Fotelik samochodowy 0-36 kg

Fotelik samochodowy 0-36 kg posiada bardzo szeroki zakres wagowy, a dzięki licznym regulacjom i ustawieniom, możemy w nim wozić zarówno kilkumiesięcznego niemowlaka, jak i kilkuletnie dziecko. Często wystarcza nam do końca okresu fotelikowania, czyli około 8-12 roku życia, choć w przypadku dzieci postawniejszych, szybko rosnących może być w nim trochę ciasno.

Dobry fotelik samochodowy 0-36 kg to inwestycja w zdrowie i życie naszego dziecka w razie wypadku samochodowego. Nawet jeśli jesteśmy najlepszymi kierowcami, nie przewidzimy wszystkich niebezpiecznych zachowań innych kierowców, dlatego warto się w ten sposób zabezpieczyć. W naszym poradniku podpowiadamy, jaki fotelik samochodowy 0-36 kg jest najlepszy i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie.

Zapraszamy do lektury!

Fotelik samochodowy 0-36 kg Ranking
Jaki Fotelik samochodowy 0-36 kg?
Ranking najlepszych >>>

Co wyróżnia fotelik samochodowy 0-36 kg?

Dobry fotelik samochodowy 0-36 kg to sposób, po który chętnie sięgają rodzice, by zapewnić swojemu dziecku bezpieczeństwo, a jednocześnie nie zrujnować domowego budżetu. Choć sam wydatek wydaje się spory, trzeba pamiętać, że rozkłada się on na około 10 lat i nie musimy inwestować w dwa lub trzy różne foteliki.

Fotelik samochodowy 0 36 kg
Fotelik samochodowy 0-36 kg – cena, opinie / Ranking najlepszych / Gdzie kupić?

Czy w foteliku samochodowym 0-36 kg można przewozić nawet noworodka? My odradzamy takie rozwiązanie, nawet jeśli producent uznaje je za zgodne z homologacją. Pamiętajmy, że ciało noworodka zachowuje się zupełnie inaczej, niż starszego niemowlaka czy kilkuletniego dziecka, a wszelkie nieprawidłowości w tym okresie mogą się przekładać na problemy ze zdrowiem w dalszym życiu. Przed fotelikiem samochodowym 0-36 kg najlepiej więc przewozić swoją pociechę w tak zwanej łupinie, czyli foteliku 0-13 kg.

Może Cię zainteresować: fotelik samochodowy dla rocznego dziecka

Jaki fotelik samochodowy 0-36 kg wybrać i kupić?

By znaleźć najlepszy fotelik samochodowy 0-36 kg, trzeba go właściwie dobrać do samochodu oraz dziecka, a także zwrócić uwagę na:

 • Bezpieczeństwo,
 • Sposób montażu,
 • Pasy,
 • Kierunek jazdy,
 • Regulacje.

Bezpieczeństwo fotelika samochodowego 0-36 kg

Bezpieczny fotelik samochodowy 0-36 kg to kwestia, która spędza rodzicom sen z powiek – przecież to właśnie po to kupujemy naszemu dziecku odpowiednie siedzisko do samochodu. Tylko jak je ocenić? Na szczęście robią to osoby znacznie bardziej doświadczone od nas, w przystosowanych do tego instytutach.

Podstawowym testem, jaki powinien posiadać każdy fotelik samochodowy 0-36 kg, jest homologacja europejska ECE R44-03 lub R44-04. Oznacza ona, że siedzisko spełnia absolutne minimum wymagań stawianych przez unijne przepisy – z tego powodu odradzamy zakup fotelików na azjatyckich portalach aukcyjnych, gdyż ich używanie może być po prostu nielegalne.

Sprawdź także: fotelik samochodowy dla 5 latka

Homologacja nie gwarantuje jednak bezpieczeństwa. Na co powinni więc zwracać uwagę rodzice, szukając najlepszego fotelika samochodowego 0-36 kg pod tym względem? Z pomocą przychodzą nam niezależne testy konsumenckie, takie jak ADAC, AA, OEAMTC, NHTSA, które szczegółowo badają, jak zachowa się siedzisko w razie wypadku i jak zadziała ono na ciało dziecka.

Jaki Fotelik samochodowy 0 36 kg
Jaki fotelik samochodowy 0-36 kg wybrać? Sprawdź ranking i opinie / Cena, sklepy internetowe

Montaż fotelika samochodowego 0-36 kg

Jeśli chodzi o montaż fotelika samochodowego 0-36 kg, możemy wyróżnić kilka systemów, które służą, by siedzisko stabilnie i bezpiecznie tkwiło na swoim miejscu nawet podczas wypadku. Warto sprawdzić to jeszcze przed zakupem, gdyż nie każdy samochód jest wyposażony we wszystkie z nich.

O jakich systemach montażu fotelika samochodowego 0-36 kg mowa? Mamy tu na myśli:

 • Trzypunktowy pas bezpieczeństwa – wyposażony jest w nie niemal każdy samochód, chyba nie licząc jedynie najstarszych lub zabytkowych egzemplarzy. Foteliki samochodowe 0-36 kg montowane w ten sposób są więc najbardziej uniwersalne. Sam montaż może być nieco bardziej pracochłonny, jednak gdy wykonamy go zgodnie z instrukcją, okaże się bardzo stabilny.
 • ISOFIX – to mocowania montowane w oparciu tylnej kanapy. Większość pojazdów wyprodukowanych po 2006 roku jest w nie wyposażona, choć czasem znajdziemy je także w samochodach znacznie starszych. Montaż na ISOFIX jest szybki i wygodny z punktu widzenia rodzica, a do tego trudno popełnić w nim błąd.
 • Top Tether – uzupełnienie systemu ISOFIX w przypadku starszych dzieci, jeżdżących w foteliku samochodowym 0-36 kg przodem do kierunku jazdy. To zaczep w bagażniku, do którego montujemy odpowiedni uchwyt, przytrzymujący na miejscu oparcie fotelika w razie zderzenia czołowego. Zapobiega to powstawaniu dodatkowych obrażeń u dziecka.

Pasy w foteliku samochodowym 0-36 kg

Dziecko do około 3-4 roku życia jest jeszcze zbyt małe, by zrozumieć, że nie powinno zmieniać położenia pasów bezpieczeństwa. Tymczasem pas przesunięty na szyję lub brzuch dziecka w razie wypadku może spowodować zgon, a poluzowany lub zdjęty nie utrzyma malucha na miejscu i pod wpływem działających na ciało sił dziecko wypadnie z siedzenia i zderzy się z przeszkodą.

Z pomocą przychodzą nam dobre foteliki samochodowe 0-36 kg z uprzężą wewnętrzną, najczęściej pięciopunktowymi pasami bezpieczeństwa. Kiedy zapniemy je prawidłowo, nie ma możliwości, by dziecko zmieniło ich położenie. Najczęściej można ich używać do 18 kg, a później musimy już sięgnąć po pas samochodowy, natomiast najlepsze foteliki samochodowe 0-36 kg posiadają uprząż wewnętrzną nawet do 21 kg.

Kierunek jazdy w foteliku samochodowym 0-36 kg

Przyglądając się anatomii małego dziecka, nietrudno zauważyć, że jego proporcje ciała są zupełnie inne, a głowa, w porównaniu do reszty, bardzo duża. W razie wypadku leci ona do przodu, mogąc powodować poważne urazy kręgosłupa, paraliż lub śmierć. Na szczęście, najlepsze foteliki samochodowe 0-36 kg możemy ustawić również tyłem do kierunku jazdy, i to do wagi aż 18 kg.

Zobacz też: fotelik samochodowy dla 4 latka

RWF, czyli jazda tyłem, to najbezpieczniejszy sposób przewożenia dzieci w foteliku samochodowym 0-36 kg aż do 3-4 roku życia malucha. Znacznie zwiększamy tym szanse na przeżycie wypadku bez poważniejszych urazów, a przecież to właśnie na tym najbardziej nam zależy.

Regulacje w foteliku samochodowym 0-36 kg

Często pada pytanie, jak to możliwe, że fotelik samochodowy 0-36 kg może komfortowo pomieścić zarówno niemowlę, jak i dziesięciolatka. Dzieje się tak dzięki szeregowi różnych regulacji, w które zostało wyposażone siedzisko. Przede wszystkim, mamy możliwość podniesienia zagłówka, a także poszerzenia siedziska. Oprócz tego, w miarę wzrostu dziecka, możemy wyciągać kolejne wkładki redukujące.

Jaki fotelik samochodowy 0-36 kg jest najlepszy?

Najlepszy fotelik samochodowy 0-36 kg to siedzisko bezpieczne, które przeszło pozytywnie liczne testy w niezależnych instytutach. Oprócz tego, może być wyposażone w szereg dodatkowych funkcji i ułatwień zarówno dla rodzica, jak i dziecka. Mamy tu na myśli:

 1. Uchwyt na kubek,
 2. Zdejmowaną do prania tapicerkę,
 3. Wygodne osłony naramienne na pasy,
 4. Możliwość pochylenia oparcia do spania,
 5. 360-stopniowy obrót, dzięki czemu możemy ustawić fotelik przodem do drzwi i wyjąć dziecko,
 6. Wskaźniki prawidłowego montażu.

Gdzie kupić fotelik samochodowy 0-36 kg?

Dobry fotelik samochodowy 0-36 kg znajdziemy w sklepach zajmujących się sprzedażą fotelików i wózków, a także akcesoriów dziecięcych, jak również w Internecie. Do producentów należą na przykład Lionelo, Chicco, Joie, Kinderkraft, Caretero i inni.

Najlepszy Fotelik samochodowy 0 36 kg
Najlepszy fotelik samochodowy 0 36 kg

Cena fotelika samochodowego 0-36 kg

Bezpieczny fotelik samochodowy 0-36 kg kupimy już za około 300 zł, zwłaszcza korzystając z okresowych promocji. Jeśli jednak zależy nam na modelu z testami konsumenckimi, musimy liczyć się z wydatkiem od 600 do 1500 zł.

Sprawdź także: fotelik samochodowy 360

Fotelik samochodowy 0-36 kg – opinie

Jesteśmy ciekawi, czy mieliście okazję używać takiego siedziska. Jeśli tak, w jakim wieku przesadziliście do niego dziecko? Może zdołacie polecić lub odradzić konkretny model? Czekamy na Wasze opinie o fotelikach samochodowych 0-36 kg w sekcji komentarzy.

Fotelik samochodowy 0-36 kg / Ranking najlepszych

By pomóc Wam w zakupach, przygotowaliśmy także ranking najlepszych fotelików samochodowych 0-36 kg, w którym znajdziecie sprawdzone, polecane propozycje.

1.
Caretero Puma boster isofix 15-36kg Graphite
Fotelik samochodowy 0-36 kg Caretero
3.
Kinderkraft Junior Fix 2 I-Size 15-36kg czarny
Fotelik samochodowy 0-36 kg KinderKraft
4.
Joie Stages Isofix 0-25kg Navy Blazer
Fotelik samochodowy 0-36 kg Joie
5.
KinderKraft 4Kraft Safety-Fix, 9-36 kg, Black
Fotelik samochodowy 0-36 kg KinderKraft
6.
Sparco SK900I 22-36 kg czerwony
Fotelik samochodowy 0-36 kg SPARCO
7.
Maxi-Cosi TobiFix 9-18kg Nomad blue 2018
Fotelik samochodowy 0-36 kg Maxi-Cosi
8.
LIONELO Hugo Leather Grey
Fotelik samochodowy 0-36 kg Lionelo
9.
Nania BEFIX 15-36kg Spiderman
Fotelik samochodowy 0-36 kg Nania
10.
Sparco Sk900i 22-36kg Grey
Fotelik samochodowy 0-36 kg SPARCO

Dodaj opinie na forum