Fotelik samochodowy od 9 kg

Fotelik samochodowy od 9 kg wybieramy w momencie, gdy dziecko już samodzielnie siedzi. To czas, w którym zwykle decydujemy się na montaż fotelika przodem do kierunku jady (choć nie jest to konieczne!).

Jaki model wybrać, by dobrze nam służył przez kolejnych kilka lat? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu i co świadczy o tym, że wybrany przez nas fotelik jest bezpieczny?

Fotelik samochodowy od 9 kg Ranking
Jaki Fotelik samochodowy od 9 kg?
Ranking najlepszych >>>

Kiedy trzeba zmienić fotelik na model od 9 kg?

Wymiana fotelika samochodowego na większy uzależniona jest przede wszystkim od wagi dziecka. Niekiedy jednak, mimo że waga dziecka mieści się w przedziale podanym na ulotce, istnieją przesłanki mówiące, że fotelik powinien być wymieniony.

Jakie to sytuacje?

Są one związane ze wzrostem i wielkością dziecka. Jeśli jego główka wystaje poza zagłówek fotelika lub też, jeśli nie można prawidłowo zapiąć pasów, to najwyższa pora zmienić fotelik na model od 9 kg.

Dodajmy tu jeszcze, że foteliki samochodowe od 9 kg przeznaczone są dla dzieci, które potrafią już samodzielnie siedzieć.

Fotelik samochodowy od 9 kg
Fotelik samochodowy od 9 kg / Jaki wybrać i kupić? Ranking, cena i opinie poniżej!

Jaki fotelik samochodowy od 9 kg wybrać i kupić?

Pierwszy fotelik dla dziecka przeznaczony jest dla maluchów o wadze 0-13 kg. Zwykle jest on już za mały w momencie, kiedy nasza pociecha osiąga 6-9 miesiąc życia i wówczas należy zdecydować się na fotelik od 9 kg. W sklepach znajdziemy trzy różne modele takich fotelików: 9-18 kg, 9-25 kg i 9-36 kg.

Zobaczmy, czym się różnią.

Fotelik samochodowy od 9 kg do 18 kg

Foteliki samochodowe 9-18 kg można montować zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Przeznaczone są one na około 3-4 lata użytkowania, a więc posłużą dziecku do około 4.-5. roku życia.

Następnym modelem, w jaki będzie trzeba się następnie zaopatrzyć, będzie fotelik samochodowy 15-36 kg (który będzie odpowiedni dla dziecka aż do 12. roku życia).

Fotelik samochodowy od 9 kg do 25 kg

Fotelik od 9 kg do 25 kg można, podobnie jak wcześniej wymieniony model, montować również zarówno tyłem, jak i przodem do kierunku jazdy. Posłuży dziecku do 5. lub 6. roku życia.

Zobacz także jaka jest najlepsza podstawka samochodowa dla dziecka.

Fotelik smaochodowy od 9 kg do 36 kg

Fotelik samochodowy od 9 kg do 36 kg wydaje się mieć dość szeroki. Jak to możliwe, że jeden fotelik może dziecku służyć od około 9. miesiąca aż do 12. roku życia?

Tak duży zakres jest możliwy dzięki specjalnym materacykom redukcyjnym (wkładkom), które pozwalają na prawidłowe i bezpieczne ułożenie dziecka w foteliku samochodowym.

Z czasem, gdy dziecko podrośnie, czyli około 4. roku życia, wkładki można bez trudu wyjąć, zyskując więcej przestrzeni.

Przewożenie dzieci w foteliku tyłem do kierunku jazdy

Wśród fotelików samochodowych od 9 kg można znaleźć modele montowane tyłem lub przodem do kierunku jazdy.

To jednak nie wszystko!

Na polskim rynku znajdziemy również foteliki od 9 kg z podstawą, którą można obracać od 90 do 360°, co nie tylko ułatwia posadzenie dziecka w foteliku, ale również pozwala na jego montaż zarówno tyłem, jak i przodem do kierunku jazdy. Zwykle dzieciom bardzo podoba się zmiana perspektywy, jednak warto wiedzieć, że specjaliści są zgodni co do tego, że montaż fotelika tyłem do kierunku jazdy jest bezpieczniejszy dla dziecka.

Dlaczego?

W przypadku ewentualnego zderzenia samochodu siła uderzenia pochłaniana jest przez fotelik, jeśli jest on zamontowany tyłem do kierunku jazdy. W przypadku, gdy jest on zamocowany przodem, siła uderzenia działa na dziecko.

Jaki fotelik od 9 kg
Jaki fotelik od 9 kg najlepszy? Porównaj ceny, sprawdź opinie i ranking!

Na co zwrócić uwagę, wybierając fotelik od 9 kg?

Fotelik od 9 kg będzie służył nam przez kilka lat, dlatego warto poświęcić nieco więcej czasu na jego wybór. Dobrze też wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając odpowiedni dla siebie model, dlatego poniżej przedstawiamy trzy sprawy, które mogą mieć duże znaczenie dla komfortu użytkowania wybranego fotelika od 9 kg:

 1. Funkcja spania,
 2. Zagłówek i osłony boczne,
 3. Sposób montażu,
 4. Dodatkowe udogodnienia,
 5. Atesty.

Fotelik samochodowy od 9 kg z funkcją spania

Szukając fotelika samochodowego od 9 kg, warto zwrócić szczególną uwagę na modele z funkcją spania. Pozwalają one na wielostopniową regulację wysokości oparcia, dzięki czemu dziecko ma zapewnioną wygodną pozycję w czasie snu.

Zagłówek i osłony boczne w foteliku samochodowym od 9 kg

Czy wysokość zagłówka w wybranym przez nas foteliku od 9 kg można łatwo regulować? Dzięki temu dziecko będzie miało wygodne i bezpieczne oparcie główki, także podczas snu. Niezbędnym elementem wyposażenia takiego fotelika powinny być też osłony boczne. Wykonywane są one w różnych systemach, takich jak Safe Side, SIP, ASP czy SPS.

Fotelik od 9 kg z bazą ISOFIX

Foteliki samochodowe mogą być mocowane na dwa różne sposoby. Pierwszy z nich zakłada użycie pasów znajdujących się na wyposażeniu auta. Druga natomiast polega na wykorzystaniu specjalnego systemu ISOFIX.

Czym jest system ISOFIX?

Składa się on z dwóch modułów. Pierwszy z nich znajduje się w samochodzie i w jego skład wchodzą uchwyty znajdujące się pomiędzy siedziskiem a oparciem. Drugi to zaczepy zintegrowane z fotelikiem. Mocowanie fotelika z systemem ISOFIX jest proste i intuicyjne, dzięki czemu możemy mieć pewność, że również bezpieczne.

Dodatkowe udogodnienia w fotelikach od 9 kg

Foteliki od 9 kg zawierają często wiele dodatkowych funkcji, udogodnień i akcesoriów, które znacznie zwiększają komfort użytkowania oraz zwiększają bezpieczeństwo jazdy.

Zobaczmy, o czym mowa:

 • System cyrkulacji powietrza,
 • Zmiany wysokości zagłówka zintegrowane ze zmianą długości pasów bezpieczeństwa,
 • Szeroki zakres regulacji zagłówka (na przykład w 8 pozycjach),
 • Sygnalizacja świetlna i dźwiękowa informująca o poprawności zapięcia pasów,
 • Boczne uchwyty wspomagające szybkie i prawidłowe wpięcie dziecka w fotelik.

Homologacje i testy fotelików od 9 kg

Foteliki od 9 kg, jak wszystkie modele fotelików, muszą zawierać wymagane homologacje. Gwarancję spełnienia europejskich wymagań technicznych zapewniają obecnie homologacje: ECE R44-03 i ECE R44-04. Warto jednak wiedzieć, że foteliki od 9 kg z takimi oznaczeniami spełniają tylko podstawowe wymogi.

O wysokim stopniu gwarancji bezpieczeństwa mówią nam testy zderzeniowe przeprowadzane przez takie instytucje jak test.de, ADAC, OEAMTC, NHTSA czy AA. Najwyższą oceną w wymienionych testach jest 5, a najniższą 1.

Gdzie kupić fotelik samochodowy od 9 kg? Lista producentów

Foteliki samochodowe od 9 kg mają w swojej ofercie między innymi tacy producenci jak Romer, Cybex, Avionaut, Axkid Wolmax, Caretero, 4baby, Graco, Chicco czy Maxi-Cosi.

Cena fotelików samochodowych od 9 kg

Cena fotelików samochodowych od 9 kg jest bardzo zróżnicowana. Tani fotelik tego typu kupimy już za około 200 złotych. Cena najdroższych sięga 2000 złotych.

Ranking fotelików samochodowych od 9 kg

Jeśli nadal nie wiesz, jaki fotelik od 9 kg wybrać, to zapraszamy do zapoznania się z naszym rankingiem. Znajdziesz w nim nie tylko najchętniej obecnie kupowane modele, ale również ich dokładny opis techniczny i porównanie cen u sprzedawców w sieci.

1.
Caretero Sport Turbo Fix
Fotelik samochodowy od 9 kg Caretero
2.
Caretero Sport Turbo Fix 9-25kg Czarny
Fotelik samochodowy od 9 kg Caretero

Opinie o fotelikach samochodowych od 9 kg

Masz swoje wyrobione zdanie na temat fotelików samochodowych i chcesz się nim podzielić? Fantastycznie! W naszej sekcji komentarzy można zamieszczać swoje opinie, spostrzeżenia, wskazówki i porady dotyczące fotelików od 9 kg. Gorąco do tego zachęcamy!

Jaki fotelik samochodowy od 9 kg wybraliście dla swojego dziecka? Na Wasze opinie czekamy na forum poniżej!

1 opinia na forum “Fotelik samochodowy od 9 kg”

 1. Właśnie coś mi nie pasowało w tych oznaczeniach fotelików, bo raz 9-18, raz 9-25, raz 36 kg. O co kaman:P No ale sprawa się wyjaśniła;)

  Odpowiedz

Dodaj opinie na forum