Fotelik obrotowy to jeden ze sposobów na zapewnienie dziecku bezpieczeństwa. Jednocześnie oferuje on ogromny komfort dla rodzica, nic więc dziwnego, że tyle osób się na niego decyduje. I to pomimo wyższej ceny w porównaniu do fotelików bez tej funkcji. Pamiętajmy jednak, że siedzisko samochodowe musimy dobrać nie tylko do wagi dziecka, ale i jego dojrzałości oraz budowy ciała, jak również kanapy swojego samochodu. By zapewnić maluchowi bezpieczeństwo, musimy też zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.
Jakich konkretnie? O tym właśnie przeczytacie w naszym poradniku. Omawiamy wszystko, co powinniście wiedzieć przed zakupem, a także podpowiadamy, jaki fotelik obrotowy jest najlepszy.
Czym jest fotelik obrotowy?
Zacznijmy od wyjaśnienia, jak działa fotelik obrotowy. Wiele osób myli go z fotelikiem przekładanym, który możemy zamontować na bazie przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Owszem, fotelik obrotowy również często nam pozwala wybrać kierunek jazdy, ale przede wszystkim możemy to zrobić płynnie, bez wyciągania dziecka z siedziska. Możemy też odwrócić je przodem do drzwi, jednak w tym kierunku nie blokuje nam się i nie można tak przewozić dziecka – można to zrobić jedynie na postoju.

Rodzaje fotelików obrotowych
Nim powiemy sobie, jaki fotelik obrotowy wybrać, warto podzielić je na dwie podstawowe grupy. Są to modele:
- 360 stopni – baza pozwala na to, by swobodnie obracać je dookoła. Można je zablokować zarówno przodem do kierunku jazdy, jak i tyłem, dzięki czemu to rodzic wybiera, jak ma jechać jego dziecko.
- 180 stopni – z reguły dotyczy to fotelików tyłem do kierunku jazdy. Zakres ruchów mamy tu ograniczony i nie zdołamy odwrócić dziecka przodem. To bardzo bezpieczne foteliki RWF, które ułatwiają wyciąganie malucha z samochodu.
Zobacz też: Siedzisko samochodowe
Dlaczego warto kupić fotelik obrotowy?
No właśnie, warto w tym miejscu zaznaczyć zalety fotelika obrotowego. To właśnie wygoda rodzica jest najczęstszym argumentem, przez który po niego sięgamy. Do takiego fotelika, który można odwrócić przodem do drzwi, bardzo wygodnie wkłada się dziecko, zapina pasami, a następnie odwraca tyłem do kierunku jazdy. Zwłaszcza gdy mówimy o kilku, kilkunastomiesięcznym maluszku, który już swoje waży, ale jeszcze nie potrafi sam wspiąć się na siedzenie. Dodatkowo, dobry fotelik obrotowy to z reguły produkt renomowanej firmy, z atestami i wszelkimi certyfikatami potwierdzającymi bezpieczeństwo. W razie wypadku zapewni więc naszemu dziecku odpowiednią ochronę.
Jaki fotelik obrotowy wybrać i kupić?
Pora przejść do konkretów, a mianowicie cech urządzenia do przewożenia dziecka, na które warto zwrócić uwagę. Jaki jest najlepszy fotelik obrotowy? By to ustalić, rozważmy takie kwestie, jak:
- Sposób montażu,
- Grupa wagowa,
- Niezależne testy.
Sprawdź również: Fotelik samochodowy z funkcją spania 0-25 kg
Sposób montażu fotelika obrotowego
Jak montuje się fotelik obrotowy? W sieci możemy znaleźć propozycje modeli na trzypunktowe pasy samochodowe, jednak będzie ich zdecydowanie mniej. Ważne jest także to, że wśród nich przeważają foteliki, które posiadają wyłącznie homologację i nie przeszły żadnych testów konsumenckich. Czasem nazywa się je antymandatami, gdyż chronią właśnie przed otrzymaniem mandatu – ich używanie jest całkowicie legalne – ale już niekoniecznie przed skutkami poważnego wypadku. Musimy się więc zastanowić, która kwestia jest dla nas ważniejsza.

Trzeba przyznać, że najlepsze foteliki obrotowe montowane są za pomocą ISOFIX. To ustandaryzowany sposób montażu fotelików, cienka rurka, widoczna w wycięciach tylnej kanapy, na jej styku z oparciem. Wpinamy tam specjalne haki fotelika, które się blokują. Z reguły fotelik obrotowy posiada także nogę podpierającą oraz ramę antyrotacyjną. Te rozwiązania chronią przed niekontrolowanym przemieszczaniem się bazy wraz z fotelikiem podczas wypadku, gdy na wszystko, co znajduje się w samochodzie, działają ogromne siły.
Grupa wagowa fotelika obrotowego
Jaki fotelik obrotowy wybrać? Dopasowany do dziecka, jak i pojazdu. Nim jednak zaczniemy przymierzać dostępne w sklepie opcje, zacznijmy od wyboru grupy wagowej. Rodziców często kusi fotelik obrotowy 0-36 kg lub 9-36 kg. Tu jednak sprawdza się powiedzenie, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Znów wracamy do antymandatów, gdyż ta grupa często je reprezentuje. A nawet gdy trafimy w niej na dobry, atestowany fotelik, może się zdarzyć, że jest on bezpieczny tylko tyłem do kierunku jazdy, natomiast przodem bardzo kiepsko wypada w testach.
Może Cię zainteresować: Fotelik samochodowy 15-36 kg z funkcją spania
Dla najmłodszych dzieci – noworodków i niesiadających samodzielnie niemowląt – wybierzemy fotelik 0-13 kg na bazie obrotowej. W tej grupie jednak nie ma się co upierać na posiadanie tej funkcji, ponieważ i tak z reguły fotelik trzymamy w domu, tam zapinamy dziecko i przynosimy je tak do samochodu. Schody zaczynają się, gdy maluszek ma około roku, półtora i następuje czas przesiadki do następnego fotela. Dla niego najlepiej wybrać fotelik obrotowy z grupy 0-18 kg lub 9-18 kg. Pamiętajmy jednak, by jak najdłużej wozić dziecko tyłem do kierunku jazdy – najlepiej aż do 4 roku życia. Taka pozycja zmniejsza prawdopodobieństwo poważnych urazów i zgonu nawet kilkukrotnie.
Fotelik obrotowy a niezależne testy
W naszych rozważaniach pojawiło się pojęcie antymandatu. Jak poznać, czy fotelik obrotowy czasem nie należy do tej grupy? Najłatwiej oczywiście wybrać się do profesjonalnego sklepy, zajmującego się bezpieczeństwem dzieci, gdzie specjalista wszystko nam wytłumaczy. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Wtedy sprawdźmy, czy wybrany przez nas model posiada niezależne testy.
Sprawdź też: Fotelik samochodowy od 10 kg
Nie chodzi o homologację ECE. Zwróćmy raczej uwagę na ocenę w ADAC, czyli niemieckim teście badającym bezpieczeństwo, a także jakość wykonania fotelików samochodowych dla dzieci. Im więcej gwiazdek ADAC, tym lepszy fotelik. Sprawdźmy także, czy wybrany przez nas model posiada szwedzki Test Plus. Jest to najbardziej rygorystyczny test na świecie, który bada przeciążenia działające na ciało dziecka w trakcie wypadku. Przechodzą go jedynie foteliki posiadające opcję tyłem do kierunku jazdy.
Jak bezpiecznie przewozić dziecko?
Wybór dobrego, dopasowanego do dziecka i samochodu fotelika obrotowego to połowa sukcesu. Ważne jest także, by bezpiecznie malucha w nim przewozić. Zawsze mocno zaciągajmy pasy, tak, by nie dało się ich uszczypnąć. Pamiętajmy też, by wszyscy pozostali pasażerowie zapięli pasy, bo w razie wypadku mogą działać jak bezwładny pocisk i zrobić krzywdę naszemu prawidłowo zapiętemu dziecku. Unikajmy przewożenia maluchów w grubych, zimowych kurtkach – lepiej sprawdzi się wełniana odzież termiczna oraz kocyk, a kurtkę ubierzemy po wyjściu z pojazdu. I, mimo posiadania fotelika obrotowego, starajmy się nie wykorzystywać opcji jazdy przodem tak długo, jak długo będzie to możliwe.

Gdzie kupić fotelik obrotowy?
Wiemy już, jaki fotelik obrotowy jest najlepszy. Gdzie się po niego udać? Idealnym wyjściem będzie wyprawa do profesjonalnego sklepu z fotelikami, jednak nie każdy ma taką możliwość. Wtedy możemy zrobić zakupy w sklepie internetowym, a jeśli przymiarka do samochodu i dziecka wyjdzie niepomyślnie, odesłać i zamówić następny model. Producenci bezpiecznych fotelików obrotowych to na przykład Britax, Jane, Cybex, Nuna, Maxi-Cosi, Baby Safe, Graco i inni.
Cena fotelika obrotowego
Jak wspomnieliśmy, dobry fotelik obrotowy jest niestety droższy od standardowego. Za komfort trzeba zapłacić i wielu rodziców jest gotowych to zrobić. Cena fotelika obrotowego może sięgać nawet 3000 zł, jednak najtańsze modele, spełniające najważniejsze normy bezpieczeństwa, kupimy już za około 1000 zł. Jeśli nie mamy akurat takiej gotówki, zawsze możemy wziąć fotelik obrotowy na raty.
Fotelik obrotowy – opinie
Wielu rodziców potwierdza ich wygodę, a specjalistów – bezpieczeństwo. Musimy tylko wiedzieć, czego unikać, i mieć świadomość, że fotelik nie tyle ma chronić nas przed mandatem, co nasze dziecko przed kalectwem lub śmiercią, nie warto więc na nim oszczędzać. A jakie są Wasze przemyślenia i doświadczenia w tym temacie? Czekamy na opinie o fotelikach obrotowych.
Fotelik obrotowy / Ranking najlepszych
Czekają Was zakupy przez Internet, a może nie wiecie, na co dokładnie zwracać uwagę w sklepie stacjonarnym? W takim razie koniecznie sprawdźcie nasz ranking najlepszych fotelików obrotowych.