Fotelik samochodowy 15-36 kg z funkcją spania

Fotelik samochodowy 15-36 kg z funkcją spania zapewnia komfortową pozycję dziecku nawet podczas najdłuższych podróży. Jest to siedzisko przeznaczone dla starszaka. Dzieci w tym wieku na krótkich, miejskich przystankach, na przykład do przedszkola czy na zakupy, rzadko ucinają sobie drzemkę, dlatego inwestowanie w droższy fotelik tylko dla tej funkcji mija się z celem. Jeśli jednak jeździmy gdzieś dalej, fotelik samochodowy 15-36 kg z funkcją spania będzie czymś, czego funkcjonalność zdecydowanie docenimy.

Dlaczego? Co takiego w nim jest i jak działa? A przede wszystkim – jaki fotelik samochodowy 15-36 kg z funkcją spania jest najlepszy? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w dalszej części naszego poradnika, dlatego zapraszamy do lektury!

Co wyróżnia fotelik samochodowy 15-36 kg z funkcją spania?

Dobry fotelik samochodowy 15-36 kg z funkcją spania to niezwykle użyteczny wynalazek. Zapewnia on wygodę i komfortową pozycję do snu starszemu dziecku – ale nie tylko. Pozwala na znaczne zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Okazuje się bowiem, że kiedy dziecko zasypia w zwykłym foteliku, często przyjmuje niefizjologiczną pozycję. Ból karku po obudzeniu to nasz najmniejszy problem. Prawdziwe kłopoty zaczynają się, gdy okazuje się, że głowa podczas snu opada i wystaje poza zagłówek.

Fotelik samochodowy 15-36 kg z funkcją spania
Fotelik samochodowy 15-36 kg z funkcją spania / Cena, ranking najlepszych, opinie

Sprawdź też: Fotelik samochodowy od 10 kg

W takim przypadku, w razie zderzenia czołowego czy bocznego, w niekontrolowany sposób może ona uderzyć w przedni fotel czy bok samochodu. Ciało dziecka jest też wtedy narażone na większe przeciążenia, a w razie poluzowanych pasów – może nawet wypaść z samochodu. Fotelik samochodowy 15-36 kg z funkcją spania zmniejsza więc ryzyko poważnych urazów czaszki, kręgosłupa, a w efekcie zapobiega śmierci dziecka w razie ewentualnego wypadku.

Jaki fotelik samochodowy 15-36 kg z funkcją spania wybrać i kupić?

Znalezienie najlepszego fotelika samochodowego 15-36 kg z funkcją spania nie jest wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Pamiętajmy tylko, że chodzi nam przede wszystkim o bezpieczeństwo dziecka podczas wypadku, a nie o modny gadżet. Podczas zakupów zwróćmy uwagę na:

  • Testy bezpieczeństwa i opinie ekspertów,
  • Zagłówek,
  • Sposób montażu,
  • Prowadzenie pasa,
  • Dodatkowe atuty.

Najbezpieczniejszy fotelik samochodowy 15-36 kg z funkcją spania

Skoro mówimy, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, ustalmy teraz, jak je ocenić. Co właściwie oznacza pojęcie – bezpieczny fotelik samochodowy 15-36 kg z funkcją spania? Przede wszystkim, starajmy się sięgać po rozwiązania, które spełniają coś więcej, niż warunki homologacji. Powinna nas interesować przede wszystkim ocena w testach ADAC i OAMTC.

Może zainteresuje Cię: Fotelik samochodowy dla noworodka

Może się jednak zdarzyć, że fotelik samochodowy 15-36 kg z funkcją spania to zupełna nowość na rynku i nie ma takich testów. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż foteliki są testowane raz w roku. Wtedy najlepiej zaufać ekspertom. Znają oni renomę firmy i jej poprzednie produkty, potrafią w rzetelny sposób ocenić zastosowane rozwiązania pod względem bezpieczeństwa. Dlatego rekomendujemy zakup dobrego fotelika samochodowego 15-36 kg z funkcją spania w sklepie eksperckim, w którym mamy do czynienia z doświadczonymi sprzedawcami.

Zagłówek w foteliku samochodowym 15-36 kg z funkcją spania

Po czym rozpoznać najlepszy fotelik samochodowy 15-36 kg z funkcją spania? Po zagłówku! Jego wysokość musi być regulowana – to jasne, biorąc pod uwagę, jak intensywnie wzrasta dziecko. Ważne jest także, by był możliwie najbardziej zabudowany. Dzięki temu zapewni właściwą ochronę głowy naszego dziecka przy uderzeniu. To jednak nie wszystko – dobry fotelik samochodowy 15-36 kg z funkcją spania posiada dość ciasny zagłówek w kształcie litery V, którego wychylenie przód-tył można regulować w zależności od potrzeb. Dzięki temu głowa naszej pociechy nie opada do przodu podczas snu.

Sposób montażu fotelika samochodowego 15-36 kg z funkcją spania

Najpopularniejsze foteliki samochodowe 15-36 kg z funkcją spania to urządzenia podtrzymujące montowane na trzypunktowy pas bezpieczeństwa. Są niezwykle uniwersalne, gdyż pasują do każdego, również starszego samochodu. Pamiętajmy jednak, że gdy taki fotelik zostaje w samochodzie i jedziemy gdzieś bez dziecka, i tak musimy przypiąć go pasem, by nie poruszał się luzem podczas jazdy. Ciężka, rozpędzona skorupa podczas wypadku mogłaby nam zadać poważne obrażenia.

Jaki fotelik samochodowy 15-36 kg z funkcją spania
Jaki fotelik samochodowy 15-36 kg z funkcją spania wybrać? Sprawdź, gdzie kupić

Drugi sposób montażu fotelika samochodowego 15-36 kg z funkcją spania to ISOFIX, czyli specjalny drut zamontowany do nadwozia samochodu, ukryty w tylnej kanapie (czasem z przodu też go znajdziemy). Jest domyślnie montowany w samochodach wyprodukowanych po 2006 roku, jednak w niektórych starszych modelach też go znajdziemy. Dziecko wciąż przytrzymywane jest trzypunktowym pasem bezpieczeństwa, jednak dodatkowo ISOFIX zapewnia większą stabilność. Można odchylić oparcie do tyłu i uzyskać bardziej leżącą pozycję, a także nie trzeba przypinać fotela za każdym razem, gdy nie jedzie z nami dziecko.

Zobacz również: Fotelik samochodowy z funkcją spania

Fotelik samochodowy 15-36 kg z funkcją spania a prowadzenie pasa

Jaką rolę ma fotelik samochodowy 15-36 kg z funkcją spania? Poza osłonięciem dziecka swoją skorupą, ma przede wszystkim prawidłowo prowadzić pas. Naramienny nie powinien uciskać szyi, zaś biodrowy nie może znajdować się na brzuchu, lecz musi się opierać o kości biodrowe. W przeciwnym razie pas może zrobić więcej szkody niż pożytku.

Najlepszy fotelik samochodowy 15-36 kg z funkcją spania musi być dobrze dopasowany do proporcji ciała dziecka, dlatego warto go przymierzyć przed zakupem. W niektórych modelach znajdziemy dodatkowe systemy prowadzenia pasa – klamry zapobiegające jego naciąganiu, czy specjalne pady, w które wpinamy pas naramienny. Wykonane są z pianki, która odpowiednio rozkłada siły, by w razie zderzenia pas nie doprowadził do obrażeń. Ciekawym rozwiązaniem jest także specjalna prowadnica pasa, czyli miejsce do zahaczenia części biodrowej między nogami dziecka tak, by nie zsuwała się na brzuch.

Jaki fotelik samochodowy 15-36 kg z funkcją spania jest najlepszy?

Poza cechami, które wymieniliśmy, najlepszy fotelik samochodowy 15-36 kg z funkcją spania może się pochwalić ciekawymi atutami. Należą do nich na przykład uchwyt na kubek, podnóżek zapobiegający drętwieniu nóg podczas długiej podróży, sygnały poprawnego montażu. Niektóre fotele mają nawet wentylowane oparcie, a do tego wbudowane w zagłówek głośniczki! Dzięki temu rodzice nie muszą się katować piosenkami dla dzieci, a nasza pociecha ma zapewnioną bezpieczną rozrywkę.

Nawet najlepszy fotelik samochodowy 15-36 kg z funkcją spania nie zapewni bezpieczeństwa, jeśli nie będziemy poprawnie go używać. Pamiętajmy, by zawsze właściwie poprowadzić i zapiąć pas oraz uczulić dziecko, by się z niego nie wypinało podczas jazdy. Użytkujmy fotelik zgodnie z instrukcją. Zabezpieczmy wszelkie ciężkie rzeczy w samochodzie, by w razie wypadku nie nabrały pędu i nie zadały dodatkowych obrażeń. Zimą zdejmijmy dziecku kurtkę do samochodu.

Najlepszy fotelik samochodowy 15-36 kg z funkcją spania
Najlepszy fotelik samochodowy 15-36 kg z funkcją spania

Gdzie kupić fotelik samochodowy 15-36 kg z funkcją spania?

Jak już wspomnieliśmy, dobry fotelik samochodowy 15-36 kg z funkcją spania najlepiej kupić w sklepie eksperckim, takim jak Centrum Fotelików, 8 Gwiazdek, Fotelik.info, Tylem.pl (to popularne sieci, prowadzące sprzedaż w całym kraju) i wielu innych, mniejszych sklepach. W ostateczności możemy go zamówić w sklepie internetowym. Producenci to na przykład Britax-Romer, Takata, Recaro, Cybex, Maxi-Cosi, Axkid i inni.

Sprawdź także: Fotelik samochodowy 15 36 kg

Cena fotelika samochodowego 15-36 kg z funkcją spania

Chociaż przeciętny fotelik samochodowy 15-36 kg z funkcją spania kupimy już za około 200 zł, na bezpieczeństwie dziecka nie ma co oszczędzać. Bezpieczny model z niezależnymi testami bezpieczeństwa kupimy już za 600 zł, choć cena najlepszych foteli samochodowych 15-36 kg z funkcją spania może sięgać nawet 1500 zł.

Fotelik samochodowy 15-36 kg z funkcją spania – opinie

Jaka była najdłuższa podróż, którą odbyliście z dzieckiem w foteliku dla starszaka? Czy spał podczas jazdy i czy było mu wygodnie? Na jaki model się zdecydowaliście? Czekamy na Wasze opinie o fotelikach samochodowych 15-36 kg z funkcją spania.

Fotelik samochodowy 15-36 kg z funkcją spania / Ranking najlepszych

A może dopiero czeka Was taka podróż? Jeśli tak, dajcie znać w komentarzu! Poniżej znajdziecie małą pomoc, czyli zestawienie modeli, które zdecydowanie warto przymierzyć do samochodu i do dziecka. Przedstawiamy Wam ranking najlepszych fotelików samochodowych 15-36 kg z funkcją spania.

Dodaj opinie na forum