Fotelik samochodowy dla 3 latka

Fotelik samochodowy dla 3 latka to zakup, który (w zależności od tego, na jaki model się zdecydujemy) posłuży nam kilka lat. Jaki fotelik wybrać? Na co zwrócić uwagę? Które dodatki mogą sprawić, że jego użytkowanie będzie o wiele bardziej komfortowe?

Jeśli kupujesz fotelik dla 3 latka i zastanawiasz się, co trzeba wiedzieć na ten temat, to jesteś w odpowiednim miejscu!

Tu znajdziesz wszelkie potrzebne informacje.

Fotelik samochodowy dla 3 latka Ranking
Jaki Fotelik samochodowy dla 3 latka?
Ranking najlepszych >>>

Zmiana fotelika samochodowego dla 3 latka

Zamiany fotelika na większy dokonujemy w momencie, gdy mamy do czynienia przynajmniej z jedną z poniższych sytuacji. Przede wszystkim będzie ona konieczna, jeśli waga dziecka przekracza wagę dopuszczaną przez producenta naszego starego fotelika. Trzeba też pomyśleć o wyborze większego fotelika wtedy, gdy poziom oczu u siedzącego w foteliku dziecka znajduje się wyżej niż zagłówek.

Pora zmienić również fotelik na nowy, kiedy nie można prawidłowo zapiąć pasów znajdujących się na wyposażeniu starego fotelika.

Fotelik samochodowy dla 3 latka
Fotelik samochodowy dla 3 latka / Jaki najlepszy? Ranking, ceny i opinie poniżej

Foteliki samochodowe dla 3 latka

Dziecko w wieku 3 lat waży około 14 kg. Wybierzemy więc dla niego jeden z fotelików dla dzieci 9-25 kg lub też 9-36 kg. Czym się różnią między sobą i który model najlepiej wybrać?

Zobaczmy!

Fotelik samochodowy dla 3 latka od 9 kg do 25 kg

Foteliki 9-25 kg można montować w samochodzie na dwa sposoby, przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Będzie on służył dziecku do 5. lub 6. roku życia.

Zobacz ile kosztuje fotelik samochodowy od 9 kg.

Fotelik samochodowy dla 3 latka od 9 kg do 36 kg

Jeśli chcemy wybrać fotelik samochodowy dla 3 latka, który posłuży mu najdłużej, bo aż do 12. roku życia, to trzeba się zdecydować na model 9-36 kg. Foteliki 9-36 kg są najbardziej uniwersalne i najbardziej praktyczne. Dzięki specjalnym materacykom redukcyjnym, nazywanym też wkładkami, są odpowiednie zarówno dla dzieci w 9. miesiącu, jak i w 12. roku życia.

Wkładki te wyjmuje się około 4. roku życia, zyskując tym samym więcej miejsca w foteliku.

Zobacz jaki fotelik samochodowy 9 36 kg wybrać i kupić.

Jak przewozić dziecko w foteliku samochodowym: przodem czy tyłem do kierunku jazdy?

Jak już wspomnieliśmy, foteliki samochodowe można montować zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy.

Jaki sposób jest lepszy?

Większość dzieci lubi zmianę perspektywy i przyjmuje siedzenie przodem do kierunku jazdy z zadowoleniem. Warto jednak wiedzieć, że specjaliści są zgodni co do tego, że montaż tyłem do kierunku jazdy zapewnia większe bezpieczeństwo podczas ewentualnego zderzenia.

Jaki fotelik samochodowy dla 3 latka wybrać?

Fotelik dla 3 latka wybieramy z myślą, że będzie nam on służył kilka lat, dlatego warto poświęcić na jego zakup nieco więcej czasu. Trzeba też wiedzieć, jakie czynniki będą tu miały szczególne znaczenie i na co zwrócić uwagę. Niekiedy drobiazg może się okazać dużym ułatwieniem w użytkowaniu fotelika.

Co więc bierzemy przede wszystkim pod uwagę?

  • Sposób montażu,
  • Osłony boczne i zagłówek,
  • Funkcję spania,
  • Dodatkowe atesty,
  • Dodatkowe akcesoria.

Fotelik samochodowy dla 3 latka z bazą ISOFIX

Obecnie na polskim rynku mamy do wyboru foteliki dla 3 latka z dwoma rodzajami montażu, tradycyjny oraz z bazą ISOFIX. W tradycyjnym montażu wykorzystujemy do zamocowania fotelika pasy znajdujące się na wyposażeniu samochodu. W systemie ISOFIX wykorzystywane są z kolei uchwyty (znajdujące się pomiędzy siedziskiem a oparciem) oraz zaczepy zintegrowane z fotelikiem.

Zobacz też jaki jest najlepszy fotelik samochodowy 15 36 kg.

Na czym poleca zamocowanie fotelika z ISOFIX?

Wystarczy połączyć uchwyty z zaczepami za pomocą jednego ruchu. Dzięki intuicyjnemu sposobowi montażu mamy pewność, że fotelik został dobrze zamocowany, a co za tym idzie, dziecko będzie bezpieczne w czasie ewentualnego zderzenia.

Fotelik dla 3 latka
Jaki fotelik dla 3 latka wybrać i kupić? Gdzie kupić? Cena, opinie i ranking

Zagłówek i osłony boczne w foteliku samochodowym dla 3 latka

Możliwość łatwej regulacji zagłówka w foteliku samochodowym dla 3 latka zapewni dziecku bezpieczne i wygodne oparcie główki, również wtedy, gdy zaśnie. Dodajmy tu jeszcze, że fotelik taki powinien mieć osłony boczne, które wykonywane są w różnych systemach, na przykład SPS, ASP, SIP czy też Safe Side.

Fotelik samochodowy dla 3 latka z funkcją spania

Dzieci często zasypiają podczas podróży, zwłaszcza dłuższych. Spanie w pozycji wyprostowanej jest oczywiście mało komfortowe, ale producenci fotelików samochodowych pomyśleli również i o tym. Foteliki z funkcją spania pozwalają na regulację wysokości oparcia, dzięki czemu dziecko podczas snu ma zapewnioną wygodną pozycję.

Jakie funkcje ułatwiają użytkowanie fotelika dla 3 latka?

Dobre foteliki dla 3 latka zawierają udogodnienia i funkcje zwiększające znacznie nie tylko bezpieczeństwo, ale również komfort jazdy.

Na co możemy tu liczyć?

Zobaczmy:

  • Szeroki zakres regulacji zagłówka,
  • Zmiany wysokości zagłówka połączone ze zmianą długości pasów bezpieczeństwa,
  • System cyrkulacji powietrza,
  • Boczne uchwyty, dzięki którym szybko i bezpiecznie wepniemy dziecko w fotelik.
  • Sygnalizacja (dźwiękowa i świetlna) informująca o poprawności montażu fotelika.

Bezpieczny fotelik dla 3 latka

Szukając najlepszego fotelika dla 3 latka, nie można pominąć kwestii bezpieczeństwa. Wszystkie modele fotelików dostępne w Polsce muszą spełniać europejskie wymagania techniczne, o których zapewniają homologacje ECE R44-04 i ECE R44-03. Dają one gwarancję, iż dany model spełnia podstawowe wymogi. Jeśli jednak chcemy, by wybrany przez nas fotelik dla 3 latka dawał nam więcej pewności co do bezpieczeństwa, warto sprawdzić, czy został poddany testom zderzeniowym i jakie zyskał oceny. Najniższa ocena to 1, a najwyższa 5. Testy przeprowadzane są przez instytucje takie jak ADAC, test.de, OEAMTC, AA czy NHTSA.

Sprawdź ranking fotelików do 500 zł.

Gdzie kupić fotelik samochodowy dla 3 latka? Producenci

Jaki fotelik samochodowy dla 3 latka wybrać? Wiele modeli oferują między innymi takie marki jak Cybex, Romer, 4baby, Chicco, Maxi-Cosi czy Graco.

Cena fotelików samochodowych dla 3 latków

Najtańszy fotelik dla 3 latka kupimy już za 200 złotych. Cena najdroższych sięga 2000 złotych.

Opinie o fotelikach samochodowych dla 3 latka

Chcesz się podzielić doświadczeniami związanymi z wyborem lub użytkowaniem fotelika dla 3 latka? To świetnie! W sekcji komentarzy można zamieszczać swoje opinie, uwagi, porady i wskazówki.

Fotelik samochodowy dla 3 latka / Ranking najlepszych

Zakup fotelika dla 3 latka to niełatwa sprawa. Mnóstwo przejrzanych stron w internecie, mnóstwo odwiedzonych sklepów i nadal szukasz najlepszego modelu? W takim razie zajrzyj do naszego rankingu, w którym znajdziesz najchętniej obecnie kupowane modele fotelików dla 3 latków.

Dodaj opinie na forum