Fotelik samochodowy do 25 kg

Fotelik do 25 kg to model, który będzie służył do przewożenia dziecka w samochodzie przez kilka lat. Zmieniając fotelik na większy często również podejmujemy decyzję o zmianie sposobu montażu z tyłem do kierunku jazdy na przodem do kierunku jazdy.

Czy słusznie?

Co warto wiedzieć na temat fotelików samochodowych do 25 kg? Na co zwrócić uwagę? Ile kosztują? Jeśli jesteś właśnie w trakcie wybierania takiego modelu, to świetnie! Tutaj znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Zobaczmy najpierw, jakie foteliki są dostępne i jakie mają rozmiary.

Fotelik samochodowy do 25 kg Ranking
Jaki Fotelik samochodowy do 25 kg?
Ranking najlepszych >>>

Fotelik do 25 kg a standardy europejskie

Obecnie w Unii Europejskiej obowiązują dwa standardy, zgodnie z którymi produkowane są foteliki samochodowe. Pierwszy z nich, nowszy, to i-Size (R129), zgodnie z którym rozmiary fotelików dzielimy ze względu na wzrost dziecka. Drugi to ECE R44/04, zgodnie z którym rozmiary fotelików dzielimy ze względu na jego wagę.

Którym standardem najlepiej się kierować?

W tym przypadku dobrze będzie wziąć pod uwagę oba czynniki, zarówno wagę, jak i wzrost dziecka. Dzięki temu będziemy mogli idealnie dopasować model fotelika do 25 kg.

Fotelik do 25 kg
Fotelik do 25 kg / Jaki najlepszy? Gdzie kupić? Ranking, opinie i cena

Zobaczmy teraz, jak wygląda najpopularniejszy podział rozmiarów fotelików.

Zobacz także fotelik samochodowy 0 13 kg.

W której grupie mieści się fotelik do 25 kg?

Zanim przystąpimy do poszukiwań fotelika samochodowego do 25 kg, warto zapoznać się z ogólnym, najczęściej stosowanym podziałem rozmiarów. Wyróżniamy w nim kilka grup:

  • 0 to foteliki samochodowe przeznaczone do przewożenia dzieci o wadze do 10 kg,
  • 0+ to foteliki dla dzieci o wadze do 13 kg,
  • I to grupa fotelików samochodowych przeznaczonych dla dzieci o wadze 9-18 kg,
  • II to grupa fotelików dla dzieci o wadze 15-25 kg,
  • III to foteliki dla dzieci o wadze 22-36 kg.

Przedstawionego podziału fotelików według rozmiarów nie należy traktować jako sztywno ustalonego standardu. Większość producentów oferuje również inne modele, na przykład dla dzieci o wadze 18-25 kg.

Zobacz także fotelik samochodowy 9 18 kg.

Kiedy zmieniamy fotelik na model do 25 kg?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, wyboru fotelika samochodowego nie dokonujemy zgodnie z jedną, sztywną normą. Tu należy wziąć pod uwagę wzrost i wagę dziecka, ale również kilka innych czynników.

Kiedy trzeba zmienić fotelik na większy?

  • Gdy poziom oczu dziecka siedzącego w foteliku samochodowym znajduje się ponad górną krawędzią oparcia. W razie gwałtownego hamowania czy kolizji, główka dziecka musi mieć solidne podparcie.
  • Gdy nie można w dotychczas używanym foteliku poprawnie zapiąć pasów. Zbyt krótkie pasy nie zapewnią bezpieczeństwa, a dodatkowo narażą dziecko na duży dyskomfort podczas jazdy.
  • Gdy waga lub wzrost dziecka (w zależności od tego, w jakim standardzie wykonany jest fotelik) przekraczają górne granice podane przez producenta.

Kiedy nie trzeba zmieniać fotelika samochodowego?

Zwykle konieczność zmiany fotelika na większy jest widoczna gołym okiem. Rodzice jednak mogą mieć różne wątpliwości. Na przykład: czy dziecko można nadal przewozić w posiadanym foteliku do 25 kg montowanym tyłem do kierunku jazdy, jeśli jego nóżki dotykają oparcia? Warto wiedzieć, że nie stanowi to problemu.

Co więcej, w Szwecji (znanej z wysokich osiągnięć w dziedzinie zapewniania bezpieczeństwa dziecku w samochodzie) mamy do czynienia z przepisem mówiącym, iż należy przewozić dzieci w fotelikach samochodowych zapiętym tyłem do kierunku jazdy aż do 4. roku życia.

Dlaczego?

Jak twierdzą specjaliści, montaż fotelika tyłem do kierunku jazdy zapewnia aż pięciokrotnie większe bezpieczeństwo dziecku w razie ewentualnego zderzenia.

Zobacz także fotelik samochodowy dla 6 latka.

Jaki fotelik do 25 kg kupić?

Wybierając fotelik samochodowy do 25 kg, z pewnością będziemy również brać pod uwagę możliwość zakupu fotelika używanego.

Czy to dobry pomysł?

Należy zdawać sobie sprawę, że podczas zderzenia mogą powstać w foteliku uszkodzenia niewidoczne gołym okiem. Jeśli więc kupimy używany fotelik, może się zdarzyć, że wybrany przez nas model nie zapewni dziecku bezpieczeństwa. Co więcej, właściwości materiałów, z których wykonywane są foteliki samochodowe do 25 kg, mogą ulec zmianie pod wpływem przedłużonego działania niskich temperatur lub promieni słonecznych.

Fotelik samochodowy do 25 kg
Fotelik samochodowy do 25 kg / Jaki wybrać? Sprawdź ranking, poznaj opinie i porównaj ceny.

Bezpieczny fotelik samochodowy do 25 kg

Wszystkie foteliki samochodowe dostępne na polskim rynku muszą zawierać homologację ECE R-44-03 lub ECE R44-04. Dają nam one gwarancję, że wybrany przez nas model spełnia podstawowe wymogi UE dotyczące bezpieczeństwa. Warto też jednak sprawdzić, czy fotelik został poddany dodatkowym testom, na przykład wykonywanym przez niemiecką instytucję ADAC. W testach tych bierze się pod uwagę, prócz stopnia zapewnienia bezpieczeństwa, również komfort użytkowania i łatwość w obsłudze.

A skoro już o tym mowa.

Fotelik do 25 kg z ISOFIX

Tradycyjnie montowane foteliki wymagają przekładania pasów bezpieczeństwa zintegrowanych z samochodem przez różne, wyznaczone na fotelikach punkty. Niesie to za sobą sporo niedogodności. Taki montaż jest czasochłonny i często dość skomplikowany, co może skutkować nieprawidłowym zapięciem.

Jaką mamy alternatywę?

ISOFIX to system montażu fotelików, który zawiera dwa główne elementy: jeden pomiędzy siedziskiem a oparciem tylnej kanapy i drugi zintegrowany z fotelikiem. Wpięcie jednego elementu w drugi wystarczy, by fotelik był bezpiecznie zamontowany.

Gdzie kupić fotelik samochodowy? Producenci

Producenci fotelików do 25 kg to między innymi Recaro, Chicco, Britax Romer, Maxi-Cosi czy Graco.

Cena fotelików do 25 kg

Foteliki samochodowe do 25 kg mogą mieć bardzo zróżnicowaną cenę. Tani model kupimy już za 200 złotych. Najdroższe foteliki tego typu mogą kosztować około 2000 złotych.

Opinie o fotelikach do 25 kg

Jeśli używałaś/używałeś już fotelika samochodowego do 25 kg i możesz się podzielić swoim doświadczeniem związanym zarówno z wyborem, jak i z użytkowaniem takiego modelu, to doskonale! W sekcji komentarzy można zamieszczać swoje wskazówki, porady i opinie dotyczące fotelików do 25 kg.

Fotelik do 25 kg / Ranking najlepszych

Dziesiątki przejrzanych stron internetowych, wizyty w sklepach z artykułami dla dzieci i nadal nie wiesz, jaki fotelik do 25 kg wybrać? W takim razie najwyższa pora zajrzeć do naszego rankingu. Znajdziesz w nim zestawienie najchętniej wybieranych modeli wraz z porównaniem cen.

1.
Sparco SK6000I Evo (9-25 kg) szary
Fotelik samochodowy do 25 kg SPARCO
2.
Caretero Sport Turbo Fix 9-25kg Czarny
Fotelik samochodowy do 25 kg Caretero
3.
Sparco SK6000I Evo (9-25 kg) czerwony
Fotelik samochodowy do 25 kg SPARCO
4.
Sparco SK6000I Evo (9-25 kg) niebieski
Fotelik samochodowy do 25 kg SPARCO

Dodaj opinie na forum