Fotelik samochodowy powyżej 36 kg

Fotelik powyżej 36 kg spotykany jest na polskim rynku stosunkowo rzadko. Jak wiadomo, większość modeli fotelików przeznaczona jest do stosowania dla dzieci o wadze poniżej 36 kg. Na szczęście nie ma konieczności przesadzania dziecka od razu na zwykłe siedzenie w samochodzie (choć przepisy dopuszczają taką możliwość w przypadku, gdy waga dziecka nie mieści się w przedziale standardowego fotelika).

Zobaczmy, jakie foteliki powyżej 36 kg można kupić, na co zwrócić uwagę, wybierając je oraz gdzie szukać najlepszych modeli.

Fotelik samochodowy powyżej 36 kg Ranking
Jaki Fotelik samochodowy powyżej 36 kg?
Ranking najlepszych >>>

Przewożenie dzieci o wadze przekraczającej 36 kg

Zgodnie z polskim prawem dzieci należy przewozić w fotelikach samochodowych aż do osiągnięcia przez nie 12. roku życia lub też do chwili, gdy osiągną one 150 cm wzrostu. Zdecydowana większość dostępnych na polskim rynku fotelików samochodowych dla starszych dzieci przeznaczona jest dla dzieci o wadze do 36 kg. Jak wiadomo jednak, każde dziecko rozwija się inaczej i może zaistnieć sytuacja, w której mimo wieku poniżej 12 lat osiągnie ono wagę większą niż 36 kg.

Czy w takim wypadku rodzice pozostają bezradni?

Oczywiście nie!

Przede wszystkim prawo dopuszcza przewożenie dziecka bez fotelika samochodowego, jeśli ma ono wagę przewyższającą 36 kg i wzrost poniżej 135 cm. Dziecko takie można przewozić na tylnej kanapie, natomiast dziecko, którego wzrost przekracza 150 cm można przewozić nawet na przednim siedzeniu.

Nie oznacza to jednak, że trzeba rezygnować z dodatkowego zabezpieczenia, jakie stanowi fotelik powyżej 36 kg.

Fotelik powyżej 36 kg
Fotelik powyżej 36 kg / Jaki wybrać? Gdzie kupić? Mamy opinie, i ceny oraz ranking.

Bezpieczny fotelik powyżej 36 kg

Jeżeli dziecko przekracza wagę 36 kg, jednak fizycznie mieści się w używanym dotąd foteliku do 36 kg, to można kontynuować przewożenie go w tym właśnie foteliku. To znacznie bezpieczniejsza opcja niż przewożenie dziecka na siedzeniu samochodu. Z kolei jeśli dziecko nie mieści się w foteliku, to trzeba zdemontować jego oparcie i posadzić dziecko na samej podkładce.

Fotelik powyżej 36 kg a bezpieczne zapięcie pasów

W przypadku stosowania podkładki prawidłowe zapięcie pasów bezpieczeństwa będzie wyjątkowo ważne. Najlepiej byłoby, gdyby była ona wyposażona w prowadnicę pasa biodrowego. Taki element zwiększa ochronę okolic brzucha przed uciskiem w razie ewentualnej kolizji oraz zapobiega wyślizgnięciu się dziecka spod pasa. Doskonałe zabezpieczenie dziecka podczas jazdy samochodem stanowi także podstawka z systemem ISOFIX, dzięki któremu siedzisko solidnie przytwierdzone jest do fotela.

Dziecko nie zmieni tu pozycji w razie ewentualnego uderzenia czy gwałtownego hamowania. Dzięki ISOFIX zmniejsza się również nacisk pasów samochodowych na narządy wewnętrzne.

Zobacz też jaka podstawka samochodowa dla dziecka.

Dla kogo przeznaczony jest fotelik powyżej 36 kg?

Foteliki powyżej 36 kg mogą być przeznaczone dla dzieci o różnej wadze. Na przykład niektóre modele mogą być używane z oparciem i zagłówkiem dla dzieci do 45 kg, podczas gdy inne aż do 54 kg wagi i 160 cm wzrostu. W ostatnim czasie wprowadzono nowe regulacje dotyczące rozmiarów fotelików, które biorą pod uwagę nie wagę, ale wzrost dziecka.

Stąd wiele fotelików powyżej 36 kg zawiera etykietę z informacją o maksymalnym wzroście przewożonego dziecka, nie o wadze.

Dodatkowe funkcje w fotelikach powyżej 36 kg

Foteliki powyżej 36 kg najczęściej wyposażone są w wiele funkcji i systemów zwiększających komfort i bezpieczeństwo jazdy. Do najpopularniejszych z nich należą:

 • Regulowany zagłówek, który zapobiega opadaniu głowy dziecka podczas snu,
 • Wysuwany od strony drzwi system L.S.P. wzmacniający bezpieczeństwo na wypadek kolizji bocznej,
 • Wentylacja fotelika opierająca się na systemie kanałów wentylacyjnych umieszczonych w oparciu i siedzisku,
 • Wzmocnione, aluminiowe boki pokryte pianką absorbującą energię powstającą w czasie uderzeń bocznych,
 • Regulacja szerokości tyłu oparcia, pozwalająca dopasować się aż do 50 cm szerokości,
 • Wysokie oparcie przeznaczone dla dzieci o wzroście od 100 do 150 cm,
 • Brak podłokietników (w fotelikach powyżej 36 kg pozwala to uniknąć nieprawidłowego zapięcia pasa biodrowego),
 • Ochrona boczna SIP+ zamontowana na zewnętrznej obudowie fotelika.

Sprawdź też jaki fotelik samochodowy dla 7 latka.

Dostępność fotelików powyżej 36 kg

W Polsce nie mamy wielu modeli fotelików powyżej 36 kg do wyboru. Warto wiedzieć, że większość z nich dostępna jest na rynku amerykańskim (i posiada homologację amerykańską). Unijne prawo zabrania sprzedaży na terenie Wspólnoty fotelików bez homologacji ECE-R44/04 lub ECE-R44/03. Przepisy takie wynikają z różnic w konstrukcji pasów bezpieczeństwa i systemu montażu LATCH/ISOFIX. Prawo jednak nie zabrania używania fotelików zawierających inną niż europejska homologację.

Fotelik samochodowy powyżej 36 kg
Jaki Fotelik samochodowy powyżej 36 kg najlepszy? Cena, ranking i opinie rodziców

Na co zwrócić uwagę, kupując fotelik powyżej 36 kg?

Zakupu fotelika powyżej 36 kg nie powinno się dokonywać pochopnie. Powinien on być nie tylko bezpieczny, ale także komfortowy, dlatego podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy model:

 • Czy fotelik powyżej 36 kg jest dopasowany do profilu siedziska samochodu (aby się nie przesuwał w trakcie jazdy)?
 • Czy fotelik ma prowadnicę pasa biodrowego?
 • Czy fotelik pozwala na łatwy montaż? (Idealny jest tu ISOFIX, jednak jeśli nie mamy go na wyposażeniu auta, to warto sprawdzić sposób montażu wybranego fotelika samochodowego).

Ile kosztuje dobry fotelik powyżej 36 kg?

Cena fotelików powyżej 36 kg

Cena fotelika powyżej 36 kg waha się w granicach od 200 do 2500 złotych.

Gdzie kupić fotelik powyżej 36 kg? Producenci

Foteliki samochodowe powyżej 36 kg można znaleźć w ofercie między innymi takich producentów jak Monterey, BeSafe, Britax czy Maxi-Cosi.

Opinie o fotelikach powyżej 36 kg

Jeśli chcesz się podzielić swoim doświadczeniem związanym z wyborem lub użytkowaniem fotelika powyżej 36 kg, to zapraszamy do sekcji komentarzy. Można w niej zamieścić swoje opinie, porady i uwagi. Gorąco do tego zachęcamy! Być może to właśnie Twoje wskazówki pomogą komuś wybrać najlepszy fotelik powyżej 36 kg.

Fotelik samochodowy powyżej 36 kg / Ranking najlepszych

Nadal szukasz dobrego fotelika powyżej 36 kg? Przejrzałaś/przejrzałeś już wiele stron internetowych i obejrzałaś/obejrzałeś wiele fotelików w sklepach z artykułami dla dzieci? W takim razie najwyższa pora zajrzeć do naszego rankingu! Znajdziesz w nim zestawienie fotelików powyżej 36 kg, które obecnie cieszą się największą popularnością. Porównasz też w wygodny sposób dane techniczne i ceny.

Dodaj opinie na forum