Fotelik samochodowy dla 2 latka

Fotelik samochodowy dla 2 latka to zakup, który czeka nas zwykle w momencie, gdy nasza pociecha wyrasta z modelu 9-18 kg, jednak zarówno wzrost, jak i waga dzieci w tym czasie mogą się znacznie różnić. W każdym razie zakup nowego fotelika dla 2 latka będzie oznaczał wybór modelu, który posłuży dziecku kilka lat. Dlatego też zachęcamy do tego, by wyboru tego nie dokonywać pochopnie.

Poniżej znaleźć można wszystkie najważniejsze informacje dotyczące fotelików dla 2 latków i jesteśmy przekonani, że pomogą one podjąć dobrą decyzję co do zakupu.

Fotelik samochodowy dla 2 latka Ranking
Jaki Fotelik samochodowy dla 2 latka?
Ranking najlepszych >>>

Dobry fotelik dla 2 latka

Normy europejskie określają dwa rodzaje czynników, jakie należy wziąć pod uwagę, klasyfikując foteliki samochodowe według rozmiarów. Pierwsza norma, wprowadzona stosunkowo niedawno, to i-Size. Dzieli ona foteliki ze względu na wzrost dziecka. Druga norma to ECE R44/04, która dzieli je ze względu na wagę dziecka. Do tej pory częściej stosuje się drugą z wymienionych norm, dlatego pokrótce ją tu przedstawimy.

Jaki fotelik samochodowy dla 2 latka?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na zadane w tytule pytanie, ustalmy, jakie rozmiary fotelików mamy do wyboru w sklepach, a dzielimy je na kilka grup:

 • 0 to foteliki samochodowe przeznaczone dla dzieci o wadze do 10 kg,
 • 0+ to foteliki dla dzieci o wadze nieprzekraczającej 13 kg,
 • I to foteliki dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg,
 • II to foteliki dla dzieci ważących od 15 do 25 kg,
 • III to foteliki dla dzieci o wadze od 22 do 36 kg.

Niekiedy foteliki przeznaczone są dla grup łączonych lub też występują w innych rozmiarach, na przykład 9-36 kg czy też 15-36 kg.

Fotelik samochodowy dla 2 latka
Fotelik samochodowy dla 2 latka / Jaki najlepszy? Gdzie kupić? Jaka cena? Mamy opinie i ranking

Jaki fotelik samochodowy dla 2 latka wybrać?

Wybierając fotelik samochodowy dla 2 latka, bierzemy pod uwagę foteliki dla dzieci o wadze 9-18 kg, 9-25 kg, 15-25 kg lub też 9-36 kg. Warto przy tym również rozpatrzyć, w jakim foteliku dziecko jeździło wcześniej.

Jeśli na przykład dotychczas był to fotelik montowany tyłem do kierunku jazdy, celujemy w fotelik montowany w ten właśnie sposób, ale większy. Jeśli natomiast był to fotelik mocowany przodem do kierunku jazdy, możemy „przestawić” naszą pociechę na jazdę tyłem (co może się okazać trudne) lub też wybrać dobry fotelik w grupie 9-36 kg.

Sprawdź też fotelik samochodowy 15 36 kg.

Skąd bierze się duża rozpiętość rozmiaru w fotelikach 9-36 kg?

Foteliki samochodowe 9-36 kg przeznaczone są dla dzieci w wieku od 9. miesiąca do 12. roku życia. Jak to możliwe, że służą one dzieciom przez tak długi czas? Głównie zawdzięczamy to materacykom redukcyjnym, które w momencie, gdy dzieci zaczynają z nich wyrastać, wyjmuje się z fotelika, zyskując tym samym więcej miejsca.

Przodem czy tyłem do kierunku jazdy?

Foteliki dla 2 latków 9-36 kg przeznaczone są do montażu przodem do kierunku jazdy, dlatego tutaj sprawa jest bezdyskusyjna. Natomiast w przypadku fotelików przeznaczonych dla mniejszych dzieci zwykle można wybrać sposób montażu. Specjaliści zalecają, by montować fotelik samochodowy tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak to możliwe, ponieważ zapewnia to większe bezpieczeństwo podczas ewentualnego zderzenia.

Zobacz też fotelik samochodowy od 9 kg.

Kiedy trzeba zmienić fotelik dla 2 latka na większy?

Zmiana fotelika samochodowego dla 2 latka zwykle przychodzi sama. Widzimy gołym okiem, że używany przez nie model jest już za mały. Nie zawsze sprawa ta jest jednak tak oczywista, dlatego warto wiedzieć, kiedy przychodzi najwyższa pora na zmianę fotelika:

 • Kiedy głowa dziecka wystaje za oparcie dotychczas stosowanego fotelika,
 • Kiedy pasy w „starym” foteliku są zbyt krótkie i nie pozwalają na bezpieczne zapięcie,
 • Kiedy waga dziecka przekroczy górną granicę wagi podawanej przez producenta dotychczasowego fotelika.

Dodajmy tu jeszcze, że sytuacja, w której nóżki dziecka dotykają oparcia, nie jest powodem do tego, by zmienić fotelik.

Fotelik dla 2 latka
Jaki Fotelik dla 2 latka wybrać? Cena, opinie i ranking

Bezpieczny fotelik samochodowy dla 2 latka

Wszystkie foteliki dostępne na polskim rynku muszą posiadać homologację potwierdzającą zgodność z normami europejskimi: ECE R-44-03 lub ECE R44-04. Warto jednak również przed zakupem sprawdzić, czy wybrany przez nas model został poddany testom bezpieczeństwa wykonywanym przez niezależne instytucje, takie jak ADAC.

Zobacz też fotelik samochodowy 9 36 kg.

Fotelik samochodowy dla 2 latka z ISOFIX

Foteliki samochodowe dla 2 latków znajdziemy w wersji z zapięciem ISOFIX oraz z zapięciem tradycyjnym. ISOFIX to system, na który składają się uchwyty zamocowane w samochodzie oraz zaczepy zintegrowane z fotelikiem. Montaż fotelika polega na wpięciu zaczepów w uchwyty. Prostota działania tego systemu sprawia, że zapięcie zapewnia dziecku maksimum bezpieczeństwa.

Dodatkowe udogodnienia w foteliku samochodowym dla 2 latka

W fotelikach samochodowych dla 2 latków znajdziemy wiele nowoczesnych funkcji i udogodnień, dzięki którym korzystanie z nich zapewnia ogromny komfort podczas podróży.

A oto kilka z nich:

 1. Regulowane oparcie,
 2. Regulowany zagłówek,
 3. Dodatkowa prowadnica pasa biodrowego,
 4. Uprząż zapobiegająca zsuwaniu się pasów,
 5. Dodatkowy zagłówek dla lepszej stabilizacji główki dziecka podczas snu,
 6. Dodatkowy system ochrony bocznej,
 7. Możliwość montażu fotelika zarówno dzięki systemowi ISOFIX, jak i bez niego,
 8. Uchwyt na kubek.

Cena fotelików samochodowych dla 2 latka

Cena fotelików dla 2 latka jest bardzo zróżnicowana. Najtańszy fotelik tego typu kosztuje około 200 złotych, a najdroższy 2500 złotych.

Zobacz też fotelik samochodowy 9 18 kg.

Producenci fotelików samochodowych dla 2 latka

Wśród producentów fotelików samochodowych dla 2 latków można wymienić takie marki jak Britax, Klippan, Graco, Chicco, Recaro czy BeSafe.

Opinie o fotelikach samochodowych dla 2 latka

Kupowanie fotelika samochodowego dla 2 latka masz już za sobą? Możesz (i chcesz!) się podzielić swoimi doświadczeniami związanymi z wyborem i użytkowaniem takiego fotelika? To świetnie! W sekcji komentarzy można zamieszczać swoje spostrzeżenia, opinie, porady i wskazówki dotyczące fotelików dla 2 latka.

Fotelik samochodowy dla 2 latka / Ranking najlepszych

Nadal szukasz dobrego fotelika dla 2 latka? W takim razie zapraszamy do zapoznania się z naszym rankingiem. Co można w nim znaleźć? Przede wszystkim zestawienie najchętniej obecnie kupowanych fotelików samochodowych dla 2 latków. Co więcej, każdy z modeli zawiera dokładny opis danych technicznych. Ranking pozwala również w wygodny sposób porównać ceny.

1.
Sparco SK6000I Evo (9-25 kg) szary
Fotelik samochodowy dla 2 latka SPARCO
2.
Caretero Sport Turbo Fix 9-25kg Czarny
Fotelik samochodowy dla 2 latka Caretero
3.
Sparco SK6000I Evo (9-25 kg) czerwony
Fotelik samochodowy dla 2 latka SPARCO
4.
Caretero Ibiza ciemno szary
Fotelik samochodowy dla 2 latka Caretero
5.
Caretero Sport Turbo 9-25kg BEIGE
Fotelik samochodowy dla 2 latka Caretero
6.
Sparco SK6000I Evo (9-25 kg) niebieski
Fotelik samochodowy dla 2 latka SPARCO

Dodaj opinie na forum