Fotelik samochodowy 15 36 kg

Foteliki 15-36 kg to modele, które wybieramy jako ostatnie dla naszej pociechy. Czym się charakteryzują? Jakie rodzaje mocowań tu znajdziemy i które z nich lepiej wybrać? Kiedy jest najlepszy moment do tego, by zacząć szukać większego modelu? Podejmujesz właśnie decyzję o wyborze dobrego fotelika dla dziecka?

To świetnie!

Znajdziesz tu wszystkie potrzebne informacje.

Fotelik samochodowy 15 36 kg Ranking
Jaki Fotelik samochodowy 15 36 kg?
Ranking najlepszych >>>

Kiedy najlepiej kupić fotelik samochodowy od 15 do 36 kg?

Pytanie zawarte w tytule pojawia się najczęściej w momencie, gdy widać gołym okiem, że wcześniej stosowany fotelik zaczyna być za mały. Fotelika od 15 do 36 kg nie wybieramy „na zapas”, a raczej kupujemy go jak najpóźniej.

Dlaczego?

Foteliki 15-36 kg przypinane są za pomocą pasa samochodowego i nie mają pięciopunktowych, wewnętrznych pasów. Co więcej, modele te przeznaczone są do montowania przodem do kierunku jazdy, a jak wiadomo taki sposób montażu jest mniej bezpieczny od montażu tyłem.

Zajmijmy się bliżej tematem montażu fotelika.

Fotelik od 15 do 36 kg
Fotelik od 15 do 36 kg / Jaki najlepszy? Gdzie kupić? Cena, opinie i ranking poniżej na forum

Kilka słów o montażu fotelika samochodowego od 15 do 36 kg

Pasy samochodowe projektuje się z myślą o ludziach dorosłych, nie o dzieciach. Mowa tu nie tylko o wzroście, ale również o różnicach w budowie anatomicznej. Dzieci mają inną wielkość i masę głowy w stosunku do reszty ciała. Mają inny kształt i budowę kości i kręgów. Inaczej też rozwijają się u nich mięśnie i ścięgna. W razie ewentualnego zderzenia nieprawidłowo przypięte dziecko może wślizgnąć się pod pas, który zamiast przytrzymywać jego biodra, znajdzie się na brzuchu, co może spowodować urazy narządów wewnętrznych.

Z tego też powodu zaleca się, by przesadzać dzieci do fotelików 15-36 kg najwcześniej około 4. roku życia.

Zobacz też jaki fotelik samochodowy 9 18 kg wybrać.

Kiedy zacząć wożenie dziecka na podstawce samochodowej?

W sklepach znaleźć można zarówno foteliki, w których można odczepić oparcie, zyskując tym samym samą podstawkę, jak i same podstawki do przewożenia dzieci samochodem.

Kiedy najlepiej zacząć przewożenie dziecka na takiej podkładce?

Najlepsza odpowiedź w tym wypadku to: jak najpóźniej się da. Testy zderzeniowe wykazują, że podstawka samochodowa zapewnia słabszą ochronę dziecku w czasie ewentualnego zderzenia, a dotyczy to zarówno zderzeń bocznych, jak i czołowych.

Zobacz też jaka podstawka samochodowa dla dziecka się najlepiej sprawdzi.

Jaki fotelik od 15 do 36 kg wybrać? Montaż z bazą ISOFIX i bez bazy

Wśród fotelików samochodowych od 9 do 36 kg znajdziemy modele mocowane z bazą ISOFIX oraz modele mocowane bez bazy.

Sprawdźmy, czym się różnią między sobą.

W systemie ISOFIX mamy do czynienia z uchwytami montowanymi fabrycznie w samochodzie oraz z zaczepami w foteliku. Wpięcie zaczepów w uchwyty wystarczy, by fotelik był prawidłowo zamocowany i by zapewniał bezpieczeństwo dziecku w czasie ewentualnej kolizji.

Jak montowane są inne foteliki?

Foteliki samochodowe od 15 do 36 kg mocowane są przy użyciu pasów bezpieczeństwa znajdujących się w samochodzie. Warto tu dodać, że w niektórych modelach fotelików montaż taki jest łatwy i szybki, podczas gdy w innych wymaga przełożenia pasów w wielu różnych punktach.

Sprawdź też fotelik samochodowy 9 36 kg.

Fotelik samochodowy od 15 do 36 kg z ISOFIX

ISOFIX to rodzaj montażu, który zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa dziecku podczas podróży samochodem. Fotelik przymocowany dzięki temu systemowi przy zderzeniu bocznym mniej przesuwa się na boki, co zmniejsza obciążenia głowy. Przy zderzeniu czołowym natomiast fotelik z ISOFIX zmniejsza obciążenia działające na biodra i brzuch. Co więcej, ISOFIX pozwala na regulację kąta nachylenia fotelika.

Foteliki 15 36 kg
Jaki foteliki 15 36 kg wybrać i kupić? Sprawdź ranking, opinie i ceny / Aktualny ranking fotelików 15-36

Testy zderzeniowe z udziałem fotelików 15-36 kg

Jedną z najważniejszych kwestii, na jakie warto zwrócić uwagę podczas wyboru fotelika 15-36 kg, są wyniki testów zderzeniowych. Najpopularniejsze i najbardziej miarodajne to te oferowane przez austriacki ÖAEMTC oraz niemiecki ADAC.

Norma I-size a foteliki samochodowe od 15 do 36 kg

Od kilku lat normy europejskie przewidują dwa, równolegle działające podziały rozmiarów fotelików. Pierwszy z nich to znany od dawna podział ze względu na wagę, natomiast drugi bierze pod uwagę wzrost dziecka i nazywany jest normą I-size. Norma ta rekomenduje jednocześnie stosowanie mocowań ISOFIX w fotelikach 15-36 kg oraz wzmocnienie bocznych skrzydełek zagłówka, co ma wpłynąć na maksymalne zniwelowanie uszkodzeń głowy w przypadku ewentualnego zderzenia bocznego.

O czym jeszcze warto wiedzieć, wybierając fotelik 15-36 kg?

Fotelik 15-36 kg to już ostatni model, który będziemy wybierać dla dziecka. Kolejnym etapem będzie rezygnacja z fotelika, a powinna ona nastąpić dopiero w momencie, gdy dziecko osiągnie wzrost 150 cm.

O czym więc przede wszystkim warto pamiętać podczas wybierania takiego fotelika?

Oto mała lista:

  • W przypadku fotelików samochodowych 15-36 kg lepiej wybrać model z dłuższym siedziskiem. Krótsze jest mniej komfortowe i podczas długiej podróży dziecku mogą cierpnąć nogi.
  • Fotelik samochodowy 15-36 kg powinien być wyposażony w system osłon bocznych, które zabezpieczają ciało dziecko przed uszkodzeniem w przypadku bocznego zderzenia.
  • Bardzo komfortowym rozwiązaniem stosowanym w fotelikach od 15 do 36 kg jest regulacja kąta nachylenia oparcia i regulacja nagłówka.
  • Choć dotyczy to wszystkich rozmiarów fotelików, dodajmy tu jeszcze, że zawsze warto sprawdzić, czy tapicerka wybranego modelu jest wykonana z przewiewnego materiału i czy będzie łatwa w czyszczeniu.
Fotelik samochodowy 15 36 kg
Fotelik samochodowy 15 36 kg / Gdzie kupić najlepszy? Jaka cena? Przeczytaj opinie i sprawdź ranking

Cena fotelików samochodowych od 15 do 36 kg

Ceny fotelików samochodowych mają dużą rozpiętość. Tani fotelik od 15 do 36 kg można kupić już za 200 złotych, natomiast najdroższy może kosztować około 2500 złotych.

Gdzie kupić foteliki samochodowe od 15 do 36 kg? Producenci

Wśród producentów oferujących foteliki samochodowe od 15 do 36 kg można wymienić między innymi takie marki jak Cybex, Chicco, Britax Romer, Maxi-Cosi, GB, Recaro, BabySafe, Klippan, Caretero czy Concord.

Zobacz też ranking fotelików samochodowych do 500 zł.

Opinie o fotelikach samochodowych 15-36 kg

Masz doświadczenie w wybieraniu i korzystaniu z fotelika 15-36? Chcesz się nim podzielić? To doskonale! W takim razie zapraszamy do sekcji komentarzy, w której można zamieszczać swoje wskazówki, porady i opinie. Gorąco do tego zachęcamy, bo być może to właśnie Twoja opinia pomoże komuś wybrać najlepszy fotelik samochodowy 15-36 kg.

Jeśli nie wiesz jeszcze jaki fotelik 15-36 kg wybrać i kupić to zerknij na poniższy ranking.

Foteliki 15-36 kg / Ranking najlepszych

Od dłuższego czasu szukasz dobrego fotelika 15-36 kg i nadal nie wiesz, który wybrać? Zapraszamy do zapoznania się z naszym rankingiem, w którym można znaleźć zestawienie najchętniej obecnie kupowanych modeli wraz z porównaniem cen u poszczególnych sprzedawców w sieci.

Teraz kiedy znasz już nasz ranking fotelików 15-36 zapraszamy do wyrażenia Twoich opinii na forum.

Dodaj opinie na forum