Fotelik samochodowy od 18 kg

Fotelik od 18 kg zwykle wybieramy dla dziecka w wieku około 5 lat. Niekiedy jego waga po prostu przekracza wagę dopuszczoną przez producenta wcześniej używanego fotelika, a niekiedy trudno jest dziecko zapiąć w „starym” foteliku przy pomocy pasów. Fotelik trzeba też zmienić w momencie, gdy linia oczu siedzącego w foteliku dziecka znajduje się wyżej niż linia oparcia. Jak wybrać najlepszy fotelik od 18 kg? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Jeśli masz zamiar podjąć decyzję o zakupie, to świetnie się składa.

Znajdziesz tu wszystkie niezbędne informacje na ten temat.

Fotelik samochodowy od 18 kg Ranking
Jaki Fotelik samochodowy od 18 kg?
Ranking najlepszych >>>

Jaki fotelik od 18 kg wybrać?

W Polsce obowiązują dwa rodzaje rozmiarów fotelików. Zgodnie z normą biorącą pod uwagę wagę dziecka, będziemy tu mieli do wyboru fotelik 15-25 kg lub też 15-36 kg. Pierwszy model przeznaczony jest dla dzieci w wieku 4-6 lat, natomiast drugi dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Dodajmy tu jeszcze, że fotelik 15-25 najczęściej wybiera się wcześniej, dlatego tutaj zajmiemy się fotelikami z drugiej grupy.

Zobacz także jaki fotelik samochodowy dla 6 latka wybrać i kupić.

Będzie to prawdopodobnie ostatni fotelik, jaki będzie nam potrzebny, ponieważ w Polsce istnieje przepis nakazujący przewożenie dzieci w foteliku samochodowym do 12. roku życia lub też do osiągnięcia przez nie wzrostu 150 cm.

Fotelik samochodowy od 18 kg
Fotelik samochodowy od 18 kg / Jaki wybrać? Gdzie kupić najlepszy? Ranking, cena i opinie

Kilka słów wstępu na temat fotelików od 18 kg

Wśród fotelików od 18 kg znajdziemy modele, które można montować przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Obecnie specjaliści rekomendują ten drugi sposób jako zapewniający większe bezpieczeństwo dziecku. Większe foteliki (dla dzieci 15-36 kg) przypinane są pasem zintegrowanym z samochodem lub też dzięki systemowi ISOFIX.

Przyjrzyjmy się teraz bliżej tematowi montażu fotelików od 18 kg.

Sprawdź też jak wybrać fotelik samochodowy dla 7 latka.

Montaż fotelików samochodowych od 18 kg

Foteliki od 18 kg zapinane w samochodzie w tradycyjny sposób wymagają użycia pasów bezpieczeństwa znajdujących się na wyposażeniu samochodu. Montaż polega na przełożeniu ich we wskazanych na foteliku miejscach. Jest to niestety czasochłonne i łatwo tu o pomyłkę.

A co z fotelikami z ISOFIX?

Z kolei foteliki od 18 kg z ISOFIX są bardzo łatwe w montażu. W samochodzie wyposażonym w taki system znajdują się uchwyty (pomiędzy oparciem a siedziskiem), w które wpina się zaczepy znajdujące się przy foteliku z ISOFIX. Dzięki tak prostemu i szybkiemu montażowi fotelik z ISOFIX zapewnia o wiele większe bezpieczeństwo przewożonemu dziecku niż fotelik zapinany tradycyjnie. Co więcej, podczas ewentualnego zderzenia bocznego fotelik taki mniej przesuwa się na boki, skutkując zmniejszeniem się obciążeń działających na głowę. Natomiast przy zderzeniu czołowym fotelik z ISOFIX zapewnia mniejsze obciążenia działające na brzuch i biodra. Dodajmy jeszcze, że foteliki od 18 kg z ISOFIX pozwalają na regulację kąta nachylenia oparcia (będziemy jeszcze o tym mówić).

Wybierz najlepszy fotelik samochodowy 15 36 kg.

Fotelik od 18 kg a podstawka samochodowa

Foteliki od 18 kg w większości pozwalają na rozłączenie dwóch modułów: siedziska i oparcia. Dziecko przesadzamy na samo siedzisko w momencie, gdy nie mieści się już wygodnie w pełnym foteliku. Dodajmy tu jednak, że nie warto przyspieszać tego momentu, ponieważ przewożenie dziecka w pełnym foteliku zapewnia większe bezpieczeństwo, i to zarówno w przypadku zderzeń czołowych, jak i bocznych.

Bezpieczny fotelik od 18 kg

Wszystkie foteliki samochodowe dopuszczone w naszym kraju do obrotu muszą zawierać homologacje UE. Potwierdzają one spełnianie jedynie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Jeśli szukamy modelu fotelika dokładnie sprawdzonego i ocenionego pod tym kątem, trzeba poszukać takiego, który został poddany dodatkowo testom zderzeniowym przez niezależne instytucje. Do najpopularniejszych i najbardziej cenionych należą ADAC oraz ÖAEMTC.

Najlepszy fotelik samochodowy 9 36 kg dla dziecka.

Wybór fotelika samochodowego od 18 kg

Jak już wspomnieliśmy, fotelik od 18 kg prawdopodobnie będzie służył naszemu dziecku aż do końca okresu, w którym musi być ono przewożone w foteliku zgodnie z polskim prawem. Zwykle więc fotelik od 18 kg będzie używany przez około 6 lat, dlatego na jego wybór warto poświęcić trochę więcej czasu.

Jakie sprawy powinny zwrócić naszą szczególną uwagę?

  • Długość siedziska. Jeśli chodzi o foteliki od 18 kg, wybierzmy model z dłuższym siedziskiem, które zapewni większy komfort dziecku (w przypadku krótszego siedziska podczas dłuższej podróży dziecku mogą zacząć cierpnąć nogi).
  • Regulacja kąta nachylenia oparcia i regulacja wysokości zagłówka. Dzięki nim jazda samochodem będzie dla dziecka wygodna nawet wtedy, gdy zaśnie podczas podróży.
  • Czy w wybranym modelu znajduje się system osłon bocznych, zabezpieczających dziecko przed uszkodzeniem w wyniku ewentualnego zderzenia bocznego?
  • Czy tapicerka w wybranym foteliku od 18 kg jest wykonana z przewiewnego, miłego w dotyku materiału? Czy można ją zdjąć i wyprać?
Fotelik od 18 kg
Jaki Fotelik od 18 kg jest najlepszy? Cena, opinie i ranking fotelików od 18 kg.

Gdzie kupić fotelik samochodowy od 18 kg? Lista producentów

Foteliki samochodowe od 18 kg można znaleźć w ofercie między innymi takich producentów, jak Britax Romer, Maxi-Cosi, Cybex, Chicco, BabySafe, Caretero czy Recaro.

Cena fotelików samochodowych od 18 kg

Tani fotelik samochodowy od 18 kg kupimy już za 200 złotych. Najdroższe modele mogą osiągać cenę około 2500 złotych.

Opinie o fotelikach od 18 kg

Twoje dziecko już ma fotelik od 18 kg i chcesz się podzielić swoim doświadczeniem związanym z wyborem i użytkowaniem takiego modelu? Wspaniale! W takim razie zapraszamy do sekcji komentarzy, w której można zamieszczać swoje porady, wskazówki lub opinie. Każda opinia jest tu na wagę złota. Być może to właśnie dzięki niej komuś uda się kupić dobry fotelik od 18 kg.

Fotelik samochodowy od 18 kg / Ranking najlepszych

Jaki fotelik samochodowy od 18 kg kupić? To pytanie może spędzać sen z powiek. W końcu chodzi o bezpieczeństwo naszej pociechy. Wybór fotelików (a także zakres ich cen) jest tak szeroki, że zakup tego najlepszego może być naprawdę trudny. Jeśli jesteś w takiej właśnie sytuacji, to doskonałym pomysłem będzie zajrzenie do naszego rankingu. Znajduje się w nim zestawienie modeli, które obecnie cieszą się największą popularnością wśród kupujących. Co więcej, w rankingu można również w wygodny sposób porównać ceny i dane techniczne poszczególnych fotelików od 18 kg.

Dodaj opinie na forum