Fotelik samochodowy od 15 kg

Foteliki od 15 kg posłużą naszemu dziecku już do końca okresu, w którym jesteśmy zobowiązani do przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych (a więc do 12. roku życia lub do osiągnięcia przez dziecko wzrostu 150 cm). W sklepach znajdziemy modele wyposażone w różne rodzaje montażu i w różne dodatkowe funkcje i akcesoria. Co więcej, niektóre foteliki będą zawierały dodatkowe homologacje świadczące o ich zwiększonym bezpieczeństwie.

Jaki więc fotelik samochodowy od 15 kg wybrać i kupić? Który będzie najlepszy dla naszego dziecka? Swoje poszukiwania najlepiej zacząć od przeczytania niniejszego artykułu.

Zapraszamy!

Fotelik samochodowy od 15 kg Ranking
Jaki Fotelik samochodowy od 15 kg?
Ranking najlepszych >>>

Co warto wiedzieć na temat fotelików od 15 kg?

Foteliki samochodowe od 15 kg przypina się za pomocą pasa bezpieczeństwa znajdującego się na wyposażeniu auta. W odróżnieniu od innych modeli nie mają one wewnętrznych, pięciopunktowych pasów, zapewniających dodatkowe zabezpieczenie, również przed wyślizgnięciem się podczas gwałtownego hamowania czy też zderzenia. Foteliki od 15 kg przeznaczone są w znacznej większości do montowania przodem do kierunku jazdy.

Pora odpowiedzieć na pytanie, które często nurtuje rodziców.

Fotelik samochodowy od 15 kg
Fotelik samochodowy od 15 kg / Jaki wybrać? Gdzie kupić? Cena, ranking i opinie / Fotelik powyżej 15 kg

Kiedy zmienić fotelik samochodowy na model od 15 kg?

Fotelik samochodowy należy zmienić na większy, kiedy występuje co najmniej jeden z poniższych czynników:

  • Poziom oczu dziecka znajduje się wyżej niż górna krawędź oparcia fotelika,
  • Nie można bezpiecznie zapiąć pasów znajdujących się na wyposażeniu „starego” fotelika,
  • Dziecko przekracza dopuszczalną przez producenta fotelika wagę.

Dzieci osiągają wagę 15 kg mniej więcej w wieku 4 lat i jest to najczęściej wiek, w którym poszukujemy dla dziecka nowego fotelika. Dodajmy tu jednak, że fotelik od 15 kg to model, który będzie mu służył niekiedy nawet 8 lat, stąd na wybór najlepszego modelu warto poświęcić sporo czasu.

Pora powiedzieć kilka słów na temat podstawki.

Jaki fotelik samochodowy dla 7 latka wybrać?

Kiedy jest najlepsza pora na przesadzenie dziecka na podstawkę samochodową?

Foteliki samochodowe od 15 kg dają możliwość rozmontowania, dzięki czemu zyskujemy dwie osobne części: oparcie i siedzisko (które będzie służyło dziecku do końca okresu, w którym musi ono być przewożone w foteliku). Demontażu fotelika dokonujemy najpóźniej, jak to możliwe, ponieważ foteliki samochodowe z oparciem zapewniają największą ochronę w razie ewentualnego zderzenia.

Jaki fotelik samochodowy od 15 kg wybrać?

Na polskim rynku znajdziemy foteliki samochodowe od 15 montowane na dwa sposoby: tradycyjny i z bazą ISOFIX. Pierwszy system wymaga dużej wprawy, ponieważ montaż fotelika zabiera sporo czasu i jest dość skomplikowany. Na tym tle ISOFIX wypada znacznie lepiej. Nie dość, że zapewnia większe bezpieczeństwo, to jeszcze mamy tu bardzo szybki i łatwy montaż. System ISOFIX to zaczepy w foteliku i uchwyty w samochodzie. Zapięcie fotelika polega na wpięciu zaczepów w uchwyty.

System ISOFIX wymaga jeszcze kilku dodatkowych informacji.

Fotelik samochodowy od 15 z ISOFIX

Jak wspomnieliśmy, ISOFIX to system montażu, który zapewnia wysoki poziom ochrony dziecka w czasie podróży samochodem. Foteliki z zapięciem tradycyjnym wymagają przekładania pasów w różnych miejscach za oparciem, co nie tylko jest niekomfortowe, ale również stwarza zagrożenie, że fotelik zostanie nieprawidłowo zamocowany. W przypadku ISOFIX nie ma mowy o takich sytuacjach. Fotelik przypięty poprzez system ISOFIX mniej przesuwa się na boki podczas ewentualnego zderzenia, dzięki czemu siły działające na głowę są mniejsze.

W przypadku zderzenia czołowego foteliki z ISOFIX zapewniają z kolei mniejsze obciążenia działające na brzuch i biodra dziecka. Dużą zaletą fotelików od 15 kg z ISOFIX jest również możliwość regulacji kąta nachylenia oparcia.

Jaki fotelik samochodowy 15 36 kg wybrać?

Bezpieczny fotelik od 15 kg

Wybierając fotelik samochodowy od 15 kg, warto zwrócić uwagę na dodatkowe atesty, w jakie wyposażony jest dany model. Homologacja UE zapewnia spełnienie podstawowych warunków bezpieczeństwa, natomiast dobrym wyznacznikiem wysokiej ochrony fotelika są atesty takich niezależnych instytucji jak ADAC czy ÖAEMTC.

Fotelik od 15 kg
Jaki Fotelik od 15 kg najlepszy? Ranking, opinie i cena w sklepach. Fotelik dla dziecka powyżej 15 kg

Wybór fotelika od 15 kg

Szukając fotelika samochodowego od 15 kg, natrafimy na modele 15-36 kg, które mają służyć dziecku aż do ukończenia przez nie 12. roku życia lub też osiągnięcia wzrostu 150 cm.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat takich fotelików?

  1. Lepiej wybrać model z dłuższym, wygodniejszym siedziskiem.
  2. W foteliku od 15 kg powinien się znajdować system osłon bocznych, chroniących dziecko przed uszkodzeniem w razie ewentualnego zderzenia bocznego.
  3. Bardzo komfortowe rozwiązanie stanowią foteliki samochodowe od 15 kg z możliwością regulacji kąta nachylenia oparcia oraz z regulacją wysokości zagłówka.
  4. Dużym plusem jest łatwa w czyszczeniu tapicerka.

Jaka podstawka samochodowa dla dziecka będzie najlepsza?

Foteliki samochodowe od 15 kg a norma I-size

Obecnie w Unii Europejskiej obowiązują dwa podziały rozmiarów fotelików. Pierwszy z nich bierze pod uwagę wagę dziecka, natomiast drugi – wzrost. W tym drugim przypadku mamy do czynienia z normą I-size, która rekomenduje używanie fotelików z systemem ISOFIX oraz wzmocnienie bocznych części zagłówka. Obie rekomendacje mają na celu zmaksymalizowanie bezpieczeństwa dziecka podczas jazdy samochodem.

Nadal zastanawiasz się, jaki fotelik od 15 kg kupić?

Oto dodatkowa garść informacji!

Gdzie kupić foteliki samochodowe od 15 kg? Lista producentów

Foteliki samochodowe od 15 kg znajdziemy w ofercie takich producentów jak Britax Romer, Chicco, Maxi-Cosi, Caretero czy BabySafe.

Cena fotelików samochodowych od 15 kg

Tani fotelik samochodowy od 15 kg kupimy już za około 200 złotych. Najdroższe modele osiągają cenę 2500 złotych.

Opinie o fotelikach samochodowych od 15 kg

Wszystkich, którzy zechcieliby się podzielić swoim doświadczeniem związanym z zakupem, wyborem i późniejszym użytkowaniem fotelików od 15 kg, zapraszamy do sekcji komentarzy. Można w niej zamieszczać swoje opinie, wskazówki i porady dotyczące fotelików samochodowych od 15 kg.

Fotelik samochodowy od 15 kg / Ranking najlepszych

Jeśli szukasz dobrego fotelika od 15 kg, to zapraszamy do zapoznania się z naszym rankingiem. Znajdziesz w nim zestawienie fotelików od 15 kg, które cieszą się obecnie największym powodzeniem wśród kupujących.

1.
Caretero Puma boster isofix 15-36kg Graphite
Fotelik samochodowy od 15 kg Caretero
2.
Kinderkraft Junior Fix 2 I-Size 15-36kg czarny
Fotelik samochodowy od 15 kg KinderKraft
3.
LIONELO Hugo Leather Grey
Fotelik samochodowy od 15 kg Lionelo
4.
kidwell baxter 15-36kg czarny
Fotelik samochodowy od 15 kg KIDWELL
5.
KinderKraft Unity 15-36 kg Isofix Black
Fotelik samochodowy od 15 kg KinderKraft
6.
Nuna AACE Frost 15-36 kg
Fotelik samochodowy od 15 kg Nuna
8.
Graco Junior Maxi 15-36kg Clover
Fotelik samochodowy od 15 kg Graco
10.
Caretero Puma boster isofix 15-36kg Green
Fotelik samochodowy od 15 kg Caretero

Dodaj opinie na forum