelom, ale i własnemu samochodowi. Informacje, czy posiadamy w nim ISOFIX i Top Tether, będą bardzo cenne dla doradcy klienta w sklepie.

Testy zderzeniowe fotelików samochodowych dla 4 latka

Każdy fotelik samochodowy dla 4 latka, by był legalnie używany, musi mieć homologację europejską, dopuszczającą go do obrotu. Testy, by go otrzymać, nie są zbyt restrykcyjne, dlatego znacznie lepiej zwracać uwagę na ilość gwiazdek w ADAC (im więcej, tym lepiej, szczególnie za bezpieczeństwo). W przypadku fotelika samochodowego dla 4 latka tyłem do kierunku jazdy bardzo pożądany jest szwedzki Test Plus.

Funkcje i wyposażenie fotelika samochodowego dla 4 latka

Bardzo przydatnymi funkcjami, wyróżniającymi najlepszy fotelik samochodowy dla 4 latka, są na przykład uchwyt na kubek czy możliwość pochylenia do spania. Jeśli chodzi o dodatkowe wyposażenie, często jest dodawane jako gratis do fotelika, jednak czasem musimy dokupić je sami.

Mamy na myśli:

 • Podnóżek zapobiegający drętwieniu nóg,
 • Mata na zagłówek, umożliwiająca bezpieczne zamontowanie tabletu,
 • Mata zapobiegająca poceniu się,
 • Ochraniacz na fotel, osłaniający tapicerkę przed pobrudzeniem.
Najlepszy Fotelik samochodowy dla 4 latka
Najlepszy Fotelik samochodowy dla 4 latka

Jaki fotelik samochodowy dla 4 latka jest najlepszy?

By znaleźć najlepszy fotelik samochodowy dla 4 latka, musimy go właściwie dobrać do dziecka. Zastanówmy się, czy maluch jest już na tyle dojrzały, by nie wyciągać rąk z pasa samochodowego. Jeśli zachodzi takie ryzyko, wybierzmy uprząż wewnętrzną – często spotkamy ją w fotelikach do 25 kg, a nawet 32 kg.

Dobry fotelik samochodowy dla 4 latka powinien być wygodny i bezpieczny. By tak było, musi być nie tylko poprawnie dobrany, ale także zamontowany i użytkowany. Zobacz na filmie, jak uniknąć błędów.

Jak wybrać fotelik samochodowy 9 18 kg?

Gdzie kupić fotelik samochodowy dla 4 latka?

Najlepszy fotelik samochodowy dla 4 latka kupimy w specjalistycznych sklepach, gdzie pomogą nam profesjonalni doradcy klienta – zarówno stacjonarnie, jak i online. Do producentów fotelików należą między innymi Klippan, Kiddy, Takata, Britax, Cybex, Poled i inni.

Cena fotelika samochodowego dla 4 latka

Choć najtańszy fotelik samochodowy dla 4 latka kupimy już za około 100 zł, to bezpieczne rozwiązania wymagają budżetu od co najmniej 300 zł do nawet 2000 zł.

Fotelik samochodowy dla 4 latka – opinie

Do jakiego wieku woziliście dzieci tyłem do kierunku jazdy? Jaki fotelik wybraliście dla nic później i jak się sprawdzał? Czekamy na Wasze opinie o fotelikach samochodowych dla 4 latka.

Fotelik samochodowy dla 4 latka / Ranking najlepszych

Kiedy robimy zakupy dla naszego dziecka, dobrze czujemy się, gdy możemy zaufać opiniom innych rodziców i sprawdzonym produktom. Nie inaczej jest w przypadku przewożenia malucha w samochodzie. By Wam to ułatwić, przygotowaliśmy ranking najlepszych fotelików samochodowych dla 4 latka wraz z cenami.

1.
Maxi-Cosi Axiss Authentic 9-18 kg Grey
Fotelik samochodowy dla 4 latka Maxi-Cosi
2.
Maxi-Cosi Tobi 9-18kg Concrete Grey
Fotelik samochodowy dla 4 latka Maxi-Cosi
3.
Chicco Go-One 9-18kg Moon
Fotelik samochodowy dla 4 latka Chicco
4.
Chicco Go One Coal 9 -18kg-Czarny
Fotelik samochodowy dla 4 latka Chicco
5.
Recaro Fotelik Kio Select Sweet Curry (9-18 kg)
Fotelik samochodowy dla 4 latka Recaro
6.
Maxi-Cosi PRIORI SPS 9-18kg Metal Black
Fotelik samochodowy dla 4 latka Maxi-Cosi
7.
Maxi-Cosi TobiFix 9-18kg Nomad red 2019
Fotelik samochodowy dla 4 latka Maxi-Cosi
10.
MAXI-COSI PRIORI SPS+ 9-18kg Basic Red
Fotelik samochodowy dla 4 latka Maxi-Cosi

Dodaj opinie na forum