Fotelik samochodowy 0 13 kg

Fotelik samochodowy 0-13 kg to jeden z najważniejszych zakupów dla najmłodszych dzieci. Stając przed wyborem odpowiedniego modelu, można czuć się nieco zdezorientowanym.

Który fotelik będzie najlepszy? Na co zwrócić uwagę? Które elementy fotelików mają znaczenie i co warto wiedzieć na ich temat?

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu niniejszego artykułu odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące fotelików okażą się o wiele łatwiejsze.

Fotelik samochodowy 0 13 kg Ranking
Jaki Fotelik samochodowy 0 13 kg?
Ranking najlepszych >>>

Zacznijmy od przepisów dotyczących przewożenia dzieci w samochodzie.

Przewożenie dzieci w samochodzie

Jak mówią przepisy Kodeksu Drogowego, dziecko należy przewozić w foteliku samochodowym (lub też innym urządzeniu przytrzymującym dzieci, jak na przykład siedzisko – dotyczy to jednak starszych dzieci) od urodzenia aż do momentu, w którym osiągnie co najmniej 150 cm wzrostu. Fotelik, w którym przewożone jest dziecko, musi być dostosowany zarówno do jego wzrostu, jak i do wagi.

Powinien również spełniać warunki określone przez przepisy Unii Europejskiej.

Fotelik samochodowy 0 13 kg
Najlepszy fotelik samochodowy 0 13 kg to? Sprawdź nasz ranking i porównaj ceny.

Co w sytuacji, gdy przewozimy w samochodzie troje dzieci?

O ile nie ma możliwości wstawienia trzeciego fotelika, jedno z dzieci (które powinno jednak mieć co najmniej 3 lata) może jechać samochodem zapięte tylko pasami bezpieczeństwa. Dziecko nie może być przewożone na przednim siedzeniu, jeśli samochód jest wyposażony w poduszkę powietrzną znajdującą się przy siedzeniu dla pasażera.

Jaki fotelik samochodowy 0-13 kg wybrać i kupić?

Rodzice szukający fotelika samochodowego 0-13 kg spotkają się z różnymi oznaczeniami, ponieważ obecnie istnieją dwie obowiązujące normy dotyczące wielkości fotelików. Jedna z nich określa wielkość fotelików według wzrostu dziecka, natomiast druga – według wagi.

Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Foteliki 0-13 kg w regulacji ECE R44/04

Regulacja ECE R44/04 określa rozmiary fotelików według wagi dziecka.

Zobaczmy!

 1. Foteliki samochodowe 0 13 kg przeznaczone są dla dzieci od urodzenia do około 12 miesiąca życia,
 2. Foteliki samochodowe 9 18 kg przeznaczone są dla dzieci w wieku od około 9. miesiąca życia do około 3,5 roku,
 3. Foteliki samochodowe 15 36 przeznaczone są dla dzieci od około 3,5 roku do 12 roku życia.

Budowa fotelika samochodowego 0-13 kg

Foteliki samochodowe 0 13 kg dla noworodków i niemowląt mają formę kołyski lub nosidełka samochodowego, w której można bezpiecznie przenosić dziecko. Przyjmuje ono w nim pozycję leżącą z delikatnie uniesionymi nóżkami i pleckami, a według specjalistów jest to optymalna pozycja dla tak małego dziecka.

Jaki Fotelik samochodowy 0 13 kg
Jaki Fotelik samochodowy 0 13 kg wybrać i kupić? Porównaj ceny i opinie.

Jak wybrać najlepszy fotelik 0 13 kg?

Powyżej przedstawiliśmy kilka najważniejszych informacji na temat fotelików dla dzieci 0-13 kg, a teraz przyszła pora na więcej szczegółów.

Jaki fotelik 0 13 kg wybrać?

 • Z masywną, głęboką i twardą skorupą,
 • Z pięciopunktowymi pasami zabezpieczonymi miękkim materiałem,
 • Z dodatkowym systemem ochrony główki (Safe Side, ASP, SPS, SIP),
 • Z zagłówkiem dającym możliwość regulacji,
 • Z materacykiem redukcyjnym.

Materacyk redukcyjny w foteliku samochodowym 0-13 kg

Wiele modeli fotelików samochodowych 0-13 kg zawiera dodatkowo miękkie wkładki (materacyki redukcyjne), dzięki którym można bezpiecznie i prosto przypiąć najmłodsze dzieci. Co więcej, takie materacyki zapobiegają powstaniu syndromu płaskiej głowy, który może się pojawić w przypadku dłuższego leżenia dziecka na twardej powierzchni. Wkładki do fotelików 0-13 kg wspierają dodatkowo prawidłowe ułożenie ramion i szyi dziecka podczas jazdy samochodem.

Jak montować fotelik 0-13 kg: przodem czy tyłem do kierunku jazdy?

Zalecenia specjalistów są jasne: dziecko należy przewozić jak najdłużej w foteliku zamontowanym tyłem do kierunku jazdy. Taka pozycja jest uważana za bezpieczniejszą dla dziecka.

Foteliki 0-13 kg z ISOFIX

W sklepach znajdziemy wiele modeli fotelików 0-13 kg z mocowaniem ISOFIX.

Czym różni się ono od tradycyjnego mocowania?

ISOFIX (ISO Fixture, International Organisation for Standarisation) to zestaw zaczepów i uchwytów pozwalający na stabilne i bezpieczne zamontowanie fotelika. Samochód ze zintegrowanym ISOFIX zawiera uchwyty, natomiast zaczepy stanowią część fotelika.

Jak mocuje się fotelik z ISOFIX?

Wystarczy zatrzasnąć zaczepy w uchwytach! Trzeba tu dodać, że większość z wcześniej stosowanych metod montażu była skomplikowana i zabierała dużo czasu, co często skutkowało nieprawidłowym (a przez to niedostatecznie zabezpieczającym) montażem.

Rodzaje fotelików 0 13 kg z bazą ISOFIX

Mówiąc o fotelikach 0 13 kg z mocowaniem ISOFIX nie możemy pominąć faktu, że na rynku znajdziemy jego trzy rodzaje:

 1. Mocowanie uniwersalne. Stosuje się je w fotelikach mocowanych przodem do kierunku jazdy. Samochody produkowane od 2011 roku mają je w standardzie.
 2. Mocowanie pół-uniwersalne. Wykorzystywane jest dla fotelików mocowanych tyłem do kierunku jazdy. Zawierają 2 punkty zaczepienia oraz tak zwaną nogę stabilizującą i pas TT (Top tether).
 3. Mocowanie przeznaczone tylko dla wybranych samochodów, w których skuteczność została udowodniona. Do fotelika dołączona jest lista takich samochodów.

Certyfikaty, homologacje i atesty w fotelikach samochodowych 0-13 kg

Foteliki samochodowe dla dzieci muszą zawierać dwa podstawowe certyfikaty bezpieczeństwa: ECE R44-03 oraz ECE R44-04.

O czym świadczą?

Mówią one o tym, że dany produkt jest zgodny z obowiązującymi wymaganiami technicznymi UE i spełnia minimalne standardy techniczne. Jeśli szukamy fotelika z dodatkowymi gwarancjami bezpieczeństwa, warto poszukać modeli z certyfikatami niezależnych instytucji, na przykład DEKRA, ADAC, OAMTC. Fotelik z oznaczeniem atestu jednej z nich będzie spełniał najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Dobry Fotelik samochodowy 0 13 kg
Dobry Fotelik samochodowy 0 13 kg / Ranking, cena i opinie / To wszystko znajdziesz u nas.

Cena fotelika samochodowego 0-13 kg

Tani fotelik dla dziecka można kupić już za około 100 złotych. Cena najdroższych modeli może sięgać 2000 złotych.

Gdzie kupić fotelik samochodowy 0-13 kg? Lista producentów

Dobry fotelik dla noworodka i niemowlaka znajdziemy w ofercie takich producentów jak Chicco, Graco, Romer, Recaro, Fisher Price, Hamax czy 4BABY.

Opinie o fotelikach samochodowych 0-13 kg

Wielu rodziców ma już za sobą zakup (często niejednego!) fotelika 0-13 kg. Jeśli jesteś jednym z nich i chcesz i się podzielić swoimi doświadczeniami lub spostrzeżeniami dotyczącymi zakupu albo użytkowania takiego fotelika, to fantastycznie! Zapraszamy do dzielenia się swoimi opiniami w sekcji komentarzy!

Foteliki samochodowe 0 13 kg / Ranking najlepszych

Jeśli nadal szukasz dobrego fotelika samochodowego 0-13 kg, to zajrzyj do naszego rankingu! Znajdziesz w nim nie tylko zestawienie najchętniej kupowanych obecnie fotelików, ale także pełne opisy i porównanie cen u różnych sprzedawców internetowych.

Dajcie znać na forum jaki fotelik 0 13 kg wybraliście dla swojego dziecka. Wasze opinie się liczą!

1 opinia na forum “Fotelik samochodowy 0 13 kg”

 1. Używałam i zwykłego fotelika samochodowego 0-13 kg, i z ISOFIX. Ten drugi rodzaj jest bez porównania wygodniejszy w mocowaniu, polecam.

  Odpowiedz

Dodaj opinie na forum